Sheba PL

O czym świadczy mruczenie kota?

large_o-czym-owiadczy-mruczenie-kota__1625578378820.jpeg
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Każdy opiekun kota uwielbia dźwięk mruczenia! Dzięki niemu nasz pupil nawiązuje kontakt z innymi zwierzętami, a także ludźmi. Nie należy jednak zakładać, że odgłos ten jest oznaką wyłącznie przyjemności czy dobrego nastroju. Dowiedz się, co oznacza mruczenie kota i w jakich sytuacjach może wystąpić!

W jaki sposób kot wydaje dźwięk mruczenia?

Jak kot mruczy? W jaki sposób wydaje z siebie ten dźwięk? Tej specyficznej metodzie komunikacji towarzyszą wibracje o częstotliwości między 25 a 150 Hz. Bez problemu można je wyczuć na całym ciele kota. Co ciekawe, istnieje kilka sposobów mruczenia kota, które różnią się od siebie brzmieniem i głośnością. Niektórzy twierdzą, że występują trzy, inni – że cztery rodzaje.

Na pytanie, jak koty mruczą, do dziś nie znaleziono jednej, satysfakcjonującej odpowiedzi. Niektórzy badacze uważają, że mruczenie jest wywoływane przez pracę mięśni krtaniowych. Inni z kolei, że za ten charakterystyczny dźwięk odpowiedzialna jest kość gnykowa, a jeszcze inni – że fałdy skórne. Jak widać, powstały przeróżne teorie na ten temat. Uważa się, że najbliższe prawdy jest twierdzenie, że mruczenie kota powstaje w wyniku określonego rozszerzenia się fałdów głosowych, podobnie jak miauczenie.

Kiedy kot zaczyna mruczeć?

Kocięta zaczynają mruczeć już w pierwszym tygodniu życia i wydają ten odgłos podczas ssania sutków matki. Mimo że mruczenie wydaje się prostą i naturalną czynnością dla kota, wcale takie nie jest, ponieważ wiąże się z niemałym wysiłkiem. Zwierzęta, aby wydobyć tego rodzaju dźwięk, muszą najpierw nauczyć się to robić.

Dlaczego kot mruczy?

Czemu koty mruczą? Mówi się, że mruczenie kota to jego uśmiech. U ludzi wywołuje go najczęściej zadowolenie czy dobre samopoczucie. Pojawia się, gdy jesteśmy szczęśliwi, a panująca atmosfera jest luźna i przyjemna. To, dlaczego koty mruczą, wynika z podobnych powodów, ponieważ bardzo często mruczenie jest efektem błogostanu i poczucia bezpieczeństwa u zwierzęcia. Działa na czworonoga uspokajająco, dlatego pojawia się nie tylko w komfortowych sytuacjach, np. podczas głaskania, lecz także wtedy, gdy nasi podopieczni są zdenerwowani. Kiedy kot mruczy, reguluje poziom stresu i uspokaja zarówno innych, jak i siebie. To także swoisty sposób komunikowania się. Czworonogi zachęcają się wzajemnie mruczeniem do zabawy, a także zwracają na siebie uwagę. Co więcej, zwierzę może mruczeć również wtedy, gdy poczuje ulgę bądź pomyśli o jedzeniu – w przypadku tej drugiej sytuacji mruczeniu towarzyszy często miauczenie. Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co oznacza mruczenie kota.

Czy kot mruczy, jak jest chory?

Zdarza się, że przyczyną tego, dlaczego kot mruczy, jest złe samopoczucie lub choroba – wydawanie tego rodzaju dźwięków pomaga uśmierzyć ból. Podczas mruczenia całe kocie ciało wibruje, a drgania o określonej częstotliwości angażują mięśnie, ułatwiają oddychanie, a także – jak pokazują badania naukowe – zmniejszają ból, wspomagają gojenie ran, kości
i naprawę tkanek. 

Czy kot mruczy ze stresu?

Stres zalicza się do częstych powodów, dlaczego koty mruczą – wydawanie tych charakterystycznych, niskich dźwięków pomaga im w samouspokojeniu i ukojeniu nerwów. Czasami towarzyszy temu głośne miauczenie. Taka nadmierna wokalizacja powinna być sygnałem dla opiekuna, że być może coś niedobrego dzieje się z pupilem. Warto obserwować uważnie czworonoga, aby zbadać przyczynę jego stresu i zapewnić mu komfort oraz poczucie bezpieczeństwa.

Kot nie mruczy – czym to może być spowodowane?

Skoro wiemy już, czemu koty mruczą, warto wspomnieć o czworonogach, które tego nie robią. W wielu przypadkach zwyczajnie okazuje się, że zwierzę mruczy, ale robi to na tyle cicho, że jest ledwo słyszalne. Jeśli jednak kot rzeczywiście nie mruczy, przyczyn może być wiele. Zdarza się, że brak tego odgłosu to skutek defektów anatomicznych. Niemniej jednak okazuje się, że w większości przypadków kot nie mruczy, ponieważ po prostu nie potrafi i znalazł inne sposoby okazywania zadowolenia, nie czuje takiej potrzeby bądź po prostu nie miał jeszcze do tego okazji. Może być też tak, że kot mruczy na tyle rzadko, że tego nie pamiętamy lub nie zwracamy uwagi. Jeśli zwierzę jest zdrowe, a jego zachowanie nie wzbudza w nas żadnego niepokoju, nie powinniśmy się tym martwić. Pamiętajmy, że każde zwierzę jest inne. 

Więcej informacji, które pomogą Ci zacieśnić więź z pupilem, znajdziesz w naszym artykule o tym, jak zrozumieć i wychować kota.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ