Sheba PL

Jak oduczyć kota sikania na łóżko?

large_jak-oduczyue-kota-sikania-na-acentaeko_1637158356192.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Mruczki swoim zachowaniem chcą nam zwykle coś przekazać. Rzadko ich działania nie mają żadnego szczególnego przesłania. Jeśli więc kot załatwia się w domu w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, musisz wiedzieć, że może to stanowić sygnał ostrzegawczy. Jak oduczyć kota sikania na łóżko i pościel? Przede wszystkim zacznij od poszukiwania źródła problemu!

Spis treści:

 1. Jak oduczyć kota załatwiania się na łóżko – wiek ma znaczenie
 2. Kot załatwia się w domu poza kuwetą? Siła stresu
 3. Jak oduczyć kota załatwiania się na łóżko? To też może pomóc!
 4. Gdy kot załatwia się w domu – zdrowie pod lupą

Jak oduczyć kota załatwiania się na łóżko – wiek ma znaczenie

Kocie „niespodzianki” mają zwykle intensywny i trudny do pozbycia się zapach. Nie jest przyjemnie, jeśli wchodząc do sypialni, zauważymy, że kot załatwił się na pościeli. Zwykle początkowo odczuwamy ogromny przypływ złości, ale spokojnie! Tego typu zachowanie może oznaczać, że mierzymy się z problemami behawioralnymi naszego podopiecznego. Źródła mogą być zróżnicowane, a ich odszukanie jest podstawą radzenia sobie z opisywaną tu trudnością.

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę wiek kota oraz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pod nasze skrzydła nie trafiło przypadkiem kocię, które nie miało szansy na prawidłową socjalizację i naukę czystości. Jeśli malec został zbyt szybko zabrany od matki, co mogło być wynikiem zdarzeń losowych, istnieje większe ryzyko, że będziemy doświadczać różnego rodzaju problemów z jego zachowaniem. Zaleca się, żeby kocię nie było odłączane od kocicy do minimum 8. tygodnia życia, choć najlepiej, aby nie opuszczało jej przez pierwszych 12 tygodni. To właśnie ten okres jest kluczowy dla jego rozwoju, a także nauki załatwiania potrzeb fizjologicznych. W tym właśnie czasie kocia mama uczy małe korzystania z kuwety. Oczywiście dotyczy to mruczków mieszkających w domowych warunkach. Zdarza się jednak, że kocię pierwsze tygodnie życia spędziło w dzikiej, naturalnej przestrzeni, a w takim przypadku może w ogóle nie rozumieć, czym jest kuweta. Młode zwykle załatwiają się w swoim gnieździe, dlatego nie dziwmy się, że w naszym domu wybierają łóżko. Łatwo mogą skojarzyć je właśnie z nim. 

Jak oduczyć kota załatwiania się na łóżko w takim właśnie przypadku? Warto wyłożyć kuwetę materiałami i szmatkami, a gdy tylko zauważymy, że mruczek przygotowuje się do wypróżnienia, szybko zanieśmy go we wskazane miejsce. Koty są niezwykle inteligentne i błyskawicznie uczą się korzystania z kuwety!

Kot załatwia się w domu poza kuwetą? Siła stresu

Załatwianiem swoich potrzeb fizjologicznych w naszym łóżku kot może chcieć zakomunikować, że przeżywa trudne emocje, takie jak: stres, frustrację lub lęk. Przyczyn takich stanów może być wiele, dlatego zawsze należy podchodzić do zwierząt indywidualnie. Zaciekawienie i uważność to podstawy pracy behawioralnej. Zastanów się, czy:

 • nie pojawił się w domu nowy sprzęt, który może być dla kota stresorem, na przykład głośna pralka. Umiejscowienie jej w łazience, gdzie stoi też kuweta, mogło spowodować u mruczka stres i niechęć do załatwiania się w tym właśnie pomieszczeniu;
 • nie trwa właśnie remont, który jest źródłem hałasu destabilizującego codzienne funkcjonowanie kota;
 • nie pojawia się ostatnio w Twoim domu wiele nowych osób, gości, nie organizujesz większej niż zwykle liczby przyjęć;
 • nie pojawił się pod Twoim dachem nowy domownik, na przykład małe dziecko;
 • nie odeszło zwierzę, które było długoletnim przyjacielem mruczka;
 • Twoja rodzina nie powiększyła się o kolejnego czworonoga – psa lub kota.

Jak oduczyć kota załatwiania się na łóżko w takich sytuacjach? Po pierwsze, można unikać danych stresorów, czyli na przykład nie urządzać w domu zbyt wielu przyjęć lub w ich trakcie zapewnić kotu spokojną przestrzeń, na przykład pokój, do którego nikt nie będzie wchodził]. Po drugie, można zacząć oswajać mruczka ze źródłem wywołującym u niego niepokój. Jeśli jest to inne zwierzę, zwłaszcza drugi kot, trzeba postępować bardzo powoli. Na początku przydaje się wymienianie pomiędzy nimi zapachów, do czego dobrze jest wykorzystać, chociażby rękawiczki czy skarpetki, którymi wcześniej wygłaszczesz jednego i drugiego czworonoga (przede wszystkim w okolicach pyszczka, gdzie wydziela się najwięcej feromonów). 

Należy też pamiętać, że adaptacja nowego zwierzęcia się musi zacząć od odosobnienia obu podopiecznych w oddzielnych pomieszczeniach, zapoznawania przez zamknięte drzwi, a dopiero później umożliwienia im kontaktu wzrokowego i w dalszych krokach fizycznego zapoznania. Co ważne, jeśli przyjęliśmy pod swój dach drugiego kocura, dwa osobniki mogą ze sobą rywalizować i znaczyć teren. W tym przypadku może pomóc między innymi kastracja. Niweluje ona tego typu zachowania i zwykle zmniejsza też agresję kotów, co może rozwiązać także inne potencjalnie problematyczne sytuacje. 

Pomocne mogą okazać się także sztuczne feromony lub ziołowe środki na uspokojenie, ułatwiające mruczkowi radzenie sobie z trudnymi sytuacjami. Pamiętaj jednak, by każde ich zastosowanie skonsultować z lekarzem weterynarii lub behawiorystą.

Możliwe jest również, że kot oddaje mocz na meble, zwłaszcza na łóżko, ponieważ czuje się samotny. Powiedzenie: „Koty chodzą swoimi drogami” nie jest do końca trafne, ponieważ sugeruje, że nie potrzebują kontaktu z człowiekiem. Nie jest to prawda! Większość domowych mruczków uwielbia spędzać czas ze swoimi opiekunami, potrzebuje ich bliskości, głaskania i innych form okazywania czułości. Owszem, jeśli nie mają na to ochoty, dość jasno stawiają granice, ale nie jest to równoznaczne, z tym że chcą być pozostawione same sobie. Jeśli więc kot załatwia się na meble, gdy zostawimy go na dłużej samego, może być to oznaką opisywanego tu zjawiska. Staraj się więc poświęcać podopiecznemu więcej uwagi, a gdy wychodzisz, zostaw zabawki, które pozwolą mu znaleźć zajęcie i zorganizować sobie czas. Użyteczne mogą okazać się różnego rodzaju interaktywne tory, maty węchowe czy skomplikowane przeszkody. Mała myszka czy kilka piórek na patyku mogą nie wystarczyć[2]. Co jeszcze pomoże w sytuacji, gdy kot załatwia się w domu właśnie z powodu samotności? Zostaw mu na korytarzu ubranie, które ostatnio miałeś na sobie, lub koc, pod którym odpoczywałeś. Ważne, aby pozostawiona rzecz miała na sobie dużo Twojego zapachu.

Jak oduczyć kota załatwiania się na łóżko? To też może pomóc!

 • Podaj kotu kilka razy jedzenie właśnie na łóżku. Jeśli skojarzy je z posiłkami, nie będzie chciał się tam załatwiać. Mruczki silnie rozdzielają te sfery.
 • Sprawdź, czy kuweta jest dla Twojego podopiecznego odpowiednia: czy ma dobry rozmiar (jest na tyle duża, by kot mógł się w niej swobodnie obracać i zakopywać nieczystości), czy jej forma jest tą, którą Twój kot preferuje (otwarta vs zamknięta), czy ilość i rodzaj żwirku są dla niego komfortowe, czy nie jest on sztucznie wypełniony chemicznymi zapachami (większość kotów preferuje żwirek bezzapachowy), czy wejście do kuwety nie jest zbyt wysokie etc. Dbaj też o regularne czyszczenie kociej toalety, aby zapewnić podopiecznemu komfort korzystania ze świeżego żwirku.
 • Masz więcej niż jednego kota? Pamiętaj, żeby zaopatrzyć się w taką liczbę kuwet, która o jedną przewyższy liczbę Twoich ukochanych mruczków.
 • Masz możliwość przemeblowania? Możesz spróbować przestawić łóżko w inne miejsce. Jest szansa, że na tyle zmieni to perspektywę kota, iż nowa lokalizacja nie będzie już dla niego tak atrakcyjna, by się tam załatwiać. 
 • Nie umiesz poradzić sobie sam? Spokojnie, od tego właśnie są behawioryści. To wykwalifikowane osoby, które mają wiedzę i umiejętności, by wesprzeć Cię w rozwiązywaniu tego typu problemów. Nie bój się więc poprosić o pomoc.

Gdy kot załatwia się w domu – zdrowie pod lupą

Może zdarzyć się też tak, że wykluczone zostały wszystkie wcześniej opisane czynniki. Nie czekaj wtedy z konsultacją u lekarza weterynarii. Specjalista najlepiej sprawdzi, czy przypadkiem za tego typu zachowaniem nie stoi jakieś schorzenie.

Jeśli kot oddaje mocz w domu poza kuwetą, może okazać się, że dotknęły go na przykład problemy z nerkami, lub pęcherzem. Tego typu podejrzenie wymaga przeprowadzenia głębszej diagnostyki. Konieczne mogą być badania krwi czy chociażby USG nerek i pęcherza. W przypadku gdy lekarz weterynarii wykryje u naszego mruczka jakąś chorobę, konieczne będzie wdrożenie leczenia. Wtedy pytanie: jak oduczyć kota załatwiania się na łóżko nie będzie miało większego sensu. Odpowiednia terapia powinna rozwiązać problem, a załatwianie się w pościeli musimy rozpatrywać w kategorii objawu i sygnału, który daje nam nasz podopieczny. Bądźmy uważni na tego rodzaju symptomy!

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ