Sheba PL

Czy kot może jeść gotowanego kurczaka?

czy-kot-moaee-jeoue-gotowanego-kurczaka_1617113558530.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Twój pupil poczęstował się pozostawionym na stole obiadem i boisz się, że zjedzony kurczak może mu zaszkodzić? Zastanawiasz się, czy możesz karmić swojego kota gotowanym albo surowym kurczakiem? A może po prostu szukasz nowych przekąsek dla swojego kota i zastanawiasz się, czy mięso z kurczaka może być jedną z nich? Czas odpowiedzieć na te nurtujące pytania i sprawdzić, czy drób może być podawany kotu!

Spis treści:

  1. Czy mięso z kurczaka może zaszkodzić kotu?
  2. Czy kot może jeść surowe mięso drobiowe?
  3. Czy kot może jeść gotowanego kurczaka?
  4. Kot a kurczak: czy są jakieś korzyści z jedzenia kurczaka przez kota?

Czy mięso z kurczaka może zaszkodzić kotu?

Mięso drobiowe nie jest szkodliwe dla kotów. Koty są bezwzględnymi mięsożercami, więc w ich diecie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są niezbędne. Jednak samo mięso to nie wszystko - dieta dla kota powinna być kompletna i zbilansowana, dostarczająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Gotowe pokarmy dla kotów są skrupulatnie dopracowane, żeby zapewnić kotu odpowiednią kaloryczność posiłków, niezbędną nie tylko do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu, ale także jako źródło energii do zabaw i rozwoju. To także zbilansowana mieszanka, stworzona w taki sposób, żeby dostarczyć mu optymalną ilość witamin i minerałów. Jest ona uzależniona od wieku, masy ciała, aktywności fizycznej zwierzęcia, dlatego na półkach sklepowych pokarmy dla kotów są klasyfikowane m.in. na: karmę dla kociąt, kotów dorosłych czy seniorów. 

Dla kotów po sterylizacji i kastracji powstały specjalne karmy przeznaczone właśnie dla nich. Przez zabieg, u zwierząt zmniejsza się ilość wytwarzanych hormonów płciowych, co wpływa na spowolnienie metabolizmu w ich organizmie. Pokarm dla zwierząt po zabiegu jest skomponowany w taki sposób, żeby idealnie zaspokajać ich zmienione zapotrzebowanie.

Saszetka z pokarmem dla zwierząt to apetyczna, smakowita mieszanka mięsistych kawałków w sosie czy galaretce. To dopracowana w najdrobniejszym szczególe kompozycja smaków i wartości odżywczych, a przy okazji dodatkowa porcja wody dla kota w ciągu dnia. Kot, w przeciwieństwie do psa, nie ma nawyku częstego picia wody, dlatego wilgotna karma w sprytny sposób przemyca mu ją w diecie. Tego samego nie jest w stanie zapewnić kotu zwykły kawałek kurczaka, nawet jeśli Twój pupil zje go z ochotą i apetytem. Mięso kurczaka nie zaszkodzi kotu, ale na dłuższą metę może prowadzić do niedoborów składników odżywczych w jego organizmie i w konsekwencji, związanych z nimi schorzeń. Mięso kurczaka, surowe lub gotowane, nie zapewni kotu kompletnej i zbilansowanej diety.

Czy kot może jeść surowe mięso drobiowe?

Kotom nie powinno się podawać surowych kawałków mięsa, mimo że zwierzęta te są urodzonymi łowcami i w naturze polują na swój “obiad”, zjadając świeżo upolowane ofiary w całości, a są nimi głównie drobne ssaki i ptaki. Jednak żywienie kota surowym mięsem stwarza poważne zagrożenie mikrobiologiczne. 

Chociaż ostatnio wśród kocich opiekunów dość popularna stała się dieta BARF, polegająca na podawaniu kotu surowych, nieprzetworzonych produktów (głównie pochodzenia zwierzęcego) przy zachowaniu określonych proporcji między składnikami i w połączeniu z suplementami witaminowo-mineralnymi, to nie jest ona polecana przez lekarzy weterynarii- m.in. krytyczną opinię na temat diet opartych na surowym mięsie wydała Światowa Organizacja Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA). 

Surowy drób jest mięsem, które bardzo często stanowi źródło bakterii, takich jak na przykład Salmonella. Mogą się w nim znajdować również pasożyty. Nie ryzykuj zdrowiem kota ani swoim, ponieważ zwierzę będące nosicielem bakterii czy pasożytów, może przenosić je pośrednio na człowieka. Narażone są zwłaszcza małe dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze oraz chore. Sięgaj po sprawdzone, gotowe pokarmy dla zwierząt, które są odpowiednio przygotowane i przebadane.

Czy kot może jeść gotowanego kurczaka?

Chociaż gotowany kurczak jest dla kota apetycznym kąskiem, regularne stosowanie takiej diety, zamiast kompletnych, gotowych pokarmów, może narazić kota na niedobory niektórych składników odżywczych. Gotowany kurczak dla kota nie jest szkodliwy, o ile zostanie podany mu bez skóry, w której znajduje się duża ilość tłuszczu. Kot kategorycznie nie powinien zjadać żadnych resztek ze stołu ani dojadać obiadów po swoim opiekunie. Mięso, które zostało najpierw doprawione licznymi przyprawami, a potem usmażone, może być dla kota szkodliwe i doprowadzić do problemów z trawieniem. Również pieczony lub grillowany kurczak jest dla kota ciężkostrawny, a zjedzenie nawet niewielkiej ilości takiego mięsa może sprawić, że kot będzie się zmagał z rozstrojem żołądka. Jedzenie z ludzkiego talerza może wywołać u kota biegunkę lub wymioty i w efekcie doprowadzić do groźnego odwodnienia. 

Kategorycznie zakazane jest podawanie zwierzęciu jakiegokolwiek mięsa, którego termin ważności już upłynął. Jeżeli kurczak ma podejrzany zapach lub wygląd, również nie podawaj go kotu. Nie narażaj zdrowia swojego pupila, karmiąc go nieświeżym mięsem - może mu poważnie zaszkodzić, nawet po obróbce termicznej.

Kot a kurczak: czy są jakieś korzyści z jedzenia kurczaka przez kota?

Podstawę w diecie kota powinna stanowić gotowa karma, jedynie uzupełniana o przekąski. Jeśli bardzo zależy Ci na poczęstowaniu swojego kota kawałkiem kurczaka, to najlepiej, jeśli mu go ugotujesz bez dodatku soli i innych przypraw, a później podasz w małych kawałkach, które bez problemu pogryzie. Pamiętaj, by dokładnie oczyścić kurczaka z kości - mogą one uszkodzić przewód pokarmowy zwierzęcia, a także doprowadzić do niedrożności jelit. Przekąska w postaci małego kawałka kurczaka, spożyta raz na jakiś czas, nie zaszkodzi Twojemu kotu. Smakołyki nie powinny jednak przekraczać 10% dziennej dawki kalorii podawanej kotu.

Jeśli Twój kot uwielbia smak kurczaka dobrym rozwiązaniem, zamiast karmienia kota kawałkami gotowanego lub surowego kurczaka, jest podawanie mu pełnoporcjowej karmy z kurczakiem - zaspokoi to jego gusta i dostarczy wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

Wiele gotowych pokarmów dla kotów ma w swoim składzie kurczaka, ponieważ jest on dobrym źródłem białka, ale także żelaza i innych substancji odżywczych. Jakich? Kurczak zawiera w sobie także taurynę, ryboflawinę, witaminę A, witaminę B6, witaminę B12 i niacynę. Kot, który jest karmiony karmą pełnoporcjową, ma zapewniony odpowiedni balans między wszystkimi składnikami odżywczymi, ponieważ znajdują się one w idealnych dla kota ilościach i proporcjach. 

Większość kotów odczuwa instynktowną potrzebę zmiany smaku i tekstury pokarmu. Zamiast eksperymentować z samodzielnym przyrządzaniem mięsa dla kota, warto zapewnić mu gotową karmę z kurczakiem, a także w innych wariantach smakowych. Marka Sheba oferuje połączenia kurczaka z wołowiną, kaczką i inne, ciekawe kompozycje smakowe, które Twój kot pokocha od pierwszego spróbowania. Dania Sheba to również duży wybór pod względem konsystencji pokarmu - mięsiste, szarpane kawałki, zanurzone w apetycznym sosie (Sheba Craft Collection), delikatne płatki otoczone smakowitą galaretką (Sheba Delicacy in Jelly) czy mieszanka różnorodnych kąsków w pysznym sosie (Sheba Selection in Sauce).

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ