Sheba PL

Kastracja (sterylizacja) u kocurów i kotek

large_kastracja-sterylizacja-u-kocurow-i-kotek-637193399362417157.png
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Kastracja to najczęściej wykonywany zabieg u kotek i kocurów. Jest nieodwracalny i daje trwałą bezpłodność. Sprawdź, czym się różnią oba pojęcia, w jakim wieku można kastrować kota, ile kosztuje kastracja i jakie alternatywy dla skalpela są dostępne.


Sterylizacja a kastracja – różnice:

Oba pojęcia często używane są zamiennie, ale nie jest to poprawne. Kastracja oznacza wycięcie gruczołów płciowych - jąder u samców, jajników z macicą lub samych jajników u samic. Sterylizacja polega natomiast na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów u kocurów i jajowodów u kotek. Podczas sterylizacji nic się nie usuwa w przeciwieństwie do kastracji.

Antykoncepcja chirurgiczna to zabieg na stałe wykluczający zwierzę z rozrodu. Z tego powodu kastracja i sterylizacja to bardzo istotne narzędzia ograniczające problem bezdomności zwierząt. Należy pamiętać, że rozmnażane powinny być jedynie rasowe osobniki hodowlane.


Jak przygotować kota do kastracji?

Zanim umówisz swojego czworonoga na kastrację, trzeba przyjść z nim na wizytę do lekarza weterynarii. Specjalista zbada klinicznie kota, ewentualnie pobierze krew do badania morfologicznego i chemicznego lub zleci dodatkowe testy. Kastrację można przeprowadzać tylko u zdrowych zwierząt, ponieważ w razie choroby środki znieczulające i utrata nawet niewielkiej ilości krwi mogą zagrażać jego życiu i zdrowiu. Oprócz tego, lekarz sprawdzi, czy kotka nie jest w trakcie rui  – to bezwzględne przeciwwskazanie do operacji. 8-12 godzin przed operacją kot nie może jeść. Wodę należy zabrać około dwóch godzin przed zabiegiem.


Czy kastracja jest bezpieczna?

Znieczulenie ogólne i każda ingerencja chirurgiczna niosą ze sobą pewne ryzyko. Powikłania występują stosunkowo rzadko, ale jednak istnieją. W dobrych przychodniach weterynaryjnych lekarze dysponują sprzętem, który monitoruje tętno i inne życiowe parametry podczas trwania całej operacji. Poza tym rodzaj znieczulenia i środki anestetyczne są dobierane indywidualnie do potrzeb każdego zwierzęcia.


Kiedy kastrować kotkę?

Najlepszym momentem do kastracji jest wiek około 6-12 miesięcy, minimum dwa tygodnie po pierwszej rui. Można też wykastrować młodszą kotkę jeszcze przed pierwszą rują. Wczesna kastracja jest wskazana u kotek wolnożyjących i dzikich, u których obserwacja objawów rui jest trudna lub nawet niemożliwa.

Kotkę, która urodziła potomstwo, można kastrować od razu, ale zaleca się poczekać kilka tygodni. Jest to ważne, szczególnie, jeśli karmi potomstwo, gdyż kastracja po porodzie może wstrzymać laktację. Oprócz tego, kotka po takiej operacji potrzebuje czasu na dojście do siebie. Nie może się wówczas opiekować kociętami. Dlatego warto wyznaczyć datę operacji około 5-8 tygodni po porodzie.


Czy kotka musi urodzić kocięta przed kastracją?

Nie, to mit, który nie znajduje żadnego uzasadnienia naukowego. Nie ma medycznych dowodów, które świadczyłyby o zaletach, wynikających z urodzenia kociąt przed operacją. Z tego względu, jeśli nie prowadzisz hodowli kotów rasowych, powinieneś zdecydować się na kastrację swojego ulubieńca.


Ile kosztuje kastracja kotki?

Koszt kastracji koty mieści się w granicach 150-500 zł. Cena zależy od placówki, stosowanych materiałów, rodzaju znieczulenia podczas operacji itp. Do podanej kwoty trzeba zazwyczaj doliczyć fartuszek pooperacyjny (około 20-50 zł) i koszt wizyt lub wizyty pooperacyjnej (około 30-50 zł za wizytę).


Kastracja aborcyjna – na czym polega?

Jest to tzw. kastracja interwencyjna. Przeprowadza się ją przeważnie u kotek dzikich, wolnożyjących lub u tych udomowionych, które zniknęły na kilka dni i wróciły w ciąży. Operacja polega na wycięciu jajników oraz macicy z płodami. Sama operacja jest nieco trudniejsza dla chirurga – ciężarna macica jest silnie ukrwiona, dlatego zabieg wymaga doświadczonej ręki specjalisty. Kotka po operacji będzie trwale bezpłodna.


Zastrzyk hormonalny i tabletki antykoncepcyjne dla kotki

Zastrzyk hormonalny dla kotki to rozwiązanie tymczasowe. Należy go powtarzać co 3-5 miesięcy. Spóźnienie się z terminem zastrzyku nawet o jeden dzień może spowodować wystąpienie rui i zajście kotki w ciążę.

Innym rozwiązaniem jest podawanie kotom tabletek antykoncepcyjnych. Pamiętaj jednak, że tabletkę trzeba podawać regularnie raz w tygodniu, by ta metoda była skuteczna. Ominięcie nawet jednej tabletki może wywołać ruję.


Ile kosztuje zastrzyk hormonalny i tabletki hormonalne dla kota?

Jeden zastrzyk kosztuje zazwyczaj około 30-50 zł. Należy go powtarzać od 2 do 4 razy w ciągu roku. Z kolei tabletki antykoncepcyjne dla kotów to koszt około 20-35 zł na miesiąc.  Jak łatwo policzyć, zarówno zastrzyk hormonalny jak i tabletki antykoncepcyjne to jedynie pozornie tańsza alternatywa kastracji.


Czy antykoncepcja hormonalna dla kotki jest bezpieczna?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kotki, które długotrwale przyjmują hormony w zastrzyku lub doustnie, są bardziej narażone na choroby wątroby, ropne zapalenie macicy i raka sutka dlatego wymagają badań kontrolnych co najmniej raz na pół roku.


Kiedy kastrować kota?

Kocura najlepiej wykastrować w wieku 6-7 miesięcy. Jeśli młodszy kot zaczyna znaczyć moczem mieszkanie, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii możliwość przeprowadzenia zabiegu we wcześniejszym terminie.


Ile kosztuje kastracja kocura?

Koszt kastracji kocura jest niższy niż kastracji koty. Dlaczego? Kastracja kocura to prosty zabieg, który trwa kilka do kilkunastu minut. Wymaga mniejszej ilości narzędzi i przyborów chirurgicznych. Cena to około 80-250 zł. Jest to cena ostateczna – zazwyczaj nie ma potrzeby umawiania się na wizytę kontrolną.


Czy kastracja zmienia charakter kota?

Nie, operacja nie ma wpływu na charaktery kotów, nie zmienia ich psychiki. Powoduje spadek stężenia testosteronu lub estrogenów. W wyniku zmian hormonalnych po kastracji kocury stają się mniej agresywne względem siebie. Dodatkowo termin kastracji zbiega się z dojrzewaniem , zatem zmiany, które czasem są obserwowane przez opiekunów, mają również związek z tym naturalnym procesem.


Żywienie kotki i kota po kastracji – dlaczego zwierzęta tyją po kastracji? 

Kocury i kotki  po kastracji wymagają modyfikacji diety ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą w ich organizmach. Usunięcie gruczołów płciowych powoduje spadek stężenia hormonów, co wpływa na metabolizm zwierząt np. sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Już w ciągu 3 dni po kastracji wzrasta apetyt u kotów, co- jeśli nie zmienimy ich żywienia- może prowadzić do nadwagi i otyłości. To bardzo ważne, aby koty po kastracji otrzymywały karmę o niższej zawartości tłuszczu i kaloryczności oraz zawierającą optymalne ilości minerałów- w trosce o ich drogi moczowe. Wybieraj karmy suche specjalnie opracowane dla kastrowanych kotów oraz karmy mokre, które ze względu na swoje zalety, doskonale sprawdzają się w żywieniu mruczków po zabiegu kastracji.


Co daje kastracja kotki? Plusy i minusy kastracji kotki:

  • plusy kastracji kotki:

Po pierwsze: trwała niepłodność. Kotka już nigdy nie zajdzie w ciążę i nie będzie mieć rui. To korzystne zarówno dla opiekuna jak i zwierzęcia. Miaucząca, ocierająca się całymi dniami o nogi kotka może być wyjątkowa absorbująca. Operacja niesie jednak korzyści przede wszystkim dla samej kotki. Kastracja zapobiega chorobom macicy i jajników oraz likwiduje popęd płciowy, który niezaspokojony może być przyczyną frustracji. Zmniejsza także prawdopodobieństwo wystąpienia raka sutka. Dzięki tym wszystkim aspektom, kastracja przedłuża życie kota.

  • minusy kastracji kotki:

Jest obarczona ryzykiem, związanym z niepożądanymi działaniami znieczulenia ogólnego oraz ewentualnymi powikłaniami pooperacyjnymi.


Co daje kastracja kocura? Plusy i minusy kastracji kota:

  • plusy kastracji kota:

Po pierwsze: trwała niepłodność. Kot już nigdy nie będzie zdolny do zapłodnienia kotki, choć przez 2 tygodnie od operacji w jego kanalikach wyprowadzających nasienie wciąż mogą znajdować się plemniki. Teoretycznie, w takiej sytuacji kocur mógłby być płodny mimo braku jąder. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.

Po drugie: eliminuje znaczenie moczem. Niekastrowane kocury instynktownie znaczą teren. Nie robią tego na złość opiekunom. Jednakże to właśnie dla ludzi zapach kociego moczu często jest nie do wytrzymania, co może się skończyć przymusową wymianą mebli w mieszkaniu. Kastracja eliminuje ten problem.

Po trzecie: zapobiega agresji.

Po czwarte: przedłuża życie kota! Kocur nie wędruje nocami, nie wdaje się w bójki z innymi kocurami i nie jest narażony na nowotwory i inne choroby jąder.

  • minusy ka​stracji kota:

Zabieg kastracji kotów, podobnie jak kastrację kotek, także przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, które niesie za sobą pewne ryzyko. Istnieje również niewielkie prawdopodobieństwo powikłań po zabiegu. Jednakże są one zwykle związane z niedotrzymaniem zasad opieki nad zwierzęciem po operacji np. zabrudzeniem rany pozabiegowej.


Opieka po kastracji kota i kotki:

  • zapewnij zwierzęciu ciche, ciepłe miejsce, w którym będzie czuło się bezpiecznie. Może to być ulubione posłanie z ciepłym (ale nie gorącym) termoforem;
  • przestrzegaj zaleceń lekarza weterynarii w kwestii jedzenia i picia
  • podłóż kotu pod tylną część ciała podkład higieniczny. Zwierzę może mimowolnie oddawać mocz lub kał jeszcze przez kilka godzin po zabiegu;
  • załóż kotce fartuszek pooperacyjny. Możesz go zdejmować tylko wtedy, kiedy masz na nią oko. Nigdy nie zdejmuj go na noc. Gojąca się rana swędzi. Przez to kotka może się nią interesować i ją lizać. Ślina nie pomaga w gojeniu, dlatego musisz dopilnować, by fartuszek był prawidłowo założony;
  • codziennie sprawdzaj ranę pooperacyjną. Jeśli nie goi się prawidłowo, ma nieprzyjemny zapach lub jest stale obrzęknięta, udaj się na konsultację do przychodni weterynaryjnej.


Przeciwwskazania do kastracji kota:

·      choroby nerek,
·      choroby wątroby,
·      choroby zakaźne,
·      niewydolność oddechowo-krążeniowa,
·      nieprawidłowa krzepliwość krwi,
·      ruja,
·      karmienie miotu (laktacja).


Dofinansowanie do kastracji kotów

Wiosną w całej Polsce odbywa się akcja kastracji kotów. Można wykastrować wolnożyjące i dzikie koty za darmo lub uzyskać dofinansowanie na operację. Pieniądze pochodzą z urzędów gmin lub fundacji. Zapytaj zaprzyjaźnionego lekarza weterynarii o możliwość dofinansowania lub skontaktuj się z urzędem w swojej gminie.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ