Sheba PL

Dlaczego kot śpi na człowieku?

biały kot w rude plamy śpi na kolanach kobiety w szarej sukience
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Koty śpią średnio 15-20 godzin dziennie. Znajdziesz je wtedy w szafie, na parapecie albo w kartonowym pudełku, za każdym razem w innej pozycji. Ulubionym posłaniem niektórych kotów są natomiast nogi, klatka piersiowa czy nawet głowa swojego opiekuna. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego Twój przyjaciel upodobał sobie akurat Ciebie jako swoje posłanie, to jesteś w dobrym miejscu.

Dlaczego kot śpi na mnie zamiast w legowisku?

Powodów, dla których kot śpi na człowieku, może być wiele - poszukiwanie ciepła i bezpieczeństwa czy nawet zaznaczanie swojego terytorium. Poznaj kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn.

Przebywanie blisko ciepła

Koty lubią przebywać blisko źródeł ciepła, dlatego często możesz zauważyć je zwinięte blisko kaloryfera czy w stosie rzeczy do prania. Normalna temperatura ich ciała to około 39 stopni Celsjusza. Koty śpią na kolanach, by móc z łatwością ją utrzymać. To wyjaśnia, dlaczego jeśli chodzi o sen, wybierają chętniej ciepłe i ciasne miejsca.

Poszukiwanie bezpieczeństwa

Koty, u których instynkt drapieżnika jest bardzo silny, wciąż na co dzień wypatrują zagrożenia. W dziczy, w przerwach w polowaniu, kot będzie szukał najbezpieczniejszego miejsca, by odpocząć. A w domu tym miejscem jesteś Ty. Jeśli kot śpi w nogach czy na kolanach człowieka oznacza to, że mu ufa i czuje się z nim bezpiecznie. To zachowanie wykształca się jeszcze we wczesnym procesie socjalizacji. Najchętniej śpią wtedy jak najbliżej swojej matki, przy której czują się niezwykle bezpiecznie.

Zaznaczanie swojego terytorium

Koty posiadają na całym swoim ciele gruczoły zapachowe, uwalniające feromony. Za ich pomocą zaznaczają inne osobniki swoim zapachem, co powoduje, że stają się oni częścią grupy i łatwo można odróżnić ich od obcych. Dlatego jeśli Twój kot śpi w nogach czy na Twoim brzuchu, oznacza w ten sposób Ciebie jako kogoś, przy kim może czuć się bezpiecznie. Możesz śmiało przyjąć to jako komplement!

A może to hormony?

Naukowcy zaobserwowali, że podczas kontaktu ze swoim opiekunem u psów wydziela się oksytocyna, która potocznie zwana jest hormonem miłości. Nie ma jeszcze badań potwierdzających podobną reakcję u kotów, ale kto wie? Może jednym z powodów, dla którego koty lubią bliskość swoich opiekunów jest właśnie miłość?

Kot śpi na mnie - na brzuchu, na kolanach, na głowie. Dlaczego?

Kot śpi na moim brzuchu

W okresie dorastania kocięta bardzo często układają się do snu blisko swoich braci i sióstr. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego kot śpi na Twoim brzuchu lub na klatce piersiowej, może to oznaczać, że czuje się z Tobą bardzo komfortowo, chce być blisko Ciebie, a rytmiczny oddech i bicie serca pomagają mu zasnąć. Takie zachowanie kota może wskazywać też, że masz najspokojniejszy sen spośród wszystkich domowników.

Kot śpi na mojej głowie

Przez długi czas sądzono, że koty lubią spać blisko głowy opiekuna, ponieważ z tej części ludzkiego ciała ucieka najwięcej ciepła. Koty jednak lubią układać się do snu blisko głowy prawdopodobnie dlatego, że pozwala im to być cały czas blisko opiekuna, a fakt, że nasza głowa nie porusza się za bardzo podczas snu, daje im jeszcze więcej komfortu. Bliskość oczu opiekuna również może mieć w tym przypadku znaczenie, a to dlatego, że koty komunikują się z nami oraz między sobą za pomocą spojrzenia.

Kot śpi na kolanach

Powody, dla których koty lubią układać się do snu na kolanach swojego opiekuna, to na razie tylko teorie. Nie ma jednego, konkretnego badania, które w naukowy sposób potwierdziłoby przypuszczenia. Koty bardzo często wskakują nam na kolana, by otrzymać trochę uwagi i pieszczot. Spanie w kolanach może także dostarczać czworonogom wiele ciepła i pozwalać na bezpieczny odpoczynek.

Kot śpi w różnych pozycjach - jak jest mu najwygodniej?

Mnogość pozycji, w które do snu układają się koty, wynika z ich dzikiej natury. Koty to drapieżniki, które by przeżyć, muszą być bardzo uważne - nawet podczas snu. Zwijanie się w kulkę, będące częstą pozycją przyjmowaną przez śpiącego kota, pozwala ochronić im najważniejsze organy. Za to pozycja leżąca na plecach, odsłaniająca brzuch, oznacza, że kot czuje się bardzo bezpiecznie i komfortowo. Pozycja leżąca na boku również ma dużo wspólnego z poczuciem komfortu, jednak takie ułożenie ciała pozwala na szybkie zerwanie się na cztery łapy i ucieczkę, w razie gdyby miało zrobić się niebezpiecznie.

Czy powinno się spać z kotem?

Spanie z kotem ma zarówno wady, jak i zalety. Zasypianie w łóżku ze swoim czworonogiem może obniżać stres, dawać ciepło, a rytmiczne oddychanie Twojego kota może sprawić, że szybciej zaśniesz. Należy jednak pamiętać, że koty to nocne stworzenia, co może skutkować częstym budzeniem w środku nocy. Koty nie powinny także spać z małymi dziećmi ze względu na ryzyko przygniecenia ciężarem zwierzęcia. Chcesz dowiedzieć się, ile śpią koty? Sprawdź nasz artykuł na ten temat. A jeśli Twój kot zachowuje się nieodpowiednio w Twojej sypialni i sika na łóżko, u nas przeczytasz jak sobie z tym poradzić.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ