Sheba PL

Jak wychować i zrozumieć kota?

large_jak-wychowac-i-zrozumiec-kota-637193401527324973.png
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Czego potrzebuje kot?

Do naturalnych kocich potrzeb zalicza się:

  • Odpowiedni pokarm, dostosowany do wymagań żywieniowych mruczków, oraz stały dostęp do czystej, świeżej wody.
  • Możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych- każdy domowy kot potrzebuje dostępu do własnej, czystej kuwety z ulubionym żwirkiem. O tym jak nauczyć kota korzystać z kuwety przeczytaj TU.
  • Poczucie bezpieczeństwa- stałość środowiska, nawyków oraz pozytywna relacja z człowiekiem.
  • Aktywność fizyczną- zabawę, ruch.
  • Instynkt łowiecki- zabawy stymulujące polowanie, z zachowaniem tzw. łańcucha łowieckiego, czyli następujących po sobie faz polowania, jedzenia i spania.
  • Przestrzeń do życia- przestrzeń „3D”- półeczki, legowiska na podwyższeniu, miejsca obserwacyjne, zakamarki, możliwość wspinania się, odpowiedniej wielkości terytorium.
  • Drapanie- zapewnienie drapaków, w celu utrzymania higieny pazurów, znaczenia terenu (wizualnego oraz zapachowego z gruczołów znajdujących się na opuszkach łap).
  • Zachowania płciowe- kastracja eliminuje większość tego rodzaju zachowań.

Zaspokojenie potrzeb behawioralnych kota umożliwia mu utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Koty, które nie mają takiej możliwości, odczuwają frustrację i mogą zachowywać się niewłaściwie np. polować na nasze stopy, gryźć, załatwiać się poza kuwetą, niszczyć meble itp. Nie powinno się wówczas karać kota, lecz postarać się zrozumieć, jakie braki próbuje zakomunikować nam pupil. 


Zachowania kota

Mruczki to wyjątkowe zwierzęta, których zrozumienie wymaga od nas sporo zaangażowania. Wiele kocich zachowań i zwyczajów może wydawać się nieco dziwnych, jednak, kiedy je poznamy, porozumienie z pupilem będzie zdecydowanie prostsze.

Koty są urodzonymi łowcami, dlatego tak ważne jest, by mogły realizować tę potrzebę na co dzień. I wcale nie chodzi o to, by Twój ulubieniec wychodził na dwór i polował na zdobycze. Wystarczy zaaranżować odpowiednie domowe zabawy, w których mruczek będzie łowił np. pluszową myszkę. Po „polowaniu” pozwól pupilowi zjeść a potem odpocząć- zgodnie z tzw. łańcuchem łowieckim, występującym u kotów w naturze.

Do ciekawostek o kotach należy również fakt, że zwierzęta te wykazują instynktowną potrzebę zmiany smaku i konsystencji pokarmu. W naturze taki mechanizm chroni je przed niedoborami żywieniowymi i zatruciami, a także zapobiega „wyjedzeniu” zdobyczy na danym obszarze. W domowych warunkach to zachowanie wymaga od opiekuna dostarczenia ulubieńcowi zdrowo urozmaiconej diety. Na sklepowych półkach znajdziemy karmy suche i mokre w różnych odmianach smakowych i o różnych teksturach np. kawałki w sosie i w galaretce, musy. Wypróbuj różne smaki karmy SHEBA® Craft Collection z mięsistymi kawałkami w sosie.

Twój domowy łowca uwielbia kartonowe pudełka i inne skrytki? Nie ma w tym nic dziwnego. Koty mają w zwyczaju chować się i wypatrywać z ukrycia. Dlatego tak bardzo lubią przestrzenie, w którym znajdą miejsca na podwyższeniu (np. parapety, półki, na które mogą wskoczyć, czy specjalne kocie domki-drzewka) oraz różnego rodzaju zakamarki.

Ale to nie wszystko! Mruczki pochodzą od pustynnego przodka, dlatego z reguły piją zbyt mało wody. Aby je zachęcić do pobierania płynów po pierwsze ustaw miseczkę z wodą w pewnej odległości od naczynia z pokarmem (min. pół metra), po drugie kup swojemu kotu specjalne miseczki- fontanny (mruczki zdecydowanie wolą wodę płynącą niż stojącą), a po trzecie stosuj tzw. żywienie mieszane łączące karmy mokre i suche. Dzięki temu Twój pupil ma szansę otrzymać w ciągu dnia więcej płynów, co pozytywnie wpływa na zdrowie jego dróg moczowych. Nie zapomnij też, że obie miski- z wodą i z pokarmem powinny być ustawione z dala od kociej toalety.


Mowa ciała kota

W kwestii mowy ciała koty również są wyjątkowe. Wiele ich gestów i zachowań może oznaczać zupełnie coś innego w zależności od okoliczności. Dlatego tak ważne jest interpretowanie całej sylwetki, nie tylko poszczególnych elementów np. ułożenia uszu czy ogona.

Gdy Twój pupil kładzie się blisko Ciebie na boku lub odwraca się na grzbiet, pokazuje Ci, że jest zrelaksowany i czuje się bezpiecznie, lub zachęca do zabawy. Z kolei, kiedy odwraca się tyłem, najczęściej oznacza to jego niezadowolenie. W stresujących sytuacjach kot może się cały nastroszyć, wygiąć grzbiet i starać się wyglądać na większego niż jest lub wręcz przeciwnie, kulić się i starać się być niezauważonym. 

Aby określić, w jakim nastroju rzeczywiście jest Twój kot, warto nauczyć się interpretować ustawienie jego uszu. Postawione i skierowane do przodu będą oznaką ciekawości i zadowolenia. Przesunięte na bok głowy i drgające symbolizują zdenerwowanie lub zagrożenie. Natomiast położone płasko z tyłu głowy mogą oznaczać przygotowanie do ataku, szczególnie jeśli towarzyszą temu inne oznaki zdenerwowania, jak rozszerzone źrenice, nastroszona sierść czy gwałtowne uderzenia ogona.

Przyjrzyj się dobrze kociemu ogonowi-  jego położenie i ruchy powiedzą Ci wiele o tym, jak czuje się Twój pupil. Machanie ogonem może wiązać się z ekscytacją, ale również ze zdenerwowaniem czy frustracją. Wolne ruchy oznaczają zwykle rozdrażnienie (ale też skupienie), a poruszanie samą końcówką ogona to sygnał zaciekawienia. Ogon postawiony pionowo może mieć różne znaczenie. Kiedy jest najeżony pokazuje, że kot boi się i czuje się zagrożony. Wówczas takiemu zachowaniu towarzyszy syczenie, zwężenie źrenic i położenie uszu po sobie. Gdy kot jest zrelaksowany, wyprostowany ogon (często z zawiniętą końcówką) będzie sygnałem, że Twój pupil jest szczęśliwy. Takie położenie ogona to oznaka przyjaźni i zaufania, więc koniecznie pamiętaj, aby okazać kotu dużo uczuć i zainteresowania! Na pewno doceni wówczas przysmak SHEBA® Creamy Snacks z kurczakiem lub z łososiem.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ