Sheba PL

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

large_jak-pozbyue-si-c-zapachu-kociego-moczu__1620736374162.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Koty to bardzo czyste zwierzęta i przeważnie załatwiają swoje potrzeby w kuwecie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nasz czworonożny przyjaciel obsika buty, dywan czy ścianę. Niestety zapach kociego moczu jest bardzo intensywny i nieprzyjemny. Dlatego warto dowiedzieć się, jak pozbyć się zapachu kociego moczu z naszego domu.

Spis treści:

 1. Dlaczego kot sika poza kuwetą?
 2. Jak pozbyć się zapachu kociego moczu – profesjonalne środki
 3. Jak pozbyć się zapachu kociego moczu domowymi sposobami
 4. Czym wyczyścić plamy i usunąć zapach z różnych powierzchni?

Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Każdemu kotu może zdarzyć się, że załatwi się kuwetą. Jeśli jest to jednorazowy wypadek, nie świadczy o problemie. Natomiast kiedy nasz kot regularnie oddaje mocz poza miejscem do tego wyznaczonym – należy bacznie się mu przyjrzeć i poszukać powodów takiego zachowania. Bardzo często kot nie akceptuje miejsca, w którym znajduje się kuweta lub nie odpowiada mu zastosowany żwirek. Może się też zdarzyć, że korzystanie z kuwety stanowi dla kota wyzwanie –  kuweta jest za wysoka, za wąska lub otwór wejściowy jest za mały. W takim wypadku wystarczy zastanowić się, co ostatnio zmieniliśmy i ewentualnie powrócić do wcześniej używanego żwirku albo spróbować przestawić kuwetę w miejsce akceptowane przez naszego czworonożnego przyjaciela. 

Gdy kocur nie jest wykastrowany, popuszczanie moczu w różnych miejscach może być spowodowane tym, że oznacza swoje terytorium. Rozwiązanie w takiej sytuacji stanowi zabieg kastracji. 

Załatwianie się kota poza kuwetą może także świadczyć o problemach zdrowotnych lub behawioralnych naszego mruczka. Na początek musimy udać się do lekarza weterynarii, aby zlecił podstawowe badania wykluczające choroby pęcherza czy nerek. Jeśli kot jest zdrowy, warto udać się z nim do behawiorysty.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu – profesjonalne środki

Warto wiedzieć, że popularne środki do czyszczenia powierzchni nie są w stanie usunąć zapachu moczu kota. Pianki lub szampony do prania dywanów i tapicerki mogą jedynie wywabić plamy, ale gdy zapach detergentów zmiesza się z zapachem kociego moczu – może stanowić mieszankę nie do zniesienia. Najlepiej jest zastosować domowe sposoby na usunięcie plam i zapachu. Jeśli jednak one zawiodą, musimy skorzystać z profesjonalnych płynów. Przy zakupie odpowiedniego preparatu koniecznie trzeba doczytać na opakowaniu, czy jest on bezpieczny dla zwierząt. Do wyboru mamy następujące produkty:

 • Neutralizatory kociego moczu – są to specjalne preparaty biochemiczne, które rozkładając elementy kociego moczu, skutecznie usuwają nie tylko plamy, ale i nieprzyjemny zapach. Dodatkowo neutralizują też zapachy wymiocin i kału. Neutralizatorów można używać także, gdy chcemy oduczyć kota złych nawyków, ponieważ wiele z tych środków pozostawia zapach, który skutecznie może zniechęcić naszego podopiecznego do załatwiania swoich potrzeb poza kuwetą. Zanim zastosujemy któryś z nich na dywanie lub tkaninie, koniecznie trzeba sprawdzić na opakowaniu, czy producent przewiduje taką możliwość.
 • Środki do dezynfekcji i neutralizacji zapachów z kociej kuwety – na rynku są dostępne rozmaite produkty, które pozwalają na utrzymanie w czystości kociej kuwety. Można je zastosować także do usunięcia zapachu kociego moczu. Przeważnie preparaty występują w postaci granulek lub proszku. Jak pozbyć się zapachu kociego moczu za ich pomocą? Wystarczy osuszoną powierzchnię posypać danym środkiem. Po kilkunastu minutach usuwamy preparat odkurzaczem lub szczotką.
 • Antybakteryjne preparaty do tkanin – służą głównie do zabijania bakterii i roztoczy z materacy i tkanin, jednak z ich pomocą pozbędziemy się także plam i zapachu. Środków należy używać zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu domowymi sposobami

Wbrew pozorom, domowe środki na usunięcie zapachu kociego moczu mogą być równie skuteczne, jak chemia ze sklepu. Co więcej, są to znacznie tańsze i ekologiczne mikstury. Najpopularniejsze metody to:

 • Soda oczyszczona – jest najbardziej znanym pochłaniaczem zapachów, z pewnością znajduje się w każdej kuchni. Najpierw trzeba zebrać płyn za pomocą papierowego ręcznika, następnie przetrzeć powierzchnię środkiem z detergentem. Gdy plama wyschnie, należy posypać ją sodą oczyszczoną. Po upływie około godziny proszek można usunąć. Soda pochłonie nieczystości oraz nieprzyjemny zapach. Ten sposób będzie idealny do usunięcia zapachu kociego moczu z tapicerki, dywanu lub innych materiałów.
 • Woda z sodą oczyszczoną i octem – łącząc te składniki, uzyskamy pastę doskonałą do usuwania plam i neutralizacji zapachów. Za pomocą wilgotnej gąbki lub bawełnianej ściereczki należy wetrzeć mieszankę w powierzchnię, na którą się załatwił. Po kilkunastu minutach pastę usuwamy mokrym ręcznikiem. Taki zabieg będziemy musieli powtórzyć kilkukrotnie. Na koniec przemywamy powierzchnię wodą z octem. Wiele kotów nie lubi zapachu octu. Istnieje więc szansa, że zwierzę nie nasika więcej w to miejsce. 
 • Woda utleniona – nadtlenek wodoru znany jest z usuwania trudnych plam oraz nieprzyjemnych zapachów. Należy jednak pamiętać, że może odbarwiać tkaniny. Zatem zanim polejemy plamę wodą utleniona, należy na małym niewidocznym skrawku tkaniny dokonać próby. Jeśli płyn nie odbarwia i nie niszczy powierzchni – można go użyć. Do tego celu najlepiej zastosować roztwór 12-procentowej wody utlenionej z wodą w proporcji 1:10. Po wyschnięciu, jeśli jest to możliwe, można wyprać tkaninę – aby pozbyć się zapachu nadtlenku wodoru.

Czym wyczyścić plamy i usunąć zapach z różnych powierzchni?

Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie środki wraz z plamą usuną zapach i na odwrót. Środki piorące mogą wybielić żółte plamy, jednak do pozbycia się zapachu trzeba zastosować sodę oczyszczoną czy ocet lub specjalne preparaty biochemiczne. Najłatwiej poradzimy sobie z płytkami i panelami. Wtedy wystarczy ręcznikiem papierowym wytrzeć mocz, a powierzchnię przetrzeć wodą z octem.

A jak usunąć koci mocz ze ściany? Ważne jest, aby szybko zareagować, zanim mocz wniknie głęboko w powierzchnię. Ścianę myjemy wodą z octem i sodą oczyszczoną – jeśli to nie pomaga, trzeba użyć specjalnego preparatu, który kupimy w sklepie zoologicznym. 

Gdy znajdziemy plamy na zasłonach, kocach czy naszych ubraniach – od razy należy je wyprać w wysokiej temperaturze z użyciem dużej ilości środków piorących. Na plamy na dywanie lub tapicerce najlepiej jest użyć pasty z sody oczyszczonej, wody i octu. 

Biorąc pod dach nowego domownika – kota, musimy liczyć się z tym, że nie tylko będziemy go rozpieszczać i dbać o jego potrzeby, ale też rozwiązywać jego problemy. Załatwianie się poza kuwetą jest sporą niedogodnością dla opiekunów i to nie tylko ze względu na zapach. Może być ono objawem poważnych dolegliwości zdrowotnych naszego czworonożnego przyjaciela. Oczywiście, zanim rozwiążemy przyczynę takiego zachowania, trzeba zneutralizować zapachy. Jak pozbyć się zapachu kociego moczu? Wystarczy sięgnąć do zasobów kuchennych po doskonale znane produkty jak soda oczyszczona czy ocet. Gdy to nie pomaga, z pomocą przychodzą specjalnie do tego przeznaczone środki biochemiczne, które nie tylko usuną zapach i plamy, lecz także pomogą w walce ze złymi nawykami naszego kota.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ