Sheba PL

Dlaczego koty ocierają się o siebie, meble i ludzi? Co to oznacza?

Rudy kot ociera się o drewniany regał z książkami
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Do jednych z charakterystycznych i często zauważalnych zachowań u kotów można zaliczyć ocieranie się o ludzi, przedmioty, a nawet inne zwierzęta. Nierzadko towarzyszy temu również mruczenie. Chociaż wydaje się to zwykłym gestem czułości ze strony pupila, warto wiedzieć, z czym naprawdę wiąże się tego rodzaju zwyczaj! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego koty się ocierają i co to oznacza.

Dlaczego koty się ocierają?

Każdy opiekun, który regularnie spędza czas ze swoim kotem, z pewnością doświadczył sytuacji, w której pupil zaczął ocierać się o niego samego czy przedmioty znajdujące się w domu, np. meble. Tego rodzaju zachowanie wiąże się bezpośrednio z kocią mową ciała i może wynikać z różnych czynników.

Znakowanie zapachem

Koty posiadają gruczoły zapachowe w kilku miejscach na ciele, w tym po bokach głowy, pod brodą, na opuszkach łap czy u nasady ogona. Kiedy mruczek ociera się o coś, uwalnia feromony i tym samym pozostawia swój zapach, który stanowi informację dla otoczenia, przede wszystkim innych osobników, że dane terytorium jest zajęte.

Przywiązanie i więź

To, dlaczego kot ociera się o człowieka lub inne czworonogi, jest często interpretowane nie tylko jako wyraz zaufania i przywiązania, ale też kociej miłości. Ponadto stanowi sygnał, że zwierzę czuje się przy kimś bezpiecznie i traktuje go jako część swojej rodziny lub „stada”. Budowanie silnej więzi z opiekunem odgrywa znaczącą rolę w utrzymywaniu dobrego samopoczucia mruczka.

Komunikacja

Mimo że koty nie posługują się zrozumiałą dla ludzi mową, potrafią komunikować swoje potrzeby, emocje czy preferencje za pomocą ciała. Dokładna obserwacja zachowań czworonoga umożliwia lepsze zrozumienie subtelnie wysyłanych sygnałów, a tym samym pogłębianie więzi. Samo ocieranie się może nieść za sobą różne informacje – od wyrażenia chęci do zabawy, po pokazanie zadowolenia lub przywiązania, a dotyczy to tak samo ludzi, jak i zwierząt.

Ulga w stresie

Dla wielu kotów ocieranie się jest formą relaksu i radzenia sobie ze stresem. Gdy są zaniepokojone, szukają sposobów na uspokojenie – może to być np. ucieczka w jakieś ciche miejsce, lub właśnie ocieranie się o przedmioty czy osoby. W pewnym sensie jest to odpowiednik „przytulenia się” dla poczucia bezpieczeństwa i ukojenia nerwów.

Dlaczego kot ociera się o człowieka?

Kwestia tego, dlaczego kot ociera się o człowieka, wiąże się najczęściej z okazywaniem emocji. Jest to jeden ze sposobów na pokazanie, że mruczek ceni sobie towarzystwo swojego opiekuna, ufa mu i czuje się przy nim bezpiecznie oraz komfortowo. Podobny gest stanowi ugniatanie łapkami, którego koty uczą się już we wczesnych tygodniach życia. Ponadto takie zachowanie może być również odpowiedzią na pozytywne bodźce, takie jak głaskanie.

Jak pokazać kotu, że go kochasz?

Aby okazać kotu swoją miłość, spędzaj z nim czas, dbaj o jego potrzeby behawioralne, nie krzycz i nie zmuszaj go do czegokolwiek, na co nie ma wyraźnie ochoty. Ponadto stwórz bezpieczną, dostosowaną do kocich preferencji przestrzeń życiową. Pamiętaj też o pieszczotach, zabawie, a także wsparciu i cierpliwości w trudnych sytuacjach.

Dlaczego kot ociera się o meble?

Ocieranie się kota o meble wynika zazwyczaj z chęci zaznaczenia terenu poprzez pozostawienie na nich swojego zapachu. Poza tym zdarza się, że takie zachowanie wynika z potrzeby rozciągania albo rozładowania nadmiaru energii, jeśli od ostatniej zabawy z opiekunem minęło trochę czasu. Warto mieć to na uwadze, ponieważ niezaspokojona potrzeba pupila może wpłynąć na jego samopoczucie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób koty mogą wyrażać swoje uczucia względem opiekuna i jakie gesty są oznaką kociej miłości, zajrzyj do naszego artykułu.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ