Sheba PL

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety

large_jak-nauczyc-kota-korzystania-z-kuwety-637193404957368948.png
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Jaką kuwetę i  żwirek wybrać?

Kocie szkolenie „toaletowe”  będzie wymagało od nas- oczywiście poza cierpliwością i pozytywnym nastawieniem- odpowiedniej kuwety i jej wypełnienia- żwirku lub granulatu. Na rynku mamy do wyboru wiele różnych produktów. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy uwzględnić przede wszystkim indywidualne preferencje naszego ulubieńca. Zaobserwujemy, czy pupil lubi się chować-  jeśli tak dobrym wyborem może być zamknięta kuweta z wahadłowymi drzwiczkami. Również wybór żwirku lub granulatu powinien należeć do kota. Nie każde zwierzę lubi w kuwecie np. zapach lawendy lub konkretny kształt czy fakturę podłoża. Warto wypróbować kilka rodzajów żwirków lub granulatów, aby znaleźć ten, który najbardziej przypadnie do gustu naszemu pupilowi. 

Na co warto zwrócić uwagę wybierając kuwetę? Po pierwsze zdecydujmy, czy potrzebujemy kuwety zamkniętej czy otwartej. Po drugie pamiętajmy, że kocia toaleta powinna mieć odpowiedni rozmiar- minimum 45 cm długości i 35 cm szerokości. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju kuwety z filtrami, ograniczającymi przykre zapachy, kuwety przesiewowe, ułatwiające utrzymanie higieny, czy nawet automatyczne, samoczyszczące kuwety. Poza wyborem samego sprzętu ważna jest także lokalizacja kuwety w mieszkaniu. Powinniśmy ją umiejscowić w spokojnym i odosobnionym punkcie, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał.


Nauka czystości

Kiedy wybrana kuweta stoi już w odpowiednim miejscu, można przystąpić do nauki. Koty instynktownie zakopują swoje odchody, a kocięta, wychowują się przy matce, uczą się tego od małego. Jeśli sami uczymy kocię lub dorosłego kota korzystania z kuwety, zastosujmy się do poniższych rad:

  • Wkładajmy kota do kuwety kilkanaście razy dziennie- szczególnie po przebudzeniu, po posiłku oraz gdy widzimy, że szuka miejsca do załatwienia się.
  • Wstawiając pupila- zwłaszcza malucha-  do kuwety, poruszaj palcem w czystym żwirku tak, aby kotek to zauważył-  w ten sposób, tak jak przy matce, nauczy się, co ma robić.
  • Za każdym razem, gdy mruczek załatwi się do kuwety, nagradzaj go pieszczotami lub przysmakiem. Nigdy jednak nie karm kota jeszcze w kuwecie, bo nie będzie chciał się do niej załatwiać.
  • Jeżeli zwierzę załatwi się poza kuwetę, można zebrać odchody i włożyć je do kuwety. Ważne jest, aby nigdy nie karać pupila za „wpadki”.
  • Zawsze utrzymuj kuwetę w czystości, ponieważ koty nie chcą korzystać z brudnej „toalety”.
  • Jeśli w Twoim domu mieszka więcej niż jeden kot, pamiętaj, aby liczba kuwet w domu była o 1 większa od liczby kotów.

 

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ