Sheba PL

Co lubią jeść koty? Co podbije podniebienie każdego kociego konesera?

large_co-lubin-jeia-koty_1632841881839.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Sposób żywienia kotów wpływa nie tylko na ich zdrowie, lecz także samopoczucie. Jako troskliwy opiekun na pewno chcesz zapewnić mruczkowi optymalne jedzenie, które nie tylko zaspokoi jego potrzeby, ale i przypadnie mu do gustu. Sprawdź, co lubią jeść koty oraz na co zwracać uwagę podczas planowania posiłków ulubieńca.

Spis treści:

  1. Kilka słów na temat żywienia kotów
  2. Co lubią jeść koty? 
  3. Zalety karmy mokrej i suchej
  4. Dieta mieszana, łącząca karmy suche i mokre – czy warto?
  5. Struktura jedzenia, zapach i smak – to ma ogromne znaczenie!
  6. Smakołyki dla kotów – jakie wybrać?
  7. Jak uszczęśliwić mruczka?

Kilka słów na temat żywienia kotów

Zanim zastanowimy się, co lubią jeść koty, rozwiejmy kilka wątpliwości na temat żywienia mruczków. Najważniejsze to dostarczyć mu w diecie wszystkie niezbędne składniki odżywcze w optymalnych proporcjach. Rozsądnie dobrane menu dla Twojego podopiecznego przełoży się na jego dobre samopoczucie i świetną kondycję. 

Zastanawiasz się, co koty lubią jeść? Gotowe pokarmy czy jedzenie przygotowane przez opiekuna? Warto zaznaczyć, że pełnoporcjowe pożywienie dostosowane do wieku pupila, jego stanu zdrowia, a także poziomu aktywności fizycznej spełnia wszelkie potrzeby żywieniowe mruczka. Gotowe karmy suche i mokre przygotowywane są przez specjalistów, dlatego wystarczy kontrolować ich ilość, a wszystkie niezbędne informacje dotyczące dawkowania znajdziesz na etykiecie produktu. Posiłki gotowane przez opiekuna mogą być smaczne i zdrowe, jednak aby tak było, konieczna jest posiadanie specjalistycznej wiedzy na temat ich bilansowania. Często konieczne jest uzupełnienie takiego jedzenia suplementami, aby dostarczyć kotu składniki mineralne i witaminy w odpowiednich proporcjach. 

Kot jest bezwzględnym mięsożercą, dlatego w jego diecie muszą znaleźć się mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, które dostarczają niezbędne składniki odżywcze w tym witaminy, składniki mineralne i aminokwasy. Tylko optymalnie skomponowane jedzenie zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe Twojego pupila. 

Mimo że kot uwielbia mięso, może czasem patrzeć na Ciebie błagalnym wzrokiem, kiedy jesz sałatkę z owocami, a nawet popcorn. Istnieje wiele produktów spożywczych, które ze względu na swój zapach lub strukturę mogą przyciągać Twojego podopiecznego. Jeśli od czasu do czasu kot zje kawałeczek soczystej brzoskwini obranej ze skórki i pozbawionej pestek, plasterek banana (także bez skóry) czy kilka ziaren przygotowanej w domu prażonej kukurydzy bez zbędnych dodatków, nic złego się nie stanie. Nie może być to jednak podstawa jego diety ani regularny dodatek. Pamiętaj, aby nie serwować też mruczkowi resztek jedzenia ze stołu. Posiłki przeznaczone dla ludzi mogą mu zaszkodzić, ponieważ są niezbilansowane dla kota, ciężkostrawne, a czasami nawet toksyczne (np. czosnek).

Co lubią jeść koty? 

Zastanawiasz się, co koty lubią jeść najbardziej? Wszystko zależy od ich indywidualnych preferencji żywieniowych. Te kształtują się już w pierwszych tygodniach życia Twojego pupila. Na początku żywi się on wyłącznie mlekiem matki, a około 4. tygodnia życia powoli w jego menu powinny pojawić się pokarmy stałe. Warto podawać wówczas rozgniecioną widelcem mokrą karmę, lub karmę suchą namoczoną w wodzie albo preparacie mlekozastępczym, aby młody mruczek poradził sobie z jej zjedzeniem (początkowo maluchy potrafią jedynie lizać, a nie gryźć). W momencie odsadzenia kota od mleka matki możesz zadbać o różnorodność posiłków typu “junior”. W ten sposób Twój pupil pozna różne struktury jedzenia, a także smaki. Czas pomiędzy 6. a 12. tygodniem życia jest kluczowy, jeśli chodzi o preferencje smakowe. To, co będziesz podawać wtedy swojemu podopiecznemu, będzie miało wpływ na jego żywienie w przyszłości. Pamiętaj jednak, aby zmiany wprowadzane w diecie nie były zbyt gwałtowne, bo może to źle wpłynąć na samopoczucie i zdrowie mruczka.

Koty wyposażone są w około 500 kubków smakowych. W porównaniu do psów to około 1200 mniej. Dopasowanie karmy do ich upodobań i indywidualnych preferencji nie jest więc wcale takie trudne. Koty rozróżniają cztery smaki: gorzki, kwaśny, słony oraz tzw. umami. Co ciekawe, nie czują smaku słodkiego. Znaczącą rolę w indywidualnych preferencjach pokarmowych odgrywa również węch. Koty lubią różnorodne jedzenie. Pozwól zatem swojemu pupilowi wybierać w smakach, aby dostawał dokładnie to, co lubi. Warto zaznaczyć, że różnorodne jedzenie oznacza zróżnicowane pod względem smaku czy struktury, jednak nie składu i częstotliwości serwowania posiłków. Pełnoporcjowa karma w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe i preferencje smakowe mruczka. Poza tym koty potrzebują pokarmów podawanych regularnie, o stałej porze.

Zalety karmy mokrej i suchej

Jeśli nie wiesz, co koty lubią jeść najbardziej, karmę mokrą czy suchą, możemy podpowiedzieć, że obie. Ważne jest jednak to, aby były dopasowane do indywidualnych preferencji smakowych. To, co mogą jeść koty, zależy także od ich wieku, aktywności fizycznej, aktualnego stanu zdrowia czy stylu życia. W ten sposób zapewnisz im niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Istotne jest także to, czy Twój pupil był sterylizowany lub kastrowany. Zarówno pełnoporcjowe karmy mokre, jak i suche są bezpiecznym i zbilansowanym pokarmem dla mruczka.

Karma mokra zawiera około 80% wody. Dzięki temu stanowi istotne źródło płynów w kociej diecie. Jest to tym ważniejsze, że koty często zbyt mało piją, a to z kolei może mieć znaczący wpływ na występowanie u nich problemów np. z układem moczowym. Dodatkowo mokre jedzenie jest około 4 razy mniej kaloryczne niż suche, co ułatwia utrzymanie szczupłej sylwetki pupila. Jeśli masz wątpliwości co do tego, co lubią jeść koty, to wiedz, że zimne jedzenie prosto z lodówki nie znajduje się w zakresie zainteresowania mruczka. Dlatego, jeśli przechowujesz mokrą karmę w chłodziarce (zgodnie z zaleceniami producenta wilgotny pokarm należy zużyć w ciągu 48 godzin od otwarcia, utrzymując go w lodówce), delikatnie podgrzej jedzenie w kąpieli wodnej do co najmniej temperatury pokojowej (maksymalnie 38 stopni Celsjusza). Z czego to wynika? W naturalnych warunkach kot poluje i spożywa swoją zdobycz od razu, dlatego świeża i aromatyczna karma mokra w odpowiedniej temperaturze będzie smakować Twojemu mruczkowi jeszcze bardziej.

Z kolei karma sucha, ze względu na swój kształt i strukturę, pomaga w mechanicznym ścieraniu płytki bakteryjnej z zębów, co sprzyja w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Granulki są więc idealnym uzupełnieniem mokrego pożywienia. Poza tym karma sucha nie jest wymagająca, jeśli chodzi o przygotowanie, dlatego jest tak bardzo popularna wśród opiekunów zwierząt. Wystarczy wsypać ją do miseczki (o odpowiedniej porze i w prawidłowej ilości). Najlepiej przechowywać ją w suchym i nienasłonecznionym miejscu. 

Dieta mieszana, łącząca karmy suche i mokre – czy warto?

Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie tzw. diety mieszanej, czyli podawanie mruczkowi zarówno karmy mokrej, jak i suchej. Proporcje powinny wynosić 9:1 pod względem masy, z przewagą posiłków wilgotnych. Gwarantuje to dostarczenie kociemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, a także karmy różnorodnej pod względem struktury, kształtu i smaku. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz też pewność, że Twój pupil nie tylko zaspokaja potrzeby żywieniowe, ale ma przy tym możliwość skorzystania z zalet obu rodzajów jedzenia.

Struktura jedzenia, zapach i smak – to ma ogromne znaczenie!

Tak jak wspominaliśmy, koty lubią różnorodność jedzenia pod względem struktury i konsystencji. To naturalne, że wymagają czasem od opiekunów zmiany w rodzajach pokarmu, nawet jeśli dostają pyszną, zdrową i bezpieczną karmę. Na przykład zamiast saszetki wilgotnego jedzenia Sheba z kurczakiem podaj mu taką, która ma w składzie łososia. Pod wpływem podgrzania jej do temperatury ciała wydzieli się intensywny aromat, a ten pobudzi zmysł węchu Twojego mruczka. 

Co koty lubią jeść najbardziej? Na jakie pokarmy zwrócić uwagę? Do dyspozycji masz wiele rodzajów jedzenia. Na przykład mokra kocia karma może być połączeniem mięsistych kawałków i aromatycznego sosu, które zachęcą mruczka do jedzenia. W składach znajdziesz też kurczaka z wołowiną, jagnięcinę, a nawet kaczkę z indykiem. Dzięki temu możesz testować smak u swojego pupila i wybierać dla niego ten rodzaj karmy, który najbardziej pasuje jego podniebieniu. Jednocześnie karma ma w składzie niezbędne substancje odżywcze, w tym minerały i witaminy pomagające zachować mruczkowi dobrą kondycję. 

Smakołyki dla kotów – jakie wybrać?

Uzupełnieniem pełnoporcjowej karmy dla Twojego pupila mogą być smakołyki (czyli tzw. karma uzupełniająca). Te rozpieszczają jego kubki smakowe i dostarczają mruczkowi przyjemności, a także sprzyjają budowaniu tej niezwykłej więzi,  jaka łączy Cię z ulubieńcem. Niektóre przekąski mogą pełnić także dodatkowe funkcje, na przykład wspomagają usuwanie sierści z przewodu pokarmowego, czy poprawiają higienę jamy ustnej. Podawanie przekąsek musi być jednak zgodne z zaleceniami na opakowaniu. Dzienna porcja nie powinna przekraczać 10% dobowego zapotrzebowania na energię. 

Jak uszczęśliwić mruczka?

Wiesz już bardzo dużo na temat żywienia kotów oraz ich preferencji pokarmowych. Podawanie jedzenia, które jest bezpieczne, apetyczne i zdrowe, sprawi mu wiele przyjemności. Poza tym będziesz mieć pewność, że odpowiednio zbilansowana karma wpłynie na dobre samopoczucie mruczka. Jak jeszcze możesz go uszczęśliwić?

Dbaj o jego potrzeby i obserwuj jego zachowanie. Jako opiekun powinieneś mu poświęcać dużo uwagi oraz dbać o dobry kontakt. Dzięki temu łatwiej też będzie Ci skomponować jego dietę. Pozwól mu także na spokojny i bezpieczny sen. Zdrowy smakołyk, o którym wspominaliśmy wcześniej, może być dla Twojego podopiecznego przyjemną częścią dnia. Podanie go w trakcie zabawy czy treningu dodatkowo uszczęśliwi mruczącego towarzysza.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ