Sheba PL

Jakie mięso dla kota zadowoli naszego łasucha?

jakie-mieso-dla-kota-zadowoli-naszego-lasucha__optimized_1605783635155.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Patrząc na swojego czworonożnego, puchatego ulubieńca, prawdopodobnie nie dostrzegasz w nim groźnego drapieżnika. Prawda jest jednak taka, że koty to zwierzęta bezwzględnie mięsożerne i to właśnie pożywienie pochodzenia zwierzęcego jest podstawą ich diety. Czy to oznacza, że karmienie kota surowym mięsem będzie dobrym pomysłem? Dowiedz się więcej o podawaniu mięsa Twojemu pupilowi!

Spis treści:

  1. Czy mięso dla kota jest konieczne w jego diecie?
  2. Jakie mięso dla kota wybrać?
  3. Czy dawać kotu surowe mięso?

Czy mięso dla kota jest konieczne w jego diecie?

Przed zastanowieniem się, jakie mięso dla kota będzie odpowiednie, warto wyjaśnić, czy jest ono konieczne w diecie ulubieńca. To surowe jest podstawą jadłospisu kotów na wolności, jednak domowi ulubieńcy mogą liczyć na zawierające ten składnik bezpieczne pokarmy, podawane przez opiekunów. To pełnoporcjowe posiłki, opracowywane przez ekspertów, które pozwalają na pokrycie zapotrzebowania Twojego pupila na składniki odżywcze. Pozwala to w prosty sposób zapewnić kotu to, czego potrzebuje. Co więcej, producenci dbają również o to, aby gotowe posiłki były atrakcyjne dla kota. Dania Sheba to pyszne, mięsiste kawałki o wysokiej zawartości mięsa i składników pochodzenia zwierzęcego, zatopione w apetycznym sosie lub w delikatnej, rozpływającej się w kocim pyszczku galaretce. Twój ulubieniec z pewnością je pokocha i z niecierpliwością będzie czekać na moment karmienia.

Mięso dla kota niesłusznie uważane jest za najlepsze pożywienie dla kotów domowych. Chociaż to odpowiednio przygotowane nie zaszkodzi Twojemu ulubieńcowi, samodzielne opracowanie kociej diety jest bardzo trudne bez odpowiedniej wiedzy na temat żywienia tych zwierząt. Mimo to opiekunowie często decydują się poczęstować pupila kilkoma kęsami mięsa, zwłaszcza że takie pożywienie jest dla kota bardzo nęcące i jego zapach może wywołać u nich błagalne miauczenie. Jednak, jeśli zdecydujemy się na podanie kotu mięsa, warto wiedzieć, jakie będzie odpowiednie.

Jakie mięso dla kota wybrać?

Decydując się na podanie pupilowi mięsnej przekąski, musisz zdecydować, jakie mięso dla kota wybrać. Do najszerzej dostępnych w polskich sklepach z pewnością zaliczyć można mięso z kurczaka oraz wieprzowinę. Oba z nich możesz niezbyt często oraz w niewielkich ilościach podać swojemu podopiecznemu. Pamiętaj jednak, aby nie karmić pupila mięsem surowym, co mogłoby wywołać zarażenie pasożytami lub groźne zakażenie bakteriami. Zagrożenie to znika dopiero po starannej obróbce cieplnej mięsa.

Spośród innych typów mięs, bezpieczna powinna być też wołowina dla kotów oraz - mniej popularne na polskich stołach - jagnięcina i mięso królika. Zastanawiając się, jakie mięso dla kota będzie odpowiednie, możesz wziąć pod uwagę również ryby. Musisz jednak zachować dużą ostrożność przy ich wyborze, ponieważ część może być szkodliwa dla Twojego ulubieńca. Do tych bezpiecznych należeć będą przede wszystkim: okoń, flądra, węgorz, pstrąg, dorsz, łosoś, szczupak, halibut oraz sola. Nie zawierają one szkodliwego tlenku trójmetyloaminy, który osłabia wchłanianie żelaza oraz tiaminazy, która niszczy witaminę B1, nazywaną również tiaminą. Zarówno żelazo, jak i tiamina są niezbędne w diecie kota, dlatego ich brak może doprowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem.

Wszystko to jest niezwykle ważne, gdy zastanawiamy się, jakie mięso dla kota wybrać. Nakarmienie ulubieńca tym nieodpowiednim może mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia. Dlatego, aby Twój podopieczny pozostał radosnym, z ochotą eksplorującym każdy zakątek domu kotem, musisz starannie dobierać wszystkie produkty, którymi go karmisz, w tym również sporadycznie podawane przekąski.

Czy dawać kotu surowe mięso?

Czym karmić kota? Zastanawiasz się, jakie surowe mięso dla kota będzie odpowiednie? Zwolennicy diety BARF dla kota uważają, że to właśnie jedzenie zgodnie z naturą, czyli przede wszystkim surowego mięsa oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego, jest najlepsze. Wielu opiekunów decyduje się również na surowe mięso dla małego kota. W rzeczywistości jednak najlepiej wcale nie podawać zwierzęciu surowego mięsa. Pamiętaj, że takie pożywienie bez poddania go obróbce cieplnej, może spowodować zarażenie pasożytami, a także zakażenie groźnymi bakteriami, na przykład E.coli czy Salmonella. Może to mieć niezwykle groźne konsekwencje nie tylko dla kota, lecz także ludzi w jego otoczeniu. Dlatego, chociaż prawdą jest, że przez wysoką temperaturę mięso i inne pożywienie pochodzenia zwierzęcego traci część swoich składników odżywczych, bezpieczniejsze będzie podawanie ich przygotowanych właśnie w ten sposób. Ponadto mięso powinno stanowić wyłącznie przekąskę, a wszelkie niezbędne składniki odżywcze kot pozyska z podawanych mu pełnoporcjowych karm gotowych.

Wiesz już, że odpowiedź na pytanie, czy koty mogą jeść surowe mięso, brzmi „nie”. Jak w takim razie należy je przygotować? Najlepszym sposobem będzie ugotowanie. Z całą pewnością nie można natomiast podawać kotu żywności smażonej, która jest szkodliwa dla tych zwierząt. Nie należy także doprawiać mięsa, które później chcemy podać swojemu ulubieńcowi. Przyprawy mogą doprowadzić przede wszystkim do podrażnienia przewodu pokarmowego zwierzęcia. Nie podawaj też kotu wędlin i kiełbas, przeznaczonych dla ludzi ze względu na zawarte w nich szkodliwe dla czworonogów dodatki.

Jakie mięso dla kota będzie odpowiednie? Chociaż nie jest ono niezbędne w diecie zwierzęcia żywionego pełnoporcjową karmą, podanie mu takiej przekąski nie powinno zaszkodzić, ważne jednak, aby było to mięso gotowane, bez żadnych przypraw. Uważaj też na wieprzowinę oraz niektóre gatunki ryb, a w przypadku tych drugich, pamiętaj również o bardzo dokładnym usunięciu ości. Mimo wszystko, miej na uwadze, że najlepszym sposobem karmienia kota będzie pełnoporcjowy, gotowy pokarm, który zaspokoi wszelkie potrzeby Twojego ulubieńca, by zachował energię i radość z odkrywania świata.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ