Sheba PL

Czy kot może jeść makaron? Czy pszenna pasta powinna widnieć w codziennym jadłospisie kota?

czy-kot-moze-jesc-makaron_-czy-pszenna-pasta-powinna-widniec-w-codziennym-jadlospisie-kota__optimized_1605783604595.jpeg

Makaron z pewnością nie jest kojarzony z typowym jedzeniem dla kotów. Mimo to wielu opiekunów zastanawia się, czy mogą poczęstować nim swojego ulubieńca. Tobie również przyszło do głowy poczęstowanie swojego ulubieńca odrobiną tego typu potrawy? Dowiedz się, czy kot może jeść makaron!

Spis treści:

  1. Czy kot je makaron?
  2. Czy kot może jeść makaron w małych ilościach?
  3. Czy kot może jeść makaron? Najbardziej szkodliwe dodatki

Czy kot je makaron?

Czy kot może dostać makaron? Produkt ten nie uchodzi za szczególnie odżywczy nawet dla ludzi. Zawiera on przede wszystkim dużą ilość węglowodanów, które dla człowieka są źródłem energii. Jednak dla kota nie są tak ważne, znacznie więcej energii czerpie on bowiem z tłuszczów i białek.

Makaron zawiera też dużą ilość skrobi, która może być dobrze trawiona przez te zwierzęta wyłącznie po odpowiedniej obróbce – ugotowaniu i rozdrobnieniu. W takiej postaci możemy znaleźć ją w karmach gotowych. W domowych warunkach nawet staranne przygotowanie produktu w ten sposób z pewnością nie będzie tak efektywne, dlatego lepiej nie podawać kotu makaronu nawet w formie drobnej przekąski. W tym celu najlepiej sprawdzą się gotowe smakołyki, przygotowane specjalnie z myślą o domowych ulubieńcach. W żadnym wypadku nie należy również podawać kotu tego typu produktów w charakterze zwykłego posiłku. Pupila należy karmić pełnoporcjowymi karmami, które zapewnią mu wszystko, czego potrzebuje jego organizm. Wybierając pokarm dla kota dobrej jakości, zapewnisz też swojemu przyjacielowi niezapomniane doznania smakowe. Wykwintne posiłki dla kotów Sheba® rozpieszczą podniebienie Twojego ulubieńca. Mięsiste kawałki w smakowitym sosie, czy delikatnej galaretce zostały stworzone, aby zapewnić Twojemu przyjacielowi niezbędne składniki odżywcze, a przy tym skraść jego kocie serduszko. 

Czy kot może jeść makaron w małych ilościach?

Większość negatywnych efektów spożywania pszennej pasty pojawia się dopiero po zjedzeniu większej ilości tego produktu. Zatem jeśli Twojemu czworonożnemu przyjacielowi zdarzyło się zjeść jedynie odrobinę, nie powinno to mieć negatywnych skutków dla jego zdrowia. Zwykle jednak mruczki nie są zainteresowane tym produktem nawet  w formie przekąski, z wyjątkiem sytuacji, w których zachęci je inny składnik potrawy, na przykład zapach aromatycznych kawałków mięsa. Szkodliwość makaronu dla kota zależeć będzie w dużej mierze właśnie od tych dodatków. Czosnek, cebula, awokado- to tylko część produktów, które są toksyczne dla kotów. Niewskazany jest też makaron smażony, tak samo, jak pozostałe dania przygotowywane w ten sposób. Również wszelkie dodatki, jak wysokokaloryczne sosy, negatywnie wpływają na zdrowie pupila. Zastanawiasz się, czy kot może jeść makaron z Twojego stołu? To wyjątkowo zły pomysł! 

Twój kot lubi makaron? Jak zostało wspomniane wcześniej, przyciągają go raczej dodatki, a nie sama pasta, w szczególności zapach mięsa. Zamiast kluseczek podaj mu smakołyk przygotowany specjalnie z myślą o mruczkach. Dzięki temu nie tylko zapewnisz pupilowi zdrową przekąskę, lecz także znacznie łatwiej wkomponujesz ją w codzienny jadłospis. Podana przez producenta dokładna kaloryczność oraz instrukcja, jak podawać go pupilowi sprawi, że rozpieścisz swojego czworonożnego przyjaciela w bezpieczny dla niego sposób. Doskonałym pomysłem może być również odnalezienie dla ulubieńca całkiem nowych smaków w posiłkach Sheba®. Wyjątkowa różnorodność tych niezwykłych dań sprawi, że z pewnością znajdziesz ten, który Twój kot natychmiast pokocha. A wszystko dzięki 30-letniemu doświadczeniu marki w przygotowywaniu najlepszych pokarmów dla czworonogów oraz specjalistycznej wiedzy ekspertów WALTHAM, odpowiedzialnych za ich opracowanie. Naturalne składniki, niesamowicie apetyczny zapach i delikatne kawałki w smakowitym sosie lub delikatnej galaretce to niezawodny przepis na zadowolenie każdego kota.

Czy kot może jeść makaron? Najbardziej szkodliwe dodatki

Już odpowiedź na pytanie, czy kot może jeść makaron, brzmi „nie”. Jednak to dodatki, jakimi chętnie go okraszamy, mogą być szczególnie szkodliwe dla Twojego czworonożnego ulubieńca. Wiesz już, że Twój ulubieniec nie powinien jeść przypraw czy produktów smażonych. Pamiętaj jednak, że istnieje też wiele dodatków, które dla człowieka są zdrowe lub przynajmniej nieszkodliwe, natomiast dla kota wyjątkowo niekorzystne, a nawet toksyczne. Należą do nich:

  • czosnek, cebula, szczypiorek i por – jednym z efektów ubocznych ich zjedzenia będą bóle brzucha i biegunki. Ich spożycie prowadzi jednak także do rozpadu czerwonych krwinek oraz uszkodzeń nerek;
  • produkty mleczne – w szczególności śmietana, ser czy mleko dla kota. Są one nie tylko wysokokaloryczne, lecz także zawierają laktozę. Dorosłe koty nie potrafią jej trawić, ponieważ po okresie odsadzenia w ich organizmie zanika aktywność niezbędnego do tego celu enzymu, laktazy. Ich spożycie może skończyć się dla mruczka poważnymi problemami jelitowymi.
  • szpinak – szczególnie chętnie łączony z serem feta. W roślinie tej znajdują się szczawiany, które w organizmie kota łączą się z wapniem. Powstałe przez to kryształy szczawianu wapnia osadzają się w nerkach i pęcherzu zwierzęcia, co prowadzi do kamicy, która nie tylko wywołuje u zwierzęcia silny ból, lecz nawet zagraża jego życiu.

Czy kot może jeść makaron? Zdecydowanie nie, szczególnie z wieloma popularnymi dodatkami. Pamiętaj, że prawidłowe żywienie Twojego ulubieńca produktami domowymi jest niezwykle trudne, wymagające specjalistycznej wiedzy, a przy tym kosztowne i czasochłonne. Dlatego znacznie lepszym wyborem będzie podawanie mu pełnoporcjowej karmy, która odpowie na wszystkie jego potrzeby. Mokre posiłki Sheba® są dla niego nie tylko zdrowe, lecz także niezwykle smakowite. Mięsiste kawałki zanurzone w pysznym sosie lub delikatnej galaretce z pewnością zadowolą Twojego pupila i sprawią, że z niecierpliwością będzie on czekać na następną porcję. Podaruj mu tę wyjątkową przyjemność i rozpieść swojego ulubieńca tak, jak na to zasługuje.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ