Sheba PL

Dlaczego kot ugniata? Co oznacza to kocie zachowanie?

cat kneading hero desktop
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

W trakcie codziennej opieki nad kotem zdarza się, że nasz czworonóg zaczyna ugniatać łapkami różne powierzchnie, a czasem nawet nas samych. To naturalny odruch mruczków, który kojarzy im się z uczuciem komfortu oraz zadowolenia. Dowiedz się, w jakich sytuacjach i czemu koty ugniatają łapkami, a także co oznacza tego rodzaju zachowanie i czy powinno się na nie reagować.

Czemu kot ugniata łapkami?

Niektórzy opiekunowie zastanawiają się, czy kocie ugniatanie łapkami jest powodem do obaw – zdecydowanie nie. To zupełnie naturalne, instynktowne zachowanie, które może wynikać z różnych kwestii. 

Najczęściej mówi się o tym, że w pierwszych tygodniach życia kocięta podczas ssania ugniatają gruczoły sutkowe matki, co przyspiesza wypływanie mleka. W związku z tym kojarzą ten swego rodzaju masaż z przyjemnym czasem karmienia, dlatego jeśli powtarzają go jako dorosłe mruczki, to przede wszystkim w sytuacjach, gdy czują się bezpieczne i szczęśliwe. 

Z drugiej strony to, czemu koty ugniatają, może wiązać się z rytuałem towarzyszącym przygotowywaniu się do snu albo oznaczaniu terytorium. Na poduszeczkach kocich łap znajdują się gruczoły będące źródłem feromonów – ich produkowanie stanowi sygnał dla innych czworonogów, że dana przestrzeń została zajęta przez konkretnego osobnika.

Dlaczego kot ugniata opiekuna?

Zdarza się, że podczas pieszczot, zabaw czy wspólnego relaksu kot ugniata łapkami swojego opiekuna – to fizyczny dowód zaufania oraz silnej więzi, jaką odczuwa mruczek w kontakcie z człowiekiem. 

Jeśli Twój ulubieniec zachowuje się w ten sposób, oznacza to, że czuje się bezpiecznie w Twoim towarzystwie, a jeśli do ugniatania łapkami dochodzi również mruczenie, to możesz mieć pewność, że Twój pupil jest szczęśliwy i zadowolony.

Dlaczego kot ugniata koc?

Warto wiedzieć, że kocie ugniatanie łapkami, zwłaszcza na miękkich przedmiotach, takich jak poduszki czy legowisko, nie zawsze wiążą się z okazywaniem przywiązania do opiekuna czy oznaczaniem swojego terytorium. Niektóre mruczki przygotowują się w ten sposób do snu, czyli ugniatają miejsce, które uważają za wygodne, a także bezpieczne i gdzie nikt nie zakłóci ich drzemki. 

Mimo że podczas ugniatania np. pościeli albo koców istnieje ryzyko rozprucia materiału, można temu w prosty sposób zaradzić. Przede wszystkim należy zapewnić pupilowi łatwy dostęp do odpowiadającego jego preferencjom drapaka, tak aby mógł z niego swobodnie korzystać, nie niszcząc jednocześnie przedmiotów w domu. Poza tym warto zadbać o regularne obcinanie pazurów co mniej więcej 2–3 tygodnie, choć o częstotliwości decyduje również to, jak często kot korzysta z samego drapaka.

Dlaczego kot ugniata tylnymi łapami?

Do ugniatania, a wręcz kopania tylnymi łapami przez kota może dochodzić podczas zabaw z opiekunem czy innymi czworonogami, szczególnie jeśli chcą sprawdzić swoje wzajemne granice. Jest to też forma obrony, o ile w trakcie kociej konfrontacji dojdzie do agresywnych zachowań.

Ugniatanie łapkami to nie jedyne ciekawe zachowanie, jakie można zaobserwować u mruczków. Jeśli chcesz poznać inne mało znane ciekawostki o kotach, odwiedź naszą stronę i przeczytaj artykuł.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ