Sheba PL

Waleriana dla kota – alternatywa dla kocimiętki?

large_waleriana-dla-kota-alternatywa-dla-kocimi-tki__1620737812788.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Waleriana dla kota to bezpieczne zioło, które działa podobnie jak kocimiętka. Co ciekawe, walerianę stosuje się zarówno w celu pobudzenia czworonoga, zaktywizowania go do zabawy i zachęcenia do korzystania z drapaka czy zabawki dla kota, jak i w charakterze środka uspokajającego. Waleriana na uspokojenie dla kota nie powinna być jednak stosowana bez konsultacji z lekarzem weterynarii. W żadnym wypadku nie można podawać kotu kropli walerianowych przeznaczonych dla ludzi. 

Spis treści:

  1. Co to jest waleriana?
  2. Jak działa waleriana na kota?
  3. Waleriana dla kota – w jakiej formie mogę podać ją kotu?
  4. Krople walerianowe dla kota – tak czy nie?

Co to jest waleriana?

Waleriana, a właściwie kozłek lekarski (łac. Valeriana officinalis), to zioło, które przez ludzi stosowane jest jako łagodny środek uspokajający i ułatwiający zasypianie. Najwięcej substancji biologicznie aktywnych, czyli też zapachowych, znajduje się w wysuszonych kłączach i korzeniach tej rośliny. W aptekach waleriana najczęściej dostępna jest w postaci kropli zawierających alkoholowy wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego. Znaleźć można również tabletki, kapsułki oraz susz z korzenia. Waleriana wchodzi w skład mieszanek ziołowych na uspokojenie. Powyższy opis dotyczy zastosowania waleriany u ludzi.

Pod żadnym pozorem nie możesz podawać swojemu kotu suplementów, tabletek ani kropli walerianowych przeznaczonych dla ludzi. Waleriana dla kota dawkowana jest zupełnie inaczej niż dla ludzi. Preparaty apteczne mogą mieć zbyt silne działanie na kota, a do tego zawierają często inne, szkodliwe dla niego składniki. Szczególnie niebezpieczne są krople walerianowe, które zawierają wysokoprocentowy alkohol (około 60% etanolu). Nie można skraplać nimi kocich zabawek ani tym bardziej dodawać ich do kociego jedzenia. 

Jak działa waleriana na kota?

Efekt działania waleriany na kota jest nieco inny niż na człowieka. Większość kotów reaguje na walerianę podobnie jak na kocimiętkę: są podekscytowane i chętne do zabawy, tarzają się, liżą, ślinią i kopią zabawkę wypełnioną ziołem. W korzeniu kozłka lekarskiego znajduje się aktynidyna, która pobudza niektóre koty, ale też relaksuje oraz łagodzi stres i niepokój. Zapach waleriany przypomina kocie feromony i działa podobnie jak one – wpływa na receptory węchowe i zmienia aktywność rejonów mózgu zaangażowanych w odczuwanie emocji. Dlatego koty reagują na nią tak żywiołowo. Substancje zawarte w roślinie oddziałują na zwierzę krótko, bo zaledwie przez kilkanaście minut. Po chwilowym „odurzeniu” walerianą kot traci nią zainteresowanie na kilka godzin, a nawet dni. Waleriana nie powoduje żadnych trwałych zmian w zachowaniu pupila, więc jest bezpieczna dla jego zdrowia.

Najpopularniejszym „kocim ziołem” jest kocimiętka, jednak około 30% mruczków w ogóle na nią nie reaguje. Waleriana jest więc świetną alternatywą dla kotów, które są odporne na kocimiętkę. Zdarzają się jednak osobniki, na które nie wpływa również waleriana. Według badań nawet około 50% kotów może być niewrażliwych na zapach kozłka lekarskiego. Kup swojemu ulubieńcowi specjalną zabawkę wypełnioną suszem z waleriany i sprawdź jego zachowanie. Jeżeli wywołuje ona u niego pozytywne emocje, warto stosować ją jako jeden z elementów zabawy. Gdy zwierzę wydaje się znudzone i nie wykazuje zainteresowania zabawkami, spryskaj je walerianą, aby zachęcić go do podjęcia aktywności.

Podobnie, jak w przypadku kocimiętki, u niektórych kotów po kontakcie z walerianą można zaobserwować niepożądane zachowania, np. agresję wobec opiekuna lub innych zwierząt. Jeśli zauważysz u swojego kota niepokojące zachowania po kontakcie z walerianą, nie podawaj mu jej. Kocimiętka czy waleriana nie są kotu niezbędne do życia. 

Waleriana dla kota – w jakiej formie mogę podać ją kotu?

Waleriana to bezpieczna roślina dla kota, pod warunkiem, że zostanie podana mu w formie zabawki bądź preparatu przeznaczonego specjalnie dla kotów. Odpowiednie dla tych zwierząt są:

  • Zabawki wypełnione suszem z waleriany – to dobry sposób na rozruszanie mało aktywnego kota. Zapach kozłka lekarskiego zachęca zwierzę do podjęcia aktywności fizycznej. Powinieneś uczestniczyć w tych zabawach, na przykład rzucać kotu walerianową myszkę. Zabawki z walerianą dla kota możesz też ukryć w różnych zakamarkach domu, by zachęcić mruczka do ekscytujących poszukiwań.
  • Spraye z ekstraktem z kozłka lekarskiego – mają zachęcać mruczka do badania nowych obiektów, zabawy czy poznawania otoczenia. Stosuje się je jako atraktanty przyciągające uwagę zwierząt. Można spryskać nimi, np. nowe legowisko, drapak, mebel pomieszczenia po remoncie, samochód czy transporter przed wizytą u lekarza weterynarii.
  • Preparaty z ekstraktem z kozłka lekarskiego na odstresowanie, na przykład specjalne krople walerianowe dla kota. Jeśli zamierzasz podawać je swojemu pupilowi, koniecznie wcześniej skonsultuj to z lekarzem weterynarii.

Krople walerianowe dla kota – tak czy nie?

Preparaty z walerianą dla kota występują w formie pasty, żelu, tabletek albo kropli. Można spotkać się też z obrożami uspokajającymi dla kotów nasączonymi ekstraktem z kozłka lekarskiego. Waleriana dla kota na uspokojenie zalecana jest jako dodatkowy element terapii dla zwierząt stresujących się zmianami, które zaszły w ich otoczeniu, źle znoszących podróże czy reagujących nerwowo na fajerwerki podczas nocy sylwestrowej. Tego rodzaju fobie wymagają przede wszystkim postępowania behawioralnego i/lub farmakologicznego pod okiem specjalisty. Podawanie preparatów z walerianą na uspokojenie zawsze powinieneś skonsultować z lekarzem weterynarii, który zaleci określony produkt oraz jego dawkowanie.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ