Sheba PL

Koty do adopcji – poradnik nowego opiekuna

large_koty-do-adopcji-poradnik-nowego-opiekuna-637193402054832261.png
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Jak wybrać kota?

Aby życie pod jednym dachem z kotem układało się harmonijnie, warto przemyśleć, na jakich cechach charakteru i wyglądu czworonoga najbardziej nam zależy oraz jak nasz styl życia i upodobania będą w stanie sprostać wymaganiom pupila. Każda kocia rasa ma pewne charakterystyczne cechy- np. „persy” nie są z natury aktywne i lubią wylegiwac się na kanapie, Maine coony charakteryzuje inteligencja i żywiołowość, a ragdolle cierpliwie znoszą pieszczoty i uwielbiają zabawy- niczym psy. Z drugiej strony trzeba wiedzieć, że każde zwierzę ma też swoje wyjątkowe, indywidualne zachowania czy preferencje. Dlatego, aby jak najlepiej dopasować własne oczekiwania i możliwości do potrzeb zwierzęcia, zadajmy sobie kilka ważnych pytań:

- ile czasu możemy poświęcić zwierzęciu? ( na pielęgnację, zabawę)
- jakim budżetem dysponujemy? (koszty zakupu kota, żywienia, utrzymania, pielęgnacji, profilaktyki, leczenia)
- jaki tryb życia prowadzi nasza rodzina? (kim są domownicy?, czy w domu są dzieci?, czy mamy już inne zwierzęta?, czy w domu jest cicho?, a może często mamy gości?)
-w jakiej okolicy mieszkamy? (dom czy mieszkanie?, czy mamy ogródek, do którego mógłby wychodzić nasz pupil?, czy koło domu znajdują się ruchliwe ulice?)

Kiedy szczerze odpowiemy sobie na te pytania, łatwiej będzie podjąć decyzję,która z ras będzie dla nas najlepsza i odwrotnie- do jakiego kota najlepiej pasuje nasza rodzina.


Skąd wziąć kota?

Po dokonaniu wyboru czworonożnego przyjaciela, pozostaje dowiedzieć się, gdzie kupić kota? Jeśli zależy nam na mruczku konkretnej rasy, powinniśmy kupić go w zarejestrowanej hodowli. Mamy wówczas możliwość poznania historii przodków pupila, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, które mogą być dziedziczone. Innym rozwiązaniem jest adopcja kota ze schroniska lub fundacji, zajmującej się pomocą bezdomnym zwierzętom. W ten sposób dajemy kochający dom czworonogowi, który do tej pory nie miał tyle szczęścia. Nie kupujmy zwierząt przez Internet, ani z niezarejestrowanych hodowli. W ten sposób możemy przyczyniać się do nieodpowiedzialnego traktowania czworonogów.


Adopcja kota

W schroniskach dla bezdomnych zwierząt, domach tymczasowych i fundacjach na swoją ludzką rodzinę czeka wiele kotów. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na rasowego mruczka, adopcja kota będzie świetnym rozwiązaniem. Procedury adopcyjne nie są skomplikowane, nawet jeśli masz wrażenie, że pracownicy danej placówki zadają Ci mnóstwo pytań. Robią to, by jak najlepiej dobrać zwierzę do Twoich potrzeb i możliwości. Zazwyczaj adoptujesz kota, który poza szczepieniami i innymi zabiegami profilaktycznymi, przeszedł również zabieg kastracji. Jeśli z jakichś powodów operacja nie mogła być przeprowadzona, w dokumentach adopcyjnych zobowiązujesz się do poddania pupila temu zabiegowi w określonym czasie. Adopcja kota ze schroniska czy fundacji jest wspaniałym, nowym początkiem nie tylko dla Twojej rodziny, ale także dla czworonoga, który od tej pory będzie miał swój dom i  troskliwych opiekunów. 

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ