Sheba PL

Co mogą jeść koty? Przysmaki, które powinieneś włączyć do menu pupila

co-moga-jesc-koty_optimized_1605783565125.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Chcesz jak najlepiej zatroszczyć się o swojego pupila, ale nie wiesz, co mogą jeść koty? Zastanawiasz się, co możesz, a czego kategorycznie nie wolno Ci podawać Twojemu kotu? Jeśli szukasz informacji o żywieniu kota, czas rozwiać wątpliwości i sprawdzić, co mogą jeść koty domowe, a co tylko im szkodzi!

Spis treści:

  1. Co mogą jeść koty?
  2. Czy kot może zjadać jakieś przekąski?
  3. Jakie przekąski podawać kotu?
  4. Czego kot nie może jeść?

Co mogą jeść koty?

Karmienie kota to pierwszy krok do nawiązania więzi pomiędzy opiekunem a zwierzęciem. Dzięki niemu kot zyskuje poczucie bezpieczeństwa i stopniowo buduje relację z człowiekiem, opartą na zaufaniu i trosce. Poza tym, podanie kotu przekąsek to sprytny sposób na wychowanie go i wykształcenie pewnych pożądanych zachowań, np. nagradzanie za korzystanie z drapaka.

Co mogą jeść koty? Koty są mięsożercami, ale to wcale nie oznacza, że ich posiłki powinny składać się z płatów surowego mięsa. Wręcz przeciwnie, żywienie kota w ten sposób może doprowadzić do licznych niedoborów, a w efekcie chorób. Dodatkowo dieta kota oparta na surowym mięsie (jak np. BARF dla kota) stanowi zagrożenie mikrobiologiczne zarówno dla zwierzęcia, jak i dla jego opiekuna. Poza tym tego rodzaju diety często są niekompletne, czyli nie dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach, przyczyniając się do niedoboru lub nadmiaru niektórych substancji.

Jak wspomniano, surowe mięso niesie ze sobą zagrożenie mikrobiologiczne. Niektóre bakterie, jak na przykład te z rodzaju Salmonella, mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla kotów, ale także dla domowników. Kot będący nosicielem bakterii  stwarza zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci i kobiet w ciąży czy osób starszych.

O wiele łatwiej dostarczyć kotu wszystko, czego potrzebuje, przy pomocy gotowych pokarmów od sprawdzonych producentów. Sięgając po produkty marki Sheba, nie tylko dbasz o zdrowie swojego kota, ale także rozpieszczasz kocie podniebienie bogactwem smaków i konsystencji. Co dawać kotu do jedzenia? Najlepiej mokre pokarmy dla zwierząt, przygotowane specjalnie dla nich, ze szczegółowymi zaleceniami porcjowania na odwrocie opakowania. Ich receptury zostały opracowane przez profesjonalistów, lekarzy weterynarii i specjalistów żywienia zwierząt, znających się doskonale na wszystkich potrzebach kocich organizmów.

Co koty lubią jeść? Koty są bardzo wybrednymi, ciekawskimi stworzeniami i  instynktownie wybierają dania o różnych smakach i teksturze. Dodatkowo nasz wymagający pupil nie zje pożywienia, jeśli znajduje się w miseczce, która nie jest idealnie czysta. Może także zrezygnować z jedzenia, jeśli mokry pokarm dla zwierząt został do niej nałożony przed kilkoma godzinami i zdążył już przeschnąć. Mokre pokarmy mogą się zepsuć o wiele szybciej niż suche, dlatego nie można zostawiać kotu jedzenia w misce przez zbyt długi czas. A już zwłaszcza nie wolno tego robić latem, kiedy temperatura jest wysoka. Jeśli kot nie zje mokrej karmy, to po około 20-30 minutach należy ją wyrzucić i umyć miseczkę. Żeby uniknąć takich sytuacji, najlepiej trzymać się określonych godzin karmienia i podawać ulubieńcowi porcje dostosowane do jego potrzeb i preferencji.

Czy kot może zjadać jakieś przekąski?

Co koty mogą jeść jako przekąskę? Dla kotów podobnie jak dla psów i innych zwierząt domowych, producenci gotowej żywności przygotowali specjalne smakołyki, żeby urozmaicić im codzienny jadłospis. Co lubią koty jeść? Przekąski to specjały, które służą do rozpieszczania kotów, podawane od czasu do czasu, na przykład podczas zabawy lub jako „deser” po skończonym posiłku. Należy przy tym pamiętać, że dawka kalorii pochodząca z przekąsek powinna stanowić maksymalnie 10% dziennej porcji energii.  Uważać należy zwłaszcza jeśli kot jest po zabiegu kastracji lub sterylizacji, gdyż jego zapotrzebowanie kaloryczne jest niższe. Regularne dokarmianie kota smakołykami może prowadzić do nadwagi u zwierzęcia. Uzupełniając dietę kota przekąskami, zarówno okazjonalnie, jak i regularnie, nie należy podawać więcej niż zalecana dawka na opakowaniu. To dobry dodatek do tego, co koty powinny jeść na co dzień, a nie podstawa diety. 

Jakie przekąski podawać kotu?

Gotowe kocie przekąski występują w różnych formach, tych twardych, do przegryzienia i miękkich. Koty przepadają zwłaszcza za przysmakami w formie pasztecików, które na zewnątrz są chrupiące, a w środku miękkie. Szukając idealnej przekąski dla swojego pupila, kieruj się przede wszystkim jego zamiłowaniem do danych smaków. Pozwól mu degustować, czy taki rarytas skusi go swoim smakiem, czy jednak warto zdecydować się na inny? Przysmak może po prostu umilić kotu dzień, ale także wynagrodzić wizytę u lekarza weterynarii lub dobre zachowanie, jak korzystanie z drapaka, czy kuwety. 

Co może jeść kot, poza pokarmem dla zwierząt? Chociaż nie jest to wskazane, bo najlepsze dla kota są gotowe karmy, może on od czasu do czasu przekąsić kawałek mięsa, ale nie surowego. Jeśli już chcesz nakarmić pupila czymś przygotowanym w domu, sięgaj tylko po gotowane jedzenie dla kota, bez dodatku przypraw. Co dawać kotu do jedzenia? Kot czasem może zjeść kawałek szparaga, dyni, czy miąższu brzoskwini. Wszystko to powinno być podawane rzadko i w niewielkich ilościach. Czym nie karmić kota? Koty nie powinny jeść także czekolady, winogron, rodzynek, czy cebuli. Szkodliwy może być także nadmiar wątróbki, która zawiera duże ilości witaminy A, mogącej kumulować się w organizmie i wywierać efekt toksyczny.

To, co lubią koty jeść, zależy też w dużej mierze od samych kotów, wiele z nich należy do grona bardzo wybrednych smakoszy i nawet nie zdecyduje się spróbować innych przekąsek.

Czego kot kategorycznie nie może jeść?

Jeśli chcesz wiedzieć, czym nie karmić kota, zacznij od unikania podawania mu jakichkolwiek resztek z obiadu. Ani kot, ani pies nie powinien zjadać zbyt tłustych i przyprawionych resztek z obiadów. Kawałki kotletów schabowych, przypieczone ziemniaczki, czy słodycze mogą mu tylko zaszkodzić. Wbrew popularnemu mitowi, nie należy też podawać mleka dla kota. Aktywność laktazy - enzymu niezbędnego do trawienia cukru mlecznego (laktozy) - spada u kotów, począwszy od 6. tygodnia życia, dlatego dorosłe mruczki nie potrafią przyswajać mleka. Kotom nie wolno również podawać produktów, które są dla nich toksyczne jak np. czekolady, czosnku, cebuli, winogron, rodzynek, ksylitolu, awokado.

Co mogą jeść koty domowe? Koty domowe najlepiej karmić gotowym jedzeniem dla zwierząt, opracowanym przez ekspertów. Podając mu zarówno mokre, jak i suche pokarmy, zapewnisz swojemu pupilowi bogactwo wartości odżywczych, odpowiednie dla jego wieku i rasy. Chociaż okazjonalne urozmaicanie kociej diety o niektóre owoce, warzywa i gotowane mięso nie jest zakazane, podawane bez umiaru może doprowadzić  u kota do nadwagi i rozregulowania pracy jelit. Warto zamiast nich, podać pupilowi stworzone specjalnie dla kotów gotowe przekąski, oczywiście zawsze uwzględniając je w dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym zwierzęcia.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ