Sheba PL

O czym świadczy mruczenie kota?

large_o-czym-owiadczy-mruczenie-kota__1625578378820.jpeg

Każdy opiekun kota uwielbia dźwięk mruczenia! Dzięki niemu nasz pupil nawiązuje kontakt z innymi zwierzętami, a także ludźmi. Nie należy jednak zakładać, że odgłos ten jest oznaką wyłącznie przyjemności czy dobrego nastroju. Koty mruczą również w zupełnie innych sytuacjach. Przeczytaj jakich!
 

Spis treści:

  1. W jaki sposób kot wydaje dźwięk mruczenia?
  2. Dlaczego kot mruczy?
  3. Kot nie mruczy – czym to może być spowodowane?

W jaki sposób kot wydaje dźwięk mruczenia?

Jak kot mruczy? W jaki sposób wydaje z siebie ten dźwięk? Tej specyficznej metodzie komunikacji towarzyszą wibracje o częstotliwości między 25 a 150 herców. Bez problemu można je wyczuć na całym ciele kota. Co ciekawe, istnieje kilka sposobów mruczenia, które różnią się od siebie brzmieniem i głośnością. Niektórzy twierdzą, że występują trzy, inni – że cztery rodzaje. 

Na pytanie, jak koty mruczą, do dziś nie znaleziono jednej, satysfakcjonującej odpowiedzi. Niektórzy badacze uważają, że mruczenie jest wywoływane przez pracę mięśni krtaniowych. Inni z kolei, że za ten charakterystyczny dźwięk odpowiedzialna jest kość gnykowa, a jeszcze inni – że fałdy skórne. Jak widać, powstały przeróżne teorie na ten temat. Uważa się, że najbliższe prawdy jest twierdzenie, że mruczenie powstaje w wyniku określonego rozszerzenia się fałdów głosowych, podobnie jak miauczenie. 

Mimo że mruczenie wydaje się prostą i naturalną czynnością dla kota, wcale tak nie jest. Jest ono związane z niemałym wysiłkiem. Zwierzęta, aby wydobyć tego rodzaju dźwięk, muszą się nauczyć to robić. Kocięta zaczynają mruczeć już w pierwszym tygodniu życia i wydają ten odgłos podczas ssania sutków matki.

Dlaczego kot mruczy?

Czemu kot mruczy? Mówi się, że mruczenie kota to jego uśmiech. U ludzi wywołuje go najczęściej zadowolenie czy dobre samopoczucie. Pojawia się, gdy jesteśmy szczęśliwi, a panująca atmosfera jest luźna i przyjemna. Podobnie jest z mruczeniem kota. Bardzo często mruczenie to efekt błogostanu i poczucia bezpieczeństwa u zwierzęcia. Działa na czworonoga uspokajająco, dlatego pojawia się nie tylko w komfortowych sytuacjach, lecz także wtedy, gdy nasi podopieczni są zdenerwowani. Kiedy kot mruczy, reguluje poziom stresu i uspokaja zarówno innych, jak i siebie. Jest to także swoisty sposób komunikowania się. Czworonogi zachęcają się wzajemnie mruczeniem do zabawy, a także zwracają na siebie uwagę. 

Warto również wspomnieć, że koty mruczą, aby uśmierzyć ból. Czynność ta powoduje, że całe kocie ciało wibruje. Drgania angażują mięśnie, leczą kości i rany, wspierają budowanie i naprawdę ścięgien, a także ułatwiają oddychanie oraz zmniejszają ból i obrzęk. To jednak nie wszystko. Zwierzę może mruczeć również wtedy, gdy poczuje ulgę bądź pomyśli o jedzeniu. Często mruczeniu towarzyszy wówczas miauczenie spowodowane głodem. Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co oznacza mruczenie kota. 

Kot nie mruczy – czym to może być spowodowane?

Wiemy już, czemu koty mruczą. Zdarzają się jednak czworonogi, które tego nie robią. W wielu przypadkach zwyczajnie okazuje się, że zwierzę jednak mruczy, jednak robi to na tyle cicho, że jest ledwo słyszalne. Jeśli jednak kot rzeczywiście nie mruczy, przyczyn może być wiele. Istnieją teorie, że brak tego odgłosu to skutek defektów anatomicznych i faktycznie to się zdarza. Okazuje się jednak, że większości przypadków kot nie mruczy, ponieważ po prostu nie potrafi i znalazł inne sposoby okazywania zadowolenia, nie czuje takiej potrzeby bądź po prostu nie miał jeszcze do tego okazji. Jeśli zwierzę jest zdrowe, a jego zachowanie nie wzbudza w nas żadnego niepokoju, nie powinniśmy się tym martwić. Pamiętajmy, że każde zwierzę jest inne i nie powinniśmy wyciągać pochopnych wniosków. W wielu przypadkach kot mruczy też na tyle rzadko, że tego nie pamiętamy bądź nie zwracamy na to uwagi.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ