Sheba PL

Czipowanie kota – na czym polega i ile kosztuje?

detail_1617196911905.png
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Kotom, nawet tym niewychodzącym, często udaje się czmychnąć przez uchylone drzwi. Jeśli nie znają dobrze swojego terenu, może być im trudno wrócić do domu – a w szczególności pod drzwi mieszkania. Zagubione zwierzę z pewnością jest przerażone, a jego opiekun przeżywa ogromny stres. Dlatego warto rozważyć czipowanie kota, nawet gdy mruczek całe dnie spędza na kanapie.

Spis treści:

 1. Co to jest czip dla kota i jak działa?
 2. Co oznaczają cyfry w kodzie czipa?
 3. Czipowanie kota – na czym polega zabieg?
 4. Czipowanie kota – kiedy można to zrobić?
 5. Bazy danych – gdzie i jak zarejestrować zaczipowanego kota?
 6. Ile kosztuje czipowanie kota?
 7. Inne metody zabezpieczenia

Co to jest czip dla kota i jak działa?

Czip jest to miniaturowy układ procesorowy, jego wielkość porównywana jest z ziarenkiem ryżu. W naszym kraju używa się dwóch rozmiarów mikroczipów: standardowy 2×12 mm oraz 1.4×8 mm, wykorzystywany w przypadku mniejszych zwierząt. 

W czipie zakodowany jest unikalny numer identyfikacyjny, który składa się z 15 cyfr. Kod odczytywany jest za pomocą fal radiowych, jakie wysyła specjalny czytnik. Ma zasięg 5–10 cm zatem, jeśli czip przesunie się nieco głębiej pod skórą, nie będzie problemu z odczytaniem informacji. Mikroprocesor nie wymaga żadnego zasilania, jego działanie przewidziane jest nawet na kilkadziesiąt lat, zatem nasz czworonożny przyjaciel ma wszczepiony tylko jeden czip, który będzie działał do końca jego życia.

Numer zakodowany w mikroczipie można odczytać w dowolnym schronisku dla zwierząt, większości gabinetów weterynaryjnych, komendach Policji oraz Straży Miejskiej. 

Część opiekunów boi się, że z czipa będzie można odczytać ich wszystkie dane – nie jest to prawda. Mikroprocesor zawiera wyłącznie 15-cyfrowy numer. Dopiero zarejestrowanie go w jednej z baz danych, w której umieszcza się informacje o zwierzętach, pozwoli na identyfikację opiekuna kota czy psa.

Innym mitem jest, to, że za pomocą czipa można namierzyć miejsce przebywania kota. Czip nie ma nic wspólnego z nadajnikiem GPS. Jeśli chcemy wiedzieć, gdzie chodzi nasz mruczek, to można kupić osobne urządzenie, posiadające taki nadajnik.

Co oznaczają cyfry w kodzie czipa?

Numer identyfikacyjny składa się z 15 cyfr. Schemat oznaczeń zawsze ma taką samą kolejność i może przedstawiać się następująco:

 • 6XX 0 YYY ZZZZZZZZ – pierwsze trzy cyfry to kod kraju, Polska ma przypisane cyfry 616, po kodzie kraju musi być cyfra kontrolna 0, następne trzy cyfry oznaczają kod producenta czipa, reszta cyfr stanowi unikalny numer mikroprocesora;
 • 900 YYY ZZZZZZZZZ – jeśli kod zaczyna się od liczb 900 – oznacza to, że pierwsze trzy cyfry to tzw. kod współdzielony – używają go wszyscy wytwórcy czipów, którzy nie uzyskali jeszcze swojego unikalnego kodu producenta;
 • 9YY ZZZZZZZZZZZZ – pierwsze trzy cyfry zaczynające się od liczby 9, to kod producenta, pozostałe liczby to niepowtarzalny numer danego mikroczipa.

Pieczę nad kodami, jakie zostaną przypisane do poszczególnych czipów, sprawuje Międzynarodowy Komitet ds. Rejestracji Zwierząt (ICAR). Owa instytucja rozdziela pomiędzy producentów mikroprocesorów numery identyfikacyjne, dba o to, by były unikalne, oraz aby odpowiednia ich liczba trafiała do wytwórców czipów na całym świecie.

Czipowanie kota – na czym polega zabieg?

Wszczepienie czipa powinien przeprowadzić lekarz weterynarii. Ponieważ tylko prawidłowe wykonanie zabiegu, gwarantuje, że będzie to całkowicie bezpieczne dla naszego kota. Do zaczipowania zwierzęcia używa się przyrządu, który z wyglądu przypomina zwykłą, jednorazową strzykawkę, z tym że igła ma większą średnicę – tam też jest umieszczony transmiter z czipem. Implantację wykonuje się pod skórę zwierzęcia, po lewej stronie szyi lub pomiędzy łopatkami. Zabieg przebiega podobnie jak szczepienie – wkłucie, naciśnięcie tłoczka i czip jest już pod skórą. Opiekunowie mogą się niepokoić, czy ich kot nie będzie cierpiał, ponieważ strzykawka z igłą jest znacznie większa od zwykłych używanych przy szczepieniach. Jednak nie ma czego się obawiać – zabieg jest krótki i bezbolesny na tyle, że nie wymaga zastosowania żadnych środków znieczulających. Z reguły trwa niewiele dłużej niż zwykłe szczepienie. Natomiast najnowsze technologie użyte do budowy kapsuły z mikroczipem, powodują, że po implantacji nie pojawiają się żadne odczyny zapalne. Czip może, lecz nie musi, być wyczuwalny pod skórą zwierzęcia. 

Na rynku dostępnych jest wiele różnych czipów, ważne jest, aby urządzenie spełniało normy ISO, dzięki czemu mamy pewność, że producent uzyskał wymagane certyfikaty, a wyrób jest bezpieczny dla naszego czworonożnego przyjaciela. Taki czip będzie można też właściwe odczytać.

Czipowanie kota – kiedy można to zrobić?

Mikroczip to pod względem medycznym bezpieczne urządzenie. Wiek kota nie stanowi przeciwwskazań do wykonania zabiegu – można go przeprowadzić niezależnie od liczby przeżytych przez naszego podopiecznego lat. Gdy kupujemy zwierzę z hodowli – zwykle ma on już wszczepiony czip, ponieważ większość hodowców wykonuje ten zabieg rutynowo, zanim koty trafią do nowych domów. Wtedy wystarczy tylko zarejestrować numer w jednej z baz danych. Także koty zaadoptowane ze schroniska często mają już wszczepiony mikroprocesor. W każdym innym przypadku kota można poddać zabiegowi, podczas pierwszej wizyty w klinice weterynaryjnej.

Trzeba pamiętać, żeby numer identyfikacyjny wpisać do książeczki zdrowia kota, można też umieścić go na obroży.

Bazy danych – gdzie i jak zarejestrować zaczipowanego kota?

Wszczepienie mikroprocesora naszemu kotu to pierwszy krok do jego identyfikacji. Kolejnym jest zarejestrowanie numeru czipa w bazie danych zwierząt. Z reguły firmy gromadzące rejestry, za wpisanie zwierzęcia pobierają jednorazową opłatę wynoszącą 30–40 zł. Do systemu wpisujemy informacje o kocie oraz nasze dane, jako jego opiekuna. Jednak zanim podamy swoje dane, warto najpierw sprawdzić firmę oraz to, z jakimi organizacjami współpracuje. 

Najłatwiej jest wpisać zwierzę do bazy firmy współpracującej z European Pet Network (EPN). Organizacja zrzesza ponad 22 firmy, które rejestrują zwierzęta. W Polsce do Europetnet należy Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt oraz Safe Animal. Inną międzynarodową organizacją jest WORLDPETNET – w Polsce należy do niej Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie. Obie organizacje mają swoje wyszukiwarki, dzięki którym można odnaleźć swojego podopiecznego, nawet jeśli się zgubił za granicą.

Ile kosztuje czipowanie kota?

W wielu miastach przeprowadza się akcje darmowego czipowania zwierząt w celu zapobiegania ich bezdomności. Co oznacza, że opiekunowie mogą bezpłatnie oznaczyć swojego kota czy psa. Informacje o takich działaniach wraz z listą klinik, które dokonują zabiegów w ramach akcji, można znaleźć na stronach internetowych miast lub dzielnic. Często również same gabinety weterynaryjne dysponują takimi informacjami. Oczywiście zabiegi czipowania wykonuje się przez cały rok, więc w każdym momencie można się udać do gabinetu weterynarii. To niewielki wydatek zwykle nieprzekraczający 100 zł. W klinice często można też od razu dokonać rejestracji kota w ogólnopolskiej bazie zwierząt.

Inne metody zabezpieczenia

Standardem jest przyczepianie do obroży zwierzęcia tak zwanej adresatki, czyli zawieszki z numerem telefonu opiekuna czworonoga. 

Gdy kot może samodzielnie wychodzić z domu, warto rozważyć zakup nadajnika GPS, jako dodatek do czipa. Jest nim miniaturowe urządzenie, umieszczone w solidnej, wodoszczelnej obudowie, które przymocowuje się do obroży zwierzęcia. Jak działa? Sygnał z nadajnika GPS odczytamy w aplikacji na smartfonie. Często urządzenia są wyposażone w przycisk SOS. Osoba, która odnalazła naszego kota, może za pomocą przycisku SOS, wysłać do nas sygnał, który pokaże nam lokalizację podopiecznego. Możemy go odebrać w aplikacji, poprzez SMS lub na skrzynkę e-mail. 

Można zadać sobie pytanie, czy czipowanie kota ma sens, szczególnie jeśli zwierzę nie wychodzi z domu. Jednak wystarczy chwila nieuwagi, aby kot wymknął się przez uchylone drzwi domu. Nierzadkie są też sytuacje, kiedy kot wyskakuje z okna, znajdującego się na parterze domu. Nasz mruczek jest sprytny i nawet jeśli nosi obrożę, może ją sobie ściągnąć. W wielkim mieście, gdzie jest niezliczona ilość zapachów, może nie odnaleźć drogi do domu. Natomiast w przypadku zaczipowanego zwierzęcia, istnieje szansa, że gdy zostanie złapane, odpowiednie służby powiadomią Cię, gdzie aktualnie przebywa.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ