Sheba PL

Jak karmić małego kotka?

Oblizujący się mały kotek stoi obok pomarańczowej miseczki
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Karmienie kociąt to odpowiedzialne zadanie, które wymaga szczególnej uwagi i wiedzy. Małe kotki mają odmienne od dorosłych osobników potrzeby żywieniowe, a ich dieta odgrywa ważną rolę w dalszym rozwoju. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak karmić kocięta, jakiego rodzaju jedzenie jest dla nich odpowiednie oraz jakich błędów należy się wystrzegać podczas przygotowywania posiłków.

Co powinny jeść małe kotki?

Małe kotki powinny jeść specjalną karmę dla kociąt.

W pierwszych tygodniach życia mruczki są zależne od mleka matki, natomiast z czasem – już między 3. a 4. tygodniem życia – mogą zacząć jeść stały pokarm. Zarówno mokra, jak i sucha karma musi być dostosowana do szczególnych potrzeb kociąt, dlatego należy kupować wyłącznie tę stworzoną dla kotów do 1. roku życia, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze wspierające prawidłowy rozwój

Popularnie uważa się, że koty powinny pić również krowie mleko. Tymczasem jest wręcz odwrotnie – aktywność enzymu laktazy, który odpowiada za trawienie cukru mlecznego laktozy, spada, począwszy od 6. tygodnia życia, a niestrawiona laktoza może być przyczyną zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Jedyne mleko, jakie jest bezpieczne dla kociąt, to mleko matki zapewniane przez pierwsze kilka tygodni życia. Poza tym najlepiej ograniczyć się do podawania świeżej wody tak młodym, jak i dorosłym kotom, jeśli chodzi o źródło płynów w diecie.

Czym karmić małe kotki bez matki?

Małe koty należy karmić preparatem mlekozastępczym dla kociąt.

Czworonogi, które zostały osierocone lub z jakiegoś powodu oddzielone od matki, wymagają szczególnej troski i odpowiedniej diety. Ważne, aby w kwestii tego, jak karmić kocięta, pamiętać o podawaniu specjalnego preparatu mlekozastępczego do 4. miesiąca życia. Takie produkty są dostępne w większości sklepów zoologicznych, a także u lekarza weterynarii.

Karmienie kociąt powinno odbywać się przy użyciu butelki ze smoczkiem lub strzykawki bez igły, jeśli kotki są bardzo małe. Butelkę należy trzymać pod kątem, aby uniknąć dostania się powietrza do żołądka mruczków. Ważne jest też ich ułożenie w naturalnej pozycji – z wyciągniętą do przodu główką, tak aby uniknąć zachłyśnięcia. Po karmieniu nie można zapomnieć o delikatnym masażu brzuszka i okolic krocza (np. ciepłą, lekko wilgotną szmatką), co stymuluje procesy trawienne i umożliwia wypróżnienie u maluchów. Z czasem, gdy zaczną przybierać na wadze i rosnąć, można stopniowo wydłużać odstępy między karmieniami.

Jak karmić kocięta na początkowych etapach życia?

Kocięta w pierwszych tygodniach życia mają specyficzne potrzeby żywieniowe, których zaspokojenie determinuje dalszy zdrowy rozwój. Zadbanie o odpowiednią dietę jest kluczowym zadaniem opiekuna, dlatego warto wiedzieć, jakiego rodzaju pokarm należy podawać, jak często oraz w jakich ilościach.

Jak karmić kocięta 2-tygodniowe?

Dla 2-tygodniowych kociąt najlepszym źródłem pożywienia jest mleko matki. Jeśli jednak z różnych powodów tego rodzaju pokarm nie jest dostępny, mruczki powinny otrzymywać specjalne mleko zastępcze. Karmienie powinno odbywać się co 2–4 godziny, nie wyłączając nocy. Ponadto należy przestrzegać instrukcji stosowania preparatu co do ilości wody do rozcieńczania proszku oraz porcji na jeden posiłek. Ważne jest, aby unikać podawania zwykłego krowiego mleka, które może powodować problemy trawienne.

Jak karmić kocięta 3-tygodniowe?

W czwartym tygodniu życia kocięta nadal powinny być karmione mlekiem matki lub preparatem mlekozastępczym, jednak jest to dobry moment na wprowadzanie stałej karmy (mokrej, a także suchej dla juniorów, namoczonej w preparacie lub w wodzie, aby uzyskać miękką konsystencję). Proces przejścia na normalne jedzenie można zacząć od jednego posiłku dziennie.

Jak karmić kocięta 4-tygodniowe?

Karmienie kociąt 4-tygodniowych może być kontynuacją planu żywieniowego z wcześniejszych dni, a więc podawania preparatu mlekozastępczego przy jednoczesnym włączaniu pokarmów stałych – przede wszystkim mokrej, ale też suchej karmy. Dobrze jest również kontrolować przyrost masy ciała, upewniając się, że kocięta rozwijają się prawidłowo.

Ile razy dziennie karmić małego kotka?

Małe kotki należy karmić ok. 4–6 razy dziennie.

Faktyczna liczba posiłków w ciągu doby zależy od wieku kociąt. Nowo narodzone kotki w 1 tygodniu życia powinny być karmione co 2–4 godziny, również w nocy, co oznacza około 8–12 posiłków dziennie. W miarę jak kocięta rosną, można stopniowo zmniejszać tę liczbę, np. u kociąt 2-tygodniowych wprowadzić przerwę nocną na kilka godzin. U 3- i 4-tygodniowych wystarczy ok. 4–6 posiłków.

Kiedy kocięta osiągną wiek 6–8 tygodni, ich dieta zaczyna być bardziej zróżnicowana, a mleko zastępcze stopniowo ustępuje miejsca stałej karmie. W tym czasie zaleca się karmienie minimum 4 razy dziennie. Ponadto należy zadbać o stały dostęp do świeżej wody.

Od kiedy kocięta jedzą same?

Choć wprowadzenie stałego jedzenia może odbywać się już w 3. tygodniu życia, pełne odstawienie mleka matki lub preparatów mlekozastępczych następuje zazwyczaj do 8. tygodnia. Ważne jest, aby na początku podawać kociętom wysokiej jakości, miękką w konsystencji karmę. W kolejnych etapach kociego rozwoju można stopniowo wprowadzać mniej nawodnione pokarmy.

W dbaniu o prawidłowe karmienie kociąt może przydać się również wiedza na temat składników odżywczych niezbędnych dla zdrowego rozwoju. Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem o witaminach dla kotów.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ