Sheba PL

Pokarm dla kota, któremu nie oprze się żaden smakosz - sprawdzone pomysły

pokarm-dla-kota-ktoremu-nie-oprze-sie-zaden-smakosz-sprawdzone-pomysly_optimized_1604406148773.png
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Najlepsze pokarmy dla kotów to takie, które pobudzają ich wszystkie zmysły. Koty to surowi krytycy kulinarni. Zwracają uwagę nie tylko na smak, ale też na zapach, konsystencję i temperaturę swoich posiłków. Jaki pokarm dla kota wybierać, by nie oparł mu się żaden smakosz? Poznaj nasze sprawdzone pomysły.

Spis treści:

  1. Wilgotny pokarm dla kota - eksplozja smaku
  2. Suchy pokarm dla kota - rozkosz chrupania
  3. Małe przyjemności, czyli przekąski
  4. Jaki pokarm dla kota jest najlepszy?

Wilgotny pokarm dla kota - eksplozja smaku

Czym karmić kota? Musy, pasztety, mięsiste kawałki w sosie lub w delikatnej galaretce - dania te są aromatyczne i smakowite, dlatego nasze mruczki za nimi przepadają. Koty to mięsożercy, nic więc dziwnego, że preferują mokrą karmę składającą się głównie ze składników pochodzenia zwierzęcego. Dodatek surowców roślinnych - warzyw oraz zbóż - wzbogaca smak kocich dań, ale też ich wartość odżywczą. Ponadto produkty roślinne są źródłem błonnika, który pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit i pomaga w usuwaniu kłaczków zalegających w przewodzie pokarmowym. 

Zaletą mokrego pokarmu dla kota jest wysoka zawartość wody, której brakuje w suchej karmie oraz niższa- niż karmy suchej- kaloryczność. Kot może zaspokoić apetyt, zjadając większą porcję ulubionego jedzenia, a jednocześnie spożywa mniej kalorii i nawadnia organizm.

Koty mają silnie rozwinięty i zakorzeniony instynkt łowiecki i często, chociaż nie zawsze, zjadają swoją ofiarę tuż po upolowaniu. Ich naturalny pokarm jest więc świeży, ciepły i wilgotny. Dlatego mruczki są zwierzętami szczególnie wrażliwymi na temperaturę pożywienia. Niechętnie zjadają pokarm wprost z lodówki, dlatego podawaj mu jedzenie w temperaturze pokojowej, a jeśli chcesz wkupić się w łaski wyjątkowo wymagającego kota, możesz podgrzewać mu jedzenie przed podaniem do temperatury około 38℃. Wystarczy zamkniętą saszetkę mokrego pokarmu dla kota włożyć na chwilę do ciepłej kąpieli wodnej. Podgrzany posiłek docenią najbardziej kapryśne koty. 

Suchy pokarm dla kota - rozkosz chrupania

Granulki suchej karmy występują w różnych kształtach i rozmiarach, co daje możliwość dostosowania pokarmu dla kota do jego wieku oraz indywidualnych preferencji. Koty szczególnie upodobały sobie kształt i teksturę chrupiących pasztecików wypełnionych apetycznym farszem - sucha karma z ich dodatkiem jest dla nich prawdziwym rarytasem. 

Atutem suchego pokarmu dla kota jest to, że naturalnie usuwa osad z powierzchni zębów, co sprzyja utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Podając suche jedzenie, pamiętaj o zapewnieniu zwierzęciu dostępu do czystej, świeżej wody. Miseczka z wodą powinna znajdować się z dala od jedzenia i od kuwety. 

Małe przyjemności, czyli przekąski

Przekąski to pokarm dla kota, który sprawia mu szczególną przyjemność i satysfakcję. Smaczki odgrywają ważną rolę podczas zabawy. Stanowią dla kota substytut ważnego elementu łańcucha łowieckiego, czyli „zjedzenia ofiary”. Łowy nie należą do udanych, jeśli nie zakończą się schrupaniem czegoś pysznego. Nagrody w postaci smaczków wzbogacają zabawę, pomagają w kształtowaniu dobrych zachowań u kota, ale też wzmacniają więź z opiekunem. 

Ogromny wybór dostępnych na rynku przekąsek pozwala na zaspokojenie różnych kocich gustów. 

Pamiętaj, aby wybierać dla swojego ulubieńca smakołyki opracowane specjalnie dla kotów. Nie możesz częstować go słodyczami, wędlinami ani innymi pokarmami przeznaczonymi dla ludzi. W trosce o sylwetkę swojego kota dawkuj przysmaki rozsądnie - nie powinny one pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na energię.

Jaki pokarm dla kota jest najlepszy?

Dobra karma dla kota to taka, która spełnia wszystkie potrzeby zwierzęcia - zarówno odżywcze, jak i smakowe. Optymalne kocie menu powinno być urozmaicone pod względem tekstury i smaku, ale nie pod względem składu pokarmu. Dlatego powinno składać się z pełnoporcjowej karmy - mokrej i suchej. Korzystne jest stosowanie mokrego pokarmu dla kota w stosunku 9:1 do suchej karmy (pod względem masy). Taki sposób żywienia wspiera zdrowie i kondycję naszego mruczącego smakosza.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ