Sheba PL

Jak dbać o kota? Jak powinna wyglądać jego pielęgnacja?

large_jak-dbaue-o-kota_-jak-powinna-wygladaue-jego-piel-c-gnacja__1620736143680.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Troska o kota dotyczy wielu sfer – należy mu zapewnić odpowiednie warunki do aktywności, a także czułość, miłość i poczucie bezpieczeństwa. Konieczne jest również dbanie o jego zdrowie somatyczne, prawidłową pielęgnację oraz podawanie pysznej i pełnoporcjowej karmy. Jak dbać o kota, by jak najdłużej był w dobrej formie?

Spis treści:

  1. Jak dbać o kota – pielęgnacja sierści pod lupą
  2. Jak pielęgnować kota – pazurki na celowniku
  3. Jak dbać o zęby kota?

Jak dbać o kota – pielęgnacja sierści pod lupą

Sierść jest tym, co często jako pierwsze opisujemy, gdy ktoś dopytuje o wygląd naszego mruczka. Jednak to nie jej barwa czy długość są w tym wszystkim najważniejsze, a zdrowie, o którym świadczy między innymi grubość i gęstość kocich włosów, brak nadmiernego wypadania oraz to, jak lśniąca jest okrywa włosowa naszych ulubieńców. Co przede wszystkim warto wiedzieć o pielęgnacji kociej sierści?

  • Podstawą jej pięknego wyglądu i przede wszystkim zdrowia jest odpowiednia dieta[1] dla kota. Zadbaj o to, by Twój ulubieniec jadł pełnoporcjowe, czyli zbilansowane i kompletne karmy. Dostarczają one zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Jakie składniki są szczególnie ważne dla zdrowia sierści? Między innymi kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, witaminy A i E. Czy jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie dobrze skomponowane kocie dania? Oczywiście, jednak wymaga to dużej wiedzy i poświęcenia sporych zasobów czasu. Warto zatem zaufać ekspertom, tym bardziej że profesjonalnie tworzone kocie posiłki są nie tylko dostosowane do potrzeb żywieniowych naszych mruczków, lecz także dostarczają im ogromnej przyjemności z jedzenia.
  • Regularne czesanie to kolejny z obowiązkowych punktów na liście osób, które zastanawiają się, jak dbać o kota. Dzięki niemu znacznie mniejsza ilość sierści trafia do kociego brzuszka. Pamiętaj, że koty to prawdziwi pedanci wśród zwierząt, którzy spędzają dużo czasu na wylizywaniu swojego futerka. Konsekwencją tego jest jednak połykanie przez nie włosków, które nie zawsze udaje się wydalić. Czasami w ich żołądkach tworzą się tzw. bezoary, czyli nic innego jak zlepiona sierść. Owe bezoary są niebezpieczne dla zdrowia kotów, a czesanie zmniejsza ryzyko ich powstawania[1]. Jak często czesać koty? Powinno odbywać się to minimum jeden raz w tygodniu. Wybierajmy wtedy szczotkę dostosowaną do rodzaju sierści kota, ale też jego preferencji – staraj się z zabiegów pielęgnacyjnych zrobić przyjemność.
  • Kota warto przyzwyczajać do czesania już od pierwszych dni w naszym domu. Co jednak ważne, należy robić to stopniowo. Początkowo mruczek musi przywyknąć do dotyku łapek oraz podnoszenia. Powinno wokół tego pojawić się wiele czułości, pieszczot i głaskania[1].

Jak dbać o kota, jeśli nie jest jeszcze przyzwyczajony do czesania? Możemy zacząć od wyczesywania kota za pomocą specjalnych rękawic, które dostępne są w sklepach zoologicznych. Co prawda nie są one tak skuteczne, jak chociażby szczotki czy furminatory[1], ale na początek ważniejsze jest spokojne działanie i przyzwyczajanie zwierzęcia od zabiegów pielęgnacyjnych – dobry start będzie owocował przez lata.

Jak pielęgnować kota – pazurki na celowniku

Pazury to niezwykle istotny element kociego ciała, ponieważ w naturalnych warunkach często to właśnie od nich zależy przeżycie kota – umożliwiają, chociażby wdrapanie się na drzewo i tym samym ucieczkę od atakującego zwierzęcia. Co jednak istotne, koty wolno żyjące ścierają pazurki samoistnie, w wyniku poruszania się po różnych powierzchniach, czego nie mogą robić mruczki, które nie wychodzą z mieszkania[2]. Dla ich dobra – i dobra swoich mebli – musimy wtedy poddać je pielęgnacji, czyli obcinaniu. Dla początkujących opiekunów może to być nie lada wyzwanie, dlatego pamiętajmy, żeby zawsze skracanie pazurków odbywało się w spokojnej atmosferze, przy pomocy specjalnych nożyczek (ludzkie zupełnie się do tego nie nadają!). Zacznijmy od przyzwyczajania zwierzęcia – kładźmy go sobie na kolanach, tyłem do nas i chwytajmy za łapkę. Musi zrozumieć, że jest to dla niego bezpieczna sytuacja, dlatego też nic nie róbmy na siłę[1]. Widząc, że kot nie chce, odpuśćmy i spróbujmy ponownie za jakiś czas, a jeżeli wspólnie poczynicie postępy, nagradzaj za to mruczka jego ulubionym przysmakiem. 


Czujesz, że kot jest zrelaksowany w narzuconej mu pozycji? W porządku, możesz rozpocząć próby obcinania pazurów – rób to szybkimi i zdecydowanymi ruchami, ale jednocześnie z dużą uważnością, by nie obciąć ich zbyt krótko, ponieważ może to wywołać ból (zaleca się skracanie pazurów o maksymalnie ⅓ ich długości[2]). Czujesz, że nie dasz rady lub nie jesteś pewien, czy wiesz, jak pielęgnować kota? Spokojnie, na pewno pomoże Ci w tym lekarz weterynarii – z tym zadaniem śmiało możesz się do niego udać i poprosić o wsparcie.

Jak dbać o zęby kota?

Zastanawiając się, jak dbać o kota, nie możemy pominąć tematu jego zębów oraz dziąseł. Problemy z nimi występują u kotów niezwykle często[1], a my – opiekunowie – nieraz zauważamy je bardzo późno, ponieważ mruczki nie manifestują swojego dyskomfortu – często dość długo nie dają znać, że coś złego dzieje się z ich zdrowiem (objawem może być na przykład agresja lub problemy z jedzeniem). 

Co powinno zwrócić naszą uwagę właśnie w kontekście pielęgnacji jamy ustnej kota? Przede wszystkim zaczerwienione dziąsła. Pamiętajmy zatem o regularnym szczotkowaniu zębów naszych mruczków i sprawdzaniu, czy na szkliwie nie osadza się nalot. Poprośmy lekarza weterynarii o kontrolę stanu jamy ustnej pupila przy każdej wizycie. Konsultacja ze specjalistą powinna odbywać się co pół roku[1] – bo zdrowie naszych ukochanych mruczków to podstawa!


Źródła:

  • Zespół Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, Poradnik po adopcji, “www1.napaluchu.waw.pl”, Warszawa, 2018 [dostęp: 08.09.2020]

https://www1.napaluchu.waw.pl/wp-content/uploads/2020/02/koty_poradnik.pdf

  • Gruszczyk, K., Kocie pazury – jak je obcinać i pielęgnować, Animal Expert NR 8 (Listopad 2018) [dostęp: 08.09.2020]

https://www.animal-expert.pl/artykul/kocie-pazury-jak-je-obcinac-i-pielegnowac

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ