Sheba PL

Czy kot może jeść tylko suchą karmę?

large_czy-kot-mocnye-jeia-tylko-suchn-karm-r_1632842142668.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Zastanawiasz się, czy Twój kot może jeść tylko suchą karmę? Chociaż chrupiące granulki z pewnością mają wiele zalet, karmienie pupila wyłącznie takim jedzeniem niekoniecznie jest optymalnym rozwiązaniem. Dowiedz się, czy kot może jeść tylko suchą karmę!

Spis treści:

Czy kot może jeść tylko suchą karmę?

Pełnoporcjowa sucha karma dostarcza Twojemu czworonożnemu przyjacielowi wszystkich niezbędnych dla niego składników odżywczych. Dodatkowo pomaga zadbać o uzębienie oraz jest znacznie łatwiejsza w przechowywaniu. Zawiera ona jednak znikome ilości wody, zaledwie około 10%. Z kolei w pełnoporcjowej mokrej karmie znajdziesz jej około 80%. To niezwykle ważne dla zdrowia Twojego pupila, ponieważ koty zwykle niechętnie piją wodę z miseczki. W ich naturze leży poszukiwanie tej będące w ruchu, jako świeższej. Dlatego mruczki bardzo chętnie piją wodę ze specjalnych poidełek przypominających fontanny. Nie musisz jednak od razu decydować się na taki zakup. Aby zwiększyć ilość wody pobieranej przez pupila, możesz podawać mu dodatkowo mokrą karmę. Pamiętaj, że dostarczanie płynów czworonożnemu przyjacielowi jest niezwykle istotne. Pozwala  między innymi zadbać o jego układ moczowy, w tym nerki, z którymi koty często miewają problemy.

Zatem odpowiedź na pytanie: czy kot może jeść tylko suchą karmę, może być tylko jedna - „tak, ale najlepiej stosować dietę mieszaną”.  Mokre posiłki znaczne bardziej przypominają naturalne kocie zdobycze, a przy tym mają silniejszy zapach, który pobudza apetyt Twojego ulubieńca. A, jako że ma on również wrodzoną potrzebę zmiany zarówno smaku, jak i struktury pożywienia, w łatwy sposób możesz na nią odpowiedzieć. Gotowe mokre pożywienie występuje w kilku różniących się od siebie odmianach, na przykład mięsistych kawałków w przepysznym sosie czy delikatnej galaretce. Takie posiłki oferuje między innymi uwielbiana przez domowych pupili Sheba®, od lat rozpieszczająca kocie podniebienia.

Czy mały kot może jeść tylko suchą karmę?

Kocięta przechodzą przez proces odsadzenia żywieniowego w okresie pomiędzy 3. a 8. tygodniem życia. Wtedy też opiekun powinien zacząć wprowadzać do ich diety pokarmy stałe, tak aby po 6-8 tyg kocię mogło jeść zupełnie samodzielnie. Może to być gotowa, pełnoporcjowa mokra karma lub starannie namoczona karma sucha. Dopiero z czasem kotu można podawać chrupiące granulki bez nasączania ich wodą. Lepiej jednak, aby nawet wtedy nie stanowiły one jedynego pożywienia pupila.

Czy kot może jeść tylko suchą karmę, jeśli odmawia tej mokrej?

Niekiedy zastanawiamy się, czy kot może jeść tylko suchą karmę, ponieważ stale odmawia jedzenia mokrych posiłków. Wielu opiekunów decyduje się nie reagować na taki stan rzeczy, po prostu nie uznając go za problem. Chociaż pełnoporcjowe pokarmy dostarczają zwierzęciu wszelkich niezbędnych składników odżywczych, w życiu Twojego pupila najprawdopodobniej nadejdzie moment, w którym zmiana jedzenia będzie konieczna. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na wiek zwierzęcia czy na przykład po przebytych zabiegach i operacjach.

Na początek warto ustalić, dlaczego kot je wyłącznie suchą karmę. Niekiedy może to być związane ze złymi doświadczeniami z przeszłości. Kot może zareagować w ten sposób na przykład w momencie, gdy w przeszłości źle poczuł się po zjedzeniu mokrego posiłku i cierpiał na problemy z układem trawiennym.

Koty bardzo często szybko przywiązują się też do jednego rodzaju pokarmu. Dlatego jeśli wcześniej karmiony był tylko suchymi granulkami, być może jest do nich przyzwyczajony na tyle, że po prostu nie ma ochoty próbować niczego nowego.

W obu tych sytuacjach mimo niechęci mruczka należy spróbować zmienić jego nawyki żywieniowe. Jednym ze sposobów jest po prostu mieszanie ze sobą dwóch typów karmy, mokrej i suchej. Rób to starannie, aby kot nie miał możliwości zjedzenia wyłącznie granulek. Z czasem zmieniaj proporcje, stopniowo dodając coraz więcej mokrego jedzenia, a mniej suchego. W końcu powinno Ci się udać przekonać pupila do nowego pokarmu. Niekiedy rozwiązaniem może być także dodanie do mokrego posiłku kilku szczególnie lubianych przez kota smakołyków. Zadbaj także, by szybko usuwać niezjedzony mokry posiłek oraz starannie myć miseczkę pupila. Oczywiście koci posiłek zawsze musi być świeży.

Zwróć również uwagę, czy kot nie chce jeść mokrej karmy jako takiej, czy po prostu ta, którą mu podajesz, nie przypadła mu do gustu. Czasem, aby rozwiązać problem, wystarczy podać mu inny rodzaj mokrej karmy, a nawet jedynie lekko podgrzać tę, którą serwujemy pupilowi. Przed nałożeniem posiłku do miseczki włóż saszetkę bądź puszkę na kilka chwil do ciepłej wody. Dzięki temu jej zawartość zacznie jeszcze bardziej przypominać zwierzęciu jego naturalną zdobycz, a przy tym zachęci go intensywniejszym zapachem.

Mokrą karmę najlepiej podawać kotu rano i wieczorem, kiedy Twój pupil jest szczególnie głodny. Na dzień, gdy wychodzisz do pracy, a także tuż przed snem, podawaj mu suche granulki. Pamiętaj, by pilnować proporcji, które powinny wynosić 9:1 pod względem masy produktów na korzyść posiłków mokrych.

Jeśli Twój pupil chce jeść tylko suchą karmę, nie staraj się wzbogacać jego diety, podając produkty nieprzeznaczone dla kota. To pełnoporcjowe, gotowe karmy powinny stanowić podstawę jego diety. Niektóre produkty, jak gotowane bez przypraw kawałki mięsa lub niektórych gatunków ryby, a także niektóre warzywa czy owoce, mogą być podawane w niewielkich ilościach wyłącznie w charakterze smakołyku. Jednak nawet wtedy pamiętaj, że najlepsze przysmaki dla kotów to te przygotowane specjalnie z myślą o tych zwierzętach.

Pamiętaj również, że gdy kot nie chce jeść nic poza suchą karmą, nie należy stosować głodówek. Mruczek już po nieco ponad dobie od ostatniego posiłku może poważnie się rozchorować. Jednym z następstw jest groźne stłuszczenie wątroby, dlatego nie można ryzykować. Podawanie wyłącznie suchej karmy nie jest zalecaną metodą karmienia pupila, jednak w dalszym ciągu jest to posiłek pełnoporcjowy. Należy wtedy pamiętać o zachęcaniu ulubieńca do picia wody, na przykład dzięki specjalnemu poidełku.

Jak przechowywać mokrą karmę dla kota?

Abyś nie musiał się zastanawiać, czy kot może jeść tylko suchą karmę, spraw, aby z chęcią sięgał po tę mokrą. Bardzo ważny jest sposób przechowywania, dzięki czemu zachowuje ona świeżość przez długi czas.

Przed otwarciem opakowania z kocim posiłkiem przechowuj je w suchym i chłodnym miejscu. Zawsze zwracaj uwagę na datę ważności widoczną na opakowaniu. Po otwarciu kocie jedzenie powinno być zjedzone przez Twojego pupila w ciągu maksymalnie 48 godzin, choć lepiej, aby była to tylko jedna doba. Po podaniu mruczkowi pokarmu zapakuj resztę do pojemnika, który możesz szczelnie zamknąć, na przykład do słoiczka, lub użyj specjalnej pokrywki na puszki, po czym schowaj do lodówki. Przed podaniem tak przechowywanej karmy nie zapomnij zanurzyć opakowania w ciepłej wodzie, aby Twój pupil chętnie zjadł posiłek. Nie należy natomiast mrozić kociej karmy. Jeżeli Twój pupil nie zjadł całej zawartości puszki czy saszetki w odpowiednim czasie, po prostu wyrzuć pozostałości.

Czy kot może jeść tylko suchą karmę? Optymalna dieta to ta, w której dominują posiłki mokre. Dlatego też, jeśli Twój kot preferuje chrupiące granulki, postaraj się przekonać go do pełnoporcjowej mokrej karmy- dieta mieszana jest dla niego najlepsza.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ