Sheba PL

Etapy rozwoju kota miesiąc po miesiącu

mały szary kotek siedzący na łóżku na tle ceglanej ściany
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Kocięta rosną w błyskawicznym tempie, bardzo szybko mogą samodzielnie jeść, a po 6-9 miesiącach osiągają dojrzałość płciową. Zdolność do rozrodu nie oznacza jednak, że koty przestają rosnąć - w większości przypadków rozwój fizyczny wciąż trwa. Do jakiego wieku rośnie kot? Jak wygląda rozwój kota i jego tempo? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się, ile żyje kot, sprawdź nasz artykuł na ten temat.

Rozwój kota do 6. miesiąca - zdjęcia

Niedługo po narodzinach kocięta rozpoczynają dynamiczny rozwój pod względem fizycznym i mentalnym. To okres, podczas którego poznają otaczający ich świat z pomocą swojej mamy, a później opiekuna. Ciekawość świata objawia się niestrudzoną eksploracją, która kosztuje kocię wiele energii, dlatego w pierwszych miesiącach potrzebuje ono sporej dawki snu. Widok kocięcia, które śpi nawet 20 godzin na dobę nie powinien nikogo dziwić. Pierwsze miesiące życia to także okres ząbkowania i wymiany zębów mlecznych na stałe. To czas, gdy należy poświęcić pupilowi wiele uwagi. Przyzwyczajanie go do załatwiania się w kuwecie, rozpoczęcie procesu socjalizacji z opiekunami oraz innymi zwierzętami, a także dbanie o higienę jamy ustnej to jedne z najważniejszych czynności, które powinien wykonywać każdy początkujący opiekun. 

Zanim powitasz kocię w swoim domu, upewnij się, że mieszkanie jest odpowiednio zabezpieczone. Jak to zrobić? Na przykład poprzez instalację siatki na balkonie lub tarasie, zabezpieczenie okien oraz otworów wentylacyjnych, pozbycie się plastikowych toreb i łatwo dostępnych drobnych przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla wyjątkowo ciekawskiego kocięcia. Podczas pierwszych miesięcy życia wskazana jest wizyta u lekarza weterynarii, na której zostanie ustalony plan szczepień kocięcia i innych zabiegów profilaktycznych. Podczas wizyty dowiesz się również, jak wybrać odpowiednią, kompletną i zbilansowaną dietę dla swojego pupila, a także kiedy przeprowadzić zabieg sterylizacji lub kastracji. 

Rozwój kota od 6. miesiąca do 2. roku życia - zdjęcia

kotek w paski siedzący w ciemno-szarej pościeli

Od 6. miesiąca kocięta osiągają dojrzałość płciową i powoli pokazują swój naturalny temperament. To moment, gdy zachowanie części z nich staje się nieco spokojniejsze, ale ze względu na uruchomienie łowieckich instynktów mogą stać się bardziej zdeterminowane do zaznaczania swojego terytorium i bronienia go. Jednym ze sposobów, aby ograniczyć te niepożądane zachowania jest przeprowadzenie zabiegu kastracji. Procedura ta przynosi również wiele korzyści zdrowotnych kotom, zmniejszając ryzyko zapadania na niektóre poważne choroby, a także wpływa pozytywnie na samopoczucie pupila oraz jego ogólny stan psychiczny. Dowiedz się więcej na temat tego, jak wygląda kastracja kota oraz kastracja kotki i jak przygotować się do tego zabiegu. 

Poza zabiegiem kastracji lub sterylizacji wskazane jest także kontynuowanie programu szczepień ustalonego wcześniej z lekarzem weterynarii oraz dbanie o pupila w domu. Poza regularnym przycinaniem pazurów, pamiętaj o pielęgnowaniu jamy ustnej swojego kota. Jak to robić? Na przykład poprzez czyszczenie zębów specjalną pastą dla kotów, używając do tego szczoteczki o miękkim włosiu. Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej pupila pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo chorób przyzębia, przy okazji przyczyniając się do świeżego oddechu z pyszczka. Mniej więcej od 1. roku życia wskazane jest przejście na karmę dla dorosłych kotów, która odpowie dużo lepiej na aktualne potrzeby żywieniowe Twojego pupila. Pamiętaj, że jedzenie przeznaczone dla kociąt może dostarczać zbyt wiele kalorii kotom dorosłym, zwłaszcza po kastracji, co sprzyjałoby nadwadze.

Rozwój kota od 3. do 6. roku życia - zdjęcia

szary kot z białą plamą na szyi siedzący na tle jasnej ściany

Koty w wieku od 3 do 6 lat osiągają szczytową formę fizyczną. Znają dobrze swoje terytorium i dobrze odnajdują się w rytmie dnia, który sobie wypracowały. To również okres, kiedy ich temperament i osobowość są już w pełni ukształtowane. Jeśli na tym etapie Twój kot sprawia problemy wychowawcze, zmiana jego zachowania może stanowić nie lada wyzwanie. Domowy trening w takim wypadku może nie wystarczyć, choć pamiętaj, że kluczem w pracy z pupilem jest cierpliwość. Szansą na pozbycie się niepożądanych zachowań u Twojego kota może być konsultacja z behawiorystą, który dzięki swojemu doświadczeniu może skuteczniej pomóc w problemach wychowawczych.

W wieku od 3 do 6 lat Twój pupil jest w pełni dorosłym dżentelmenem lub w pełni dorosłą, pełną gracji damą, dlatego jego dieta powinna opierać się już wyłącznie na zbilansowanej i kompletnej karmie dla dorosłych kotów. Należy pamiętać, że u dorosłych kotów po kastracji znacząco zmniejsza się zapotrzebowanie na energię pokarmową, dlatego ważne jest unikanie przekarmienia pupila i pilnowanie, by każdego dnia dostawał on odpowiednią ilość kalorii i substancji odżywczych oraz miał wystarczającą ilość aktywności fizycznej. Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza weterynarii oraz o podstawowej pielęgnacji, obejmującej dbanie o higienę jamy ustnej oraz przycinanie pazurów.

Rozwój kota od 6. do 10. roku życia - zdjęcia

kot w paski leżący na brązowej kanapie

U części dojrzałych, starszych kotów, między 6. a 10. rokiem życia, można zaobserwować zmniejszoną aktywność fizyczną, co nie znaczy, że stracą zupełnie dryg i chęć do zabawy. Pupile w tym wieku są bardziej skłonne do przybierania na wadze, a w konsekwencji do otyłości, dlatego należy zwracać jeszcze większą uwagę na ich dietę, by uniknąć przekarmienia. Szata kotów w tym wieku może nieco tracić na blasku, ale nie ich charakter. 

Moment, w którym powinniśmy nieco zmodyfikować dietę mruczka, to początek okresu starości, czyli mniej więcej 7. rok życia. Warto wówczas podawać kotu specjalną karmę dla seniorów - jest ona dostosowana do jego potrzeb, m.in. charakteryzuje się niższą kalorycznością. Wprowadzanie nowego pokarmu pomiędzy poszczególnymi etapami życia powinno przebiegać stopniowo. Pozwala to uniknąć zaburzeń trawiennych i odwodnienia. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla kociąt - wpływa negatywnie na ogólny stan zdrowia zwierzęcia oraz na szybkość wzrostu oraz dla seniorów.

Zazwyczaj wykorzystuje się standardowy schemat „4-stopniowego przejścia” na nowy pokarm:

  • w dniach 1-2: 75% dotychczasowego pokarmu + 25% nowego,
  • w dniach 3-4: po 50% dotychczasowego i nowego pokarmu,
  • w dniach 5-6: 75% nowego pokarmu + 25% dotychczasowego,
  • od 7 dnia: 100% nowego pokarmu.

W przypadku zmiany karmy u kociąt zaleca się nawet stosowanie 10-dniowego okresu przejściowego. Wówczas każdy z przedstawionych powyżej etapów trwa trzy dni, a nie dwa, dzięki czemu po dziesięciu dniach kocię otrzymuje 100% nowej karmy. W ten sposób układ pokarmowy i mikroflora jelitowa mają więcej czasu na przystosowanie się do nowego typu pokarmu, a ryzyko wystąpienia problemów trawiennych jest zdecydowanie mniejsze.

Rozwój kota powyżej 10. roku życia - zdjęcia

rudy kot z obrożą z dzwonkiem leżący na zielonej poduszce

Kot w wieku powyżej 10 lat narażony jest także na choroby takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, czy wysokie ciśnienie krwi oraz nowotwory, dlatego regularne wizyty u lekarza weterynarii to podstawa. Nagłe wystąpienie wymiotów, biegunki, brak apetytu, kłopoty z oddawaniem moczu czy utrata masy ciała powinno być od razu skonsultowane z lekarzem. Starsze koty mogą także przejawiać trudności w poruszaniu się, co może być związane z zapaleniem stawów. 

Starsze koty mogą potrzebować innej ilości minerałów i witamin niż ich młodsi koledzy. Upewnij się, że dieta Twojego kota jest dostosowana do jego wieku oraz kompletna i zbilansowana, a także czy zawiera odpowiednią ilość witamin C oraz E, które wspomagają działanie systemu odpornościowego. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli Twój starszy przyjaciel nie pije wystarczającej ilości wody, dobrym pomysłem może być przejście na dietę opartą wyłącznie o mokrą karmę. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak opiekować się kotem w każdym wieku, sprawdź nasz artykuł na ten temat.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ