Sheba PL

Jak oswoić kota – porady behawiorysty

large_jak-oswoiue-kota-porady-behawiorysty_1620736267787.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Koty to prawdziwi indywidualiści, którzy uwielbiają chodzić własnymi ścieżkami. Mimo to potrafią być wspaniałymi przyjaciółmi. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy i pomożemy im nawiązać z nami tę wyjątkową więź, z jakiej cieszy się każdy opiekun. Należy zacząć już od pierwszego dnia mruczka w nowym domu. Dowiedz się, jak oswoić kota, aby mógł stać się szczęśliwym członkiem Twojej rodziny.

Spis treści:

  1. Jak oswoić kota z hodowli?
  2. Jak oswoić dzikiego kota lub zwierzę po przejściach?
  3. Jak przyzwyczaić kota do psa? Jak przyzwyczaić dużego kota do małego?

Jak oswoić kota z hodowli?

Kocięta z hodowli uchodzą za najłatwiejsze do oswojenia. Nic dziwnego, w końcu poprzedni opiekunowie najpewniej dobrze o nie dbali, w tym o ich właściwe żywienie, socjalizację oraz wszelkie inne potrzeby behawioralne m.in. zabawę, poczucie bezpieczeństwa. Dlatego takie kocię, najczęściej zabierane do nowego domu w idealnym na odłączenie od mamy wieku, czyli mające 8–12 tygodni, dość szybko przyzwyczaja się do nowej sytuacji. Nie oznacza to jednak, że przeprowadzka nie jest dla niego sporym przeżyciem. To ogromny stres dla kocięcia, dlatego na początku na pewno będzie ono nieco wycofane.

Jak oswoić kota i pomóc mu zaaklimatyzować się w nowym domu? Przede wszystkim daj mu swobodę, jednocześnie dbając o jego bezpieczeństwo. Nie zostawiaj go samego sobie, ale też nie zmuszaj do zabawy czy głaskania, jeśli wyraźnie nie ma na to ochoty. Przez pierwszy tydzień zwierzę prawie na pewno nie będzie w nastroju na bliższy kontakt z domownikami. Nie zapomnij też położyć mu kocyka lub zabawek od poprzedniego opiekuna. Są one przesiąknięte zapachem pierwszego domu kocięcia, dzięki czemu trochę je uspokoją i pozwolą poczuć się pewniej w nowym miejscu. 

Kiedy zauważysz, że Twój pupil jest już nieco spokojniejszy, możesz rozpocząć kolejny etap. Jak oswoić kota, gdy ten już zacznie przyzwyczajać się do nowej sytuacji? Możesz powoli zacząć zachęcać go do zabawy, np. za pomocą specjalnej wędki. Niech kojarzy Cię z przyjemnymi doznaniami. Taką zabawkę możesz kupić np. w sklepie zoologicznym lub wykonać ją samodzielnie. Ważne, aby była solidna i zrobiona z odpowiednich dla malca materiałów.

Istotne w procesie oswajania kota będą również pory karmienia. To kolejny pozytywny bodziec, który możesz wykorzystać. Poza pełnoporcjową karmą, która dostarczy zwierzęciu wszelkich niezbędnych substancji odżywczych, sięgnij również po specjalne kocie smakołyki. Oczywiście musisz podawać je w ściśle ograniczonych ilościach – przysmaki nie mogą dostarczać więcej niż 10% energii w kociej diecie. Na początku możesz zostawiać je w miseczce, a potem zachęcać swojego nowego pupila, by podchodził coraz bliżej Ciebie, i podawać mu je z ręki. To może być początek pięknej więzi między Wami.

Jak oswoić dzikiego kota lub zwierzę po przejściach?

W przypadku zwierząt, które wcześniej żyły na wolności, a także tych, które w przeszłości zostały skrzywdzone przez człowieka, proces oswajania będzie znacznie trudniejszy. Pamiętaj, że kot wymaga przede wszystkim mnóstwa cierpliwości. Dodatkowo pamiętajmy, że dzikie koty oswaja się tylko wtedy, gdy jest to niezbędne ze względu na ich stan zdrowia i bezpieczeństwo.  Nawet stosując odpowiednią metodę na to, jak oswoić kota, musisz liczyć się z miesiącami oczekiwania istotnych postępów, a niekiedy nawet z porażką, szczególnie w przypadku czworonogów półdzikich.

Zwierzęta po przejściach bądź żyjące dotychczas na wolności oswaja się w sposób podobny do tych z hodowli, jednak cały proces jest znacznie dłuższy. Trzeba także zachować wyjątkową ostrożność, ponieważ takie koty bardzo łatwo jest do siebie zniechęcić. Początkowo mogą one nawet chować się w zacisznym kącie, a wychodzić jedynie pod nieobecność domowników lub w momencie, gdy pozostali mieszkańcy pójdą spać. To całkowicie naturalne i nie powinno Cię niepokoić. Jeśli jednak przez dłuższy czas nic się nie zmieni w zachowaniu mruczka, koniecznie skontaktuj się z behawiorystą. Sprawdzaj również, czy pupil prawidłowo je, pije i korzysta z kuwety. Już nawet 24 godziny bez posiłku mogą być dla niego niezwykle groźne, dlatego koniecznie zwróć uwagę, czy kot zagląda do miski, i jeśli zauważysz coś niepokojącego, natychmiast udaj się ze zwierzęciem do lecznicy.

Sposoby na to, jak oswoić kota, mogą nie przynieść efektu w przypadku półdzikich czworonogów. Przede wszystkim, zanim postanowisz zaopiekować się takim zwierzęciem, musisz mieć pewność, że próby jego udomowienia mają sens. Zazwyczaj dotyczą one zwierząt chorych lub zagrożonych. Najczęściej kota wypuszcza się na wolność  po zakończeniu leczenia i ewentualnej rekonwalescencji lub po ustaniu zagrożenia. Nie praktykuje się tego właściwie tylko w dwóch przypadkach – kotów nieuleczalnie chorych, szczególnie na choroby zakaźne, a także tych, które zaczynają wykazywać chęć kontaktu z człowiekiem. W pierwszej sytuacji zwierzę może być przeniesione do specjalnego ośrodka, który zajmuje się takimi osobnikami, w drugim zwykle czworonóg zostaje z aktualnym opiekunem lub, jeśli nie jest to możliwe, trafia do adopcji.

W przypadku kotów żyjących na wolności warto wspomnieć również o kociętach. Jeśli pod opiekę człowieka trafi mama z małymi, istnieje spora szansa, że maluchy przyzwyczają się do człowieka i będą mogły zostać przeznaczone  do adopcji. Jeśli zajmujesz się kociętami, które z jakiegoś powodu zostały przedwcześnie odłączone od matki, postaraj się znaleźć jej zastępczynię. Wychowanie u boku dorosłej kotki jest niesamowicie ważne dla ich rozwoju, dlatego zadbaj o to, aby mogły zdobyć niezbędne, cenne doświadczenia.

Jak przyzwyczaić kota do psa? Jak przyzwyczaić dużego kota do małego?

Jeżeli Twój nowy podopieczny będzie jedynym zwierzęciem w domu i nie będzie go opuszczał, możesz skupić się wyłącznie na oswajaniu go z człowiekiem. Jednak jeśli szukasz sposobu na to, jak przyzwyczaić psa do kota lub jak zapoznać ze sobą dwa mruczki, musisz nieco zmodyfikować te metody. Z pewnością ważne będzie wspomniane już pozostawienie kota w spokoju, jednak nie ma szans, aby nowy domownik nie wyczuł, że w mieszkaniu znajdują się inne zwierzęta. Dlatego musisz bardzo powoli zapoznawać ze sobą czworonogi. Najwłaściwsza metoda nazywana jest socjalizacją z izolacją. Zwykle mówi się o niej w kontekście dwóch mruczków, jednak sprawdza się ona również jako sposób, jak oswoić psa z kotem.

Na początku odpowiednio przygotuj miejsce dla nowego lokatora. Najlepiej, aby był to oddzielny pokój. Postaw w nim drapak, kryjówkę, legowisko, miski i kuwetę, a także połóż kocyk i zabawki dla kota. Pozwoli to zaspokoić potrzeby czworonoga. Gdy kot zacznie przyzwyczajać się do nowego lokum, zacznij wymianę zapachów między zwierzętami, np. zamieniając miejscami kocyki. Później pozwól nowemu domownikowi zwiedzić mieszkanie, a drugiego czworonoga wpuść do pokoju nowicjusza pod jego nieobecność. W kolejnym etapie możesz już dopuścić do bezpiecznego kontaktu wzrokowego, a więc przez siatkę lub szybę. Następnie przyjdzie pora na wprowadzenie obu zwierząt do jednego pokoju, w dalszym ciągu pod kontrolą i z pomocą innej osoby, która zajmie jednego czworonoga, podczas gdy Ty zaopiekujesz się drugim. Dopiero później możesz powoli pozwalać zwierzętom na kontakt bezpośredni, najpierw pod kontrolą, a na koniec zupełnie swobodnie. Pamiętaj, by każdy etap wdrażać dopiero w momencie, gdy oba pupile będą czuć się zupełnie swobodnie na obecnym. Kiedy tak się stanie, możesz uznać przeprowadzenie sposobu na to, jak oswoić kota z psem lub dwa koty ze sobą, za pełen sukces.

Metoda, jak oswoić kota, zazwyczaj jest więc taka sama, niezależnie od tego, czy oswajanie będzie dotyczyć kota i opiekuna, czy kota z innymi czworonogami. Najważniejsza z pewnością jest cierpliwość i spokój. Tylko dzięki nim możesz przekonać do siebie mruczka, by następnie spędzić z nim wiele szczęśliwych lat.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ