Sheba PL

Kot nie chce jeść mokrej karmy — sprawdź, jakie mogą być powody!

kot-nie-chce-jesc-mokrej-karmy-sprawdz-jakie-moga-byc-powody_optimized_1605790184887.png
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Planujesz urozmaicić menu Twojego kota i nie wiesz jak wprowadzić zmiany w jego diecie? Twój mruczący przyjaciel jest bardzo wybrednym stworzeniem i nie jesteś w stanie go skusić nawet najbardziej aromatyczną saszetką, pełną mięsistego pokarmu? Martwisz się, dlaczego odmawia mokrej karmy i upiera się przy suchej albo szuka jedzenia na Twoim talerzu? Sprawdź, dlaczego kot nie chce jeść mokrej karmy i jak spróbować przekonać go do zmiany nawyków i spróbowania czegoś nowego! 

Spis treści:

  1. Co robić, jeśli kot w ogóle nie chce jeść?
  2. Dlaczego koty powinny jeść mokrą karmę?
  3. Jak zachęcić kota do jedzenia mokrej karmy?

Co robić, jeśli kot w ogóle nie chce jeść?

Jeśli widzisz, że Twój kot zostawia wciąż jedzenie w misce, najpierw upewnij się, czy wina nie leży w samej misce. Te zwierzęta są niezwykle eleganckimi i bardzo wymagającymi stworzeniami. Żyjąc w domu, pod opieką kochającego opiekuna, potrafią zmienić się w prawdziwą, dostojną diwę, która w swoim otoczeniu potrzebuje pewnych standardów. Często niewychodzący kot nie chce jeść i pić z miski, która nie jest idealnie czysta, dlatego zawsze myj kocie naczynia, zanim nałożysz do nich świeżą porcję pokarmu lub nalejesz czystej wody. 

Kot nie lubi również, kiedy jego stanowisko z miskami jest usytuowane zbyt blisko kuwety - najlepiej, jeśli znajdują się w dwóch różnych pomieszczeniach. „Jadalnia”, „sypialnia” i toaleta dla kota są miejscami świętymi, w których potrzebuje czuć się komfortowo, bezpiecznie. Wówczas może spokojnie zająć się swoimi sprawami. Dlatego miski, legowisko i kuweta nie mogą również znajdować się zbyt blisko stresogennych czynników, wzbudzających u zwierzęcia lęk, niepewność czy zdenerwowanie. Czasem może być winien hałaśliwy sąsiad, a czasem ruchliwa ulica tuż przy oknie, pełna gwałtownie hamujących lub używających klaksonów kierowców, przez których Twoje zwierzę może być zestresowane i tracić apetyt. Zwróć szczególną uwagę na zachowanie swojego kota, jeśli miauczy mimo pełnych misek lub od nich ucieka - w ten sposób sygnalizuje, że coś mu w scenerii nie odpowiada. 

Kot może też odmawiać jedzenia pokarmu, który znajduje się w misce już od dłuższego czasu i zdążyło wyschnąć oraz stracić atrakcyjny aromat. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy przerwy między posiłkami są zbyt krótkie lub mruczek otrzymuje zbyt dużą porcję. W takim przypadku warto rozważyć wprowadzenie stałych pór karmienia lub zmienić obecny plan posiłków. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie mokrej karmy rano i wieczorem, a suchej w ciągu dnia i na noc. Pamiętaj przy tym o odpowiedniej wielkości porcjach, zgodnych z zapotrzebowaniem Twojego zwierzęcia na energię. Ile kot powinien jeść? Porcja musi być dostosowana do rasy, wieku, a także aktywności fizycznej zwierzęcia. 

Istnieje też ryzyko, że mruczek jest po prostu wybrednym smakoszem, dlatego, zanim zaczniesz się martwić, spróbuj zainteresować go innymi, dostępnymi smakami dotychczas podawanej karmy. Skuś kota apetycznym aromatem i mięsistą konsystencją dań, których nie miał jeszcze okazji próbować. Większość kotów odczuwa instynktowną potrzebę zmiany smaku i konsystencji pokarmu.

Jeśli Twój kot ma zapewnione idealne warunki do delektowania się swoim posiłkiem, a mimo to odmawia jedzenia, czas na wizytę u lekarza weterynarii. Brak apetytu u kota może być oznaką problemów zdrowotnych, a im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Zwłaszcza jeśli brak apetytu jest połączony z innymi objawami, takimi jak apatia, wymioty czy biegunka. 

Dlaczego koty powinny jeść mokrą karmę?

Jeśli Twój kot nie chce jeść mokrej karmy, przyczyna może być bardziej złożona. Koty są ścisłymi mięsożercami, ale jeśli do tej pory żywiły się tylko karmą suchą, mogą być przyzwyczajone do konkretnego smaku i aromatu. Warto spróbować stopniowego wprowadzania mokrego pokarmu. Kiedy pupil oswoi się z nowym smakiem i teksturą dania, będzie zajadać się nim z apetytem.

Mokra karma skrywa w sobie prawdziwe bogactwo smaków, a jednocześnie jest cztery razy mniej kaloryczna niż karma sucha, więc pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała zwierzęcia. Dzięki mięsistej teksturze przypomina kotu naturalne zdobycze, co na pewno ucieszy niejednego kociego fana polowań. W ten sposób nawet kot niewychodzący znów może się poczuć dostojnym zdobywcą. 

Mokra karma wspiera funkcjonowanie układu moczowego kota, dzięki wysokiej zawartości wody w składzie (około 80%). Dwie porcje mokrego jedzenia dziennie pokrywają około 70% zalecanej dobowej dawki wody. Jeśli kot nie je mokrej karmy, nie pije wystarczającej ilości wody i nie ma możliwości samodzielnego polowania na pokarm, jest bardziej narażony na różne choroby, zwłaszcza choroby układu moczowego. Kot nie czuje, tak jak pies, potrzeby częstego picia wody i regulowania poziomu nawodnienia w swoim organizmie, dlatego podawanie mu mokrej karmy jest świetnym sposobem na dostarczenie odpowiedniej ilości płynu. Woda wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów zwierzęcia i ogólne samopoczucie. Warto podjąć próbę zachęcenia kota do kompletnej i zbilansowanej diety, składającej się z suchego i mokrego pokarmu w proporcjach 1:9 pod względem masy produktów. Jednocześnie należy zapewnić też kotu stały dostęp do świeżej i czystej wody.

Mokra karma znakomicie nadaje się także dla kotów, które mają braki w uzębieniu lub inne problemy w jamie ustnej i nie są w stanie pogryźć granulek suchej karmy.

Jak zachęcić kota do jedzenia mokrej karmy?

Jeśli już wiesz, w czym tkwi problem i że Twój kot nie je mokrej karmy, bo jest po prostu przywiązany do swojego poprzedniego pokarmu, możesz spróbować go przekonać do zmiany zdania. Zainteresuj go zupełnie nowym, głębokim aromatem i skuś dietą w postaci mokrych, soczystych i mięsistych kęsów. Zacznij od stopniowego mieszania obecnego pokarmu Twojego pupila z nowym. Nie rozpoczynaj od dawek pół na pół, spróbuj najpierw wmieszać mniejsze ilości, np. zaledwie łyżeczkę. Powoli zwiększaj proporcje mokrej karmy i zmniejszaj dotychczasowej, przyzwyczajając czworonoga do nowych, uwodzicielskich smaków. W trakcie powolnej zmiany z jednego jedzenia dla zwierząt na drugie pozwolisz odkryć swojemu zwierzęciu ujmujący smakiem nowy świat kociej kuchni.

Rozpieszczaj podniebienie swojego mruczka, jednocześnie dbając o jego zdrowie i kondycję. Zapewniając kotu prawidłową dietę i proponując różne wersje smakowe jego ulubionej, a zarazem pełnoporcjowej dobrej karmy dla kota, okazujesz mu miłość i troskę o jego delikatne, kocie podniebienie. A jeśli kot wciąż nie jest zainteresowany nową zawartością miski i nie chce nawet spróbować, możesz użyć pewnego triku. Dodaj na samą górę porcji ulubioną, chrupiącą przekąskę, a zwierzę na pewno się skusi. Pamiętaj, że nie może to być regularna praktyka, jedynie okazjonalna. Takie “dodatki” zwiększają kaloryczność diety, co może negatywnie wpłynąć na zdrowie i ogólną kondycję zwierzęcia.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ