Sheba PL

Wątróbka dla kota - rarytas czy podstawowy składnik diety?

watrobka-dla-kota-rarytas-czy-podstawowy-skladnik-diety_2_optimized_1605790270627.png
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Karmienie kota nie jest łatwym zadaniem. Opiekun nie tylko musi zaspokajać gusta swojego pupila, ale też powinien dbać o jego zdrowie i kondycję ciała. Wątróbka drobiowa dla kota to jeden z tych pokarmów, którym nasi ulubieńcy nie potrafią się oprzeć. To, że kot chętnie skosztowałby surowej wątróbki, nie oznacza jednak, że powinien ją jadać. Ostateczny wybór tego, co znajdzie się w miseczce kota, należy do opiekuna. Oczywiście powinniśmy uwzględniać upodobania mruczka, ale na pierwszym miejscu musimy stawiać jego zdrowie. Czy wątróbka dla kota może pojawić się w jego menu, chociażby jako przysmak?

Spis treści:

 1. Wątróbka dla kota - wartości odżywcze
 2. Surowa wątróbka dla kota - zagrożenia
 3. Wątróbka dla kota - posiłek czy przysmak?
 4. Wątróbka dla kota - podawać czy nie?

Wątróbka dla kota - wartości odżywcze

Wątróbka jest produktem pochodzenia zwierzęcego zaliczanym do podrobów. W języku kulinarnym podroby nazywane są piątą ćwiartką. O ile ludzie mogą się bez nich obyć, o tyle w kocich posiłkach produkty pochodzenia zwierzęcego stanowią bardzo ważny element. Ze względu na wysoką zawartość białka, witamin i składników mineralnych wątróbka wchodzi w skład pełnoporcjowych karm gotowych dla kotów. Wilgotna karma z dodatkiem wątróbki charakteryzuje się przyjemną dla kota konsystencją. Wątróbka w znacznym stopniu wpływa też na smakowitość kociego posiłku. Składnik ten przede wszystkim podnosi wartość odżywczą jedzenia dla naszych pupili. 

Wątróbka dla kota bogata jest w:

 • białko o wysokiej wartości biologicznej,
 • witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, zwłaszcza witaminę A,
 • witaminy rozpuszczalne w wodzie (B1, B2, B3, B12, kwas foliowy),
 • żelazo hemowe o wysokiej biodostępności,
 • cynk,
 • cholinę,
 • fosfolipidy.

Ze względu na dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych wątróbka dla kota jest składnikiem wysokoenergetycznym. Należy do nielicznych podrobów, które zawierają również pewne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 - EPA i DHA.

Wątróbka dla kota jest bardzo dobrym źródłem witaminy A w formie aktywnej, czyli w postaci retinolu. Koty powinny czerpać witaminę A właśnie z produktów pochodzenia zwierzęcego. Wynika to z faktu, że organizm naszych pupili nie potrafi przekształcać beta-karotenu (prekursora witaminy A znajdującego się w roślinach) w retinol. Witamina A wpływa na prawidłowe widzenie oraz kondycję skóry i sierści. Jakie znaczenie ma wątróbka dla małego kota? Niedobór retinolu może powodować zahamowanie wzrostu, dlatego surowiec ten znajduje się zarówno w składzie karm typu junior, jak i dla starszych kotów.

Surowa wątróbka dla kota - zagrożenia

Surowa wątróbka to idealne środowisko dla wielu groźnych wirusów, bakterii i pasożytów. Kot mieszkający z człowiekiem nie powinien spożywać surowego mięsa ani żadnych innych produktów pochodzenia zwierzęcego niepoddanych obróbce termicznej – przeciwnie do idei stosowania diety BARF dla kota. U naszego pupila, spożywającego zanieczyszczone drobnoustrojami mięso, może dojść do zakażenia bakteriami (zagrożenie stanowi głównie Salmonella i Escherichia coli) lub do rozwoju groźnej choroby wirusowej. Szczególnie niebezpieczna dla kota jest surowa wątróbka wieprzowa, która może zawierać wirusa wywołującego śmiertelną dla kota chorobę Aujeszkyego. 

Surowa wątróbka dla kota stanowi zagrożenie nie tylko dla zwierzęcia, ale też dla jego opiekuna. Narażone są zwłaszcza osoby o obniżonej odporności - dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i ciężko chore. Bakterie i pasożyty wydalane są do kuwety i mogą przenosić się na człowieka.

Wątróbka dla kota - posiłek czy przysmak?

Kot jest zwierzęciem mięsożernym, dlatego jego jadłospis powinien opierać się na produktach pochodzenia zwierzęcego, lecz nie na samym mięsie. W posiłkach mruczka powinna zagościć różnorodność pod względem smaku, zapachu i tekstury. Należy jednak zapomnieć o podawaniu mleka dla kota. Jest to mit, który utrwalił się w kulturze, jednak nie ma nic wspólnego z faktycznymi potrzebami żywieniowymi kotów.

Jedzenie dla kota powinno więc być bogate w takie dodatki jak różnorodne gatunki mięs, podrobów i innych składników potrzebnych w diecie kota. Ani mięso, ani wątróbka nie powinny występować w kocich daniach samodzielnie. Monotonna dieta nie zaspokaja wszystkich potrzeb żywieniowych kota i może przyczynić się do problemów zdrowotnych. 

W przypadku wątróbki sprawdza się powiedzenie - co za dużo, to niezdrowo. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą kumulować się w organizmie kota. Jeśli w posiłkach znajduje się za dużo wątróbki dla kota, pojawia się ryzyko nadmiaru witaminy A. Grozi to przede wszystkim bolesnym zesztywnieniem kręgosłupa lub kręgów szyjnych (spondyloza) i kłopotami z chodzeniem. U młodych kotów zbyt duża ilość witaminy A hamuje rozwój kości i przyczynia się do karłowatości. Przy nadmiernym spożyciu witaminy A sierść kota traci połysk, częściowo wypada. W nerkach postępują procesy zwyrodnieniowe.

Ponadto wątróbka dla kota jest wyjątkowo kalorycznym rarytasem. Podawanie jej kotu, nawet w niedużych ilościach, w formie przekąski, może doprowadzić do tego, że kot nie będzie chciał zjeść głównego posiłku. Karmienie kota kalorycznymi smakołykami przyczynia się do rozwoju nadwagi i otyłości, a te mogą zwiększać ryzyko takich przypadłości, jak cukrzyca typu 2., choroby układu moczowego czy choroby układu kostno-stawowego.  

Dlatego należy wybierać kompletną i zbilansowaną karmę gotową dla kota, która zawiera odpowiednią ilość wszystkich surowców- w tym mięsa, wątróbki i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Dzięki temu dbamy o odpowiednie proporcje substancji odżywczych w posiłkach naszego kota i chronimy mruczka przed niedoborami, a także przed nadmiernym spożyciem niektórych składników. 

Wątróbka dla kota - podawać czy nie?

Choć wątróbka jest wartościowym i smacznym pokarmem, to nie zawiera wszystkich witamin i składników mineralnych w odpowiednich proporcjach, dlatego nie powinna być podawana jako samodzielny posiłek. Pełnoporcjowe karmy dostępne na rynku pokrywają dzienne zapotrzebowanie kota na wszystkie składniki odżywcze. Dlatego podawanie mu dodatkowych produktów - zwłaszcza bogatych w kalorie - nie jest wskazane. Kocie gusta, potrzeby i zachcianki powinniśmy zaspokajać pełnoporcjowymi karmami i przysmakami opracowanymi specjalnie dla kotów.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ