Sheba PL

Kot w domu – jak stworzyć kotu najlepsze warunki?

large_kot-w-domu-jak-stworzyue-kotu-najlepsze-warunki__1620737603225.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Pojawienie się nowego kota w domu jest bardzo ważnym i emocjonującym wydarzeniem – zarówno dla Ciebie, dla niego, jak i dla innych zwierzęcych przyjaciół, które już mieszkają w Twoim domu. Jak zatem najlepiej przygotować się na kocie przybycie? Co należy zakupić, zrobić, zapewnić kotu, by miał jak najlepsze warunki?

Spis treści:

 1. Nowy kot w domu – czas wielkich decyzji
 2. Kot w domu – pierwsze wspólne kroki
 3. Nowy kot w domu, nowe warunki
 4. Must have, gdy pojawia się kot w domu
 5. Kot w domu = drapak w domu
 6. Troska o zdrowie kota

Nowy kot w domu – czas wielkich decyzji

Bycie opiekunem kota to nie tylko przyjemności, lecz także obowiązki. Bierzemy w końcu pod swoje skrzydła istotę, która potrzebuje naszego wsparcia, opieki, bezpieczeństwa. Zanim więc zdecydujemy się podjąć taki krok, dobrze przemyślmy swoją decyzję. Jakie pytania warto sobie zadać, zanim przyjmiemy pod swój dach mruczka?

 • Czy mam czas na opiekę nad nim?
 • Czy dysponuję odpowiednimi środkami finansowymi?
 • Czy mój dom/mieszkanie będzie dla kota bezpieczne?
 • Czy ani ja, ani moi bliscy nie mamy alergii na koty?
 • Czy wystarczy mi cierpliwość do zajmowania się zwierzęciem i radzenia sobie z ewentualnymi kryzysami?
 • Czy jest ktoś, kto w razie mojego urlopu lub innego wyjazdu, będzie mógł zająć się kotem?[1]

Spokojnie, nawet jeśli nie na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco, wiele z tych kwestii można rozwiązać. Grunt to mieć otwarte serce i chęci – miłość do kota zawsze jest najważniejszym elementem troski o niego!

Kot w domu – pierwsze wspólne kroki

Kiedy przyjdzie już czas powitania kota w Twoim domu, nie powinieneś naciskać i na siłę starać się wyciągnąć mruczka z transportera. Po wniesieniu go do domu otwórz transporter i pozwól zadecydować, kiedy będzie chciał wyjść i rozpocząć eksplorację nowego domu. Koty nie lubią zmieniać otoczenia, a my musimy zrozumieć, jak stresującym dla nich momentem jest „przeprowadzka”. Powinniśmy więc uruchomić w sobie ogrom empatii i uzbroić się w cierpliwość – będą potrzebne. Co może pomóc, zwłaszcza na początku? Warto postawić na dyfuzor, który będzie rozprzestrzeniał kocie syntetyczne feromony. 

 • Kot w nowym domu powinien stopniowo poznawać swoje terytorium. Początkowo najlepiej, aby jego adaptacja zaczęła się od jednego pomieszczenia. Dzięki temu będzie mógł powoli zapoznawać się z nowymi zapachami i dźwiękami – co ważne, na początku mogą one wywoływać u kota lęk[2]. Podejdź do tego ze spokojem. Nie przytłaczaj go nadmierną liczbą bodźców. Zacznij od przyzwyczajania do odgłosów: stopniowo wprowadzaj kolejne dźwięki, które są stałym elementem Twojej codzienności (np. pralki, odkurzacza czy suszarki) tak, żeby i Twój podopieczny mógł się z nimi oswoić.
 • Co ważne, w pomieszczeniu musi znaleźć się miseczka z jedzeniem oraz wodą – często należy ją zmieniać, by była świeża i czysta. Nie zapominaj też o kuwecie[1]. Warto, aby stała w zacisznym miejscu, takim jak łazienka. Co istotne, kuweta nie powinna stać blisko misek z jedzeniem i wodą[2]!
 • Nowy kot w domu niemalże zawsze budzi zainteresowanie. Nie powinniśmy się jednak spieszyć z przedstawianiem swojego ulubieńca znajomym i dalszej rodzinie. W pierwszym okresie po jego przybyciu nie zapraszajmy gości. Daj kotu szansę solidnego zapoznania się najpierw z domownikami. Pamiętaj jednak, żeby nikt nie był zbyt nachalny wobec zwierzęcia, zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu w nowym miejscu[2]. 

Nowy kot w domu, nowe warunki

Jeśli chcemy stworzyć kotu jak najlepsze warunki, musimy pamiętać przede wszystkim o jego bezpieczeństwie. Koty wychodzące są szczególnie narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jeśli zaś nasz ulubieniec przebywa stale w domu, to chcąc zapewnić mu odpowiednią przestrzeń, poczucie wolności oraz atrakcje – warto zamontować wolierę na balkonie lub w ogrodzie[2]. 

Wspomniany balkon musi być zawsze odpowiednio zabezpieczony – niezależnie od tego, czy chcemy dawać naszemu kotu do niego dostęp, czy nie. Koty są przecież niezwykle sprytne, a ich intensywny instynkt łowiecki sprawia, że łatwo zachęcić je do gonienia nadlatującego ptaka czy owada i tym samym ucieczki z mieszkania albo domu właśnie na balkon. Woliera lub zwykłe osiatkowanie jest więc koniecznością – jeśli nie możemy zamontować tego typu sprzętu sami, możemy poprosić o pomoc jedną z licznych firm, które świadczą tego typu usługi.

Konieczne jest też zabezpieczenie okien. Nieraz pozostawiamy je uchylone, co dla naszych ukochanych zwierząt stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo! W sklepach znajdziemy specjalne, zabezpieczające siatki[2]. 

Istotne jest także przygotowanie mebli. Koty uwielbiają wspinaczki, aktywność i poruszanie się na różnego rodzaju wysokościach – samo chodzenie po ziemi jest dla nich zbyt nudne i po prostu nienaturalne! Warto o tym pamiętać i sprawdzić, czy oby przypadkiem na naszych półkach – w najbardziej ryzykownych miejscach – nie stoją cenne dla nas przedmioty, które w czasie kocich eskapad mogą ulec zniszczeniu. Sprawdź też, czy nie ma tam przedmiotów niebezpiecznych dla kota – by przypadkiem, zamiast frajdą, nie skończyło się to niepotrzebnym zranieniem[2].

Must have, gdy pojawia się kot w domu

Jest kilka podstawowych produktów, bez których nie możemy się obyć, gdy do naszej rodziny dołącza kot. Na pewno są to wspomniane już miseczki – jedna na jedzenie, druga na wodę. Co istotne, koty należą do zwierząt, które piją wyjątkowo mało i często o tym „zapominają”[2]. Warto ułatwiać im prawidłowe nawadnianie organizmu – jak?

 • Rozstaw miseczki z wodą w różnych miejscach domu, zwłaszcza tych, w których kot często przebywa – jest wtedy większe prawdopodobieństwo, że któraś z nich wpadnie mu w oko, co zachęci go do napicia się.
 • Warto wypełniać miseczki wodą aż po brzegi, ponieważ wtedy od tafli odbija się światło, które tworzy refleksy na ścianie i w ten sposób skłania ulubieńca do picia.
 • Pomocne mogą być także ciekawe fontanny dla kota, które znajdziemy w sklepach zoologicznych. Są to zarówno fascynujące zabawki, jak i funkcjonalne poidła.[2] Fontanny tego typu mają różne kształty, sposoby zasilania, pojemność. Warto zwrócić uwagę, czy wyposażone są w specjalne filtry oczyszczające wodę, między innymi z sierści. Koty doskonale rozpoznają jakość podawanej im wody, jeśli stoi ona za długo, wyczują, że jest nieświeża i tym bardziej stracą ochotę na picie. Filtry są więc wyjątkowo pomocne – także dla nas, ponieważ będziemy spokojni o nawodnienie naszego ulubieńca.

Przygotowując nasz dom na przyjęcie kota, nie możemy zapomnieć też o wcześniejszym zakupieniu kuwety. Powinniśmy dostosować ją do wielkości zwierzęcia, biorąc dodatkowo pod uwagę, że będzie chciał on tam wykonywać swobodne obroty oraz kopać dołki. Zwykle najlepiej sprawdzają się kuwety otwarte, które pozwalają na realizację potrzeb w najbardziej naturalny dla kotów sposób – w naturze mruczki nie szukają ustronnego i odosobnionego miejsca, żeby się załatwić, lecz preferują do tego celu otwarte przestrzenie[2]. Pamiętajmy też, że kuweta musi być regularnie czyszczona. Powinniśmy zachowywać ją w jak najlepszym stanie nie tylko z troski o higienę czy zminimalizowanie nieprzyjemnych zapachów, ale także ze względu na kocie zachowania – koty są czyściochami, jeśli więc kuweta nie będzie odpowiednio czysta, nasz ulubieniec może… załatwić się poza nią.

Koniecznie pamiętajmy też o legowisku. Owszem, koty potrafią spać w najróżniejszych miejscach - na szafach, parapetach, w szufladach etc. Nie zmienia to jednak faktu, że powinniśmy zadbać o ich własne posłanie. Powinno stać ono w spokojnym miejscu, z dala od drzwi, głośno pracujących urządzeń, kuwety czy kocich miseczek. Na pewno też nie w przeciągu czy w korytarzu, przez który nieustannie ktoś przechodzi. Jako że koty lubią ciepło, warto poszukać miejsca, w którym mruczek będzie miał kontakt np. ze ścianą czy podłogą, przez które przechodzi ciepła rura, lub kaloryferem. Bądźmy jednak uważni i przede wszystkim obserwujmy, jakie są preferencje naszych ulubieńców - pomoże to w znalezieniu optymalnego miejsca dla legowiska i tym samym zadbania o ich potrzeby w jak najlepszy sposób.

Kot w domu = drapak w domu

Kolejny konieczny dla kota sprzęt to drapak. Dzięki niemu nie tylko zapewnimy kotu frajdę, ale także zabezpieczymy swoje mieszkanie. Cóż, brak drapaka kot szybko zrekompensuje, ostrząc sobie pazurki na kanapie, szafkach, dywanie czy tapetach…[1] Podstawową funkcją drapaka jest jednak spełnianie naturalnych potrzeb naszych ukochanych kocich towarzyszy – nie można ich oduczyć drapania, ani tym bardziej im go zabraniać[2]. Ostrość pazurów to dla nich jeden z ważniejszych aspektów funkcjonowania! 

Czy kot polubi pierwszy lepszy drapak? To zależy… Musimy być pod tym względem uważni i obserwować swojego ulubieńca. Indywidualne podejście jest podstawą, ponieważ nie sposób znaleźć jedno rozwiązanie odpowiadające preferencjom każdego kota. Dla przykładu: niektóre koty preferują drapaki ustawione poziomo, a inne – pionowo. Co jednak ważne, drapak powinien być na tyle długi, by kot mógł na nim rozciągnąć całe swoje ciało.

A co jeśli nie jest zainteresowany drapakiem, który mu proponujemy? Spróbujmy go przestawić, a zwierzę zachęcić do zabawy w tym miejscu[2]. Jeśli wciąż nie wykazuje zainteresowania wybranym przez nas sprzętem, poszukajmy innego – warto pomóc naszym kotom realizować potrzebę drapania, to dla nich szalenie istotne!

Warto przy tym wspomnieć także o innej niezwykle ważnej kociej potrzebie, czyli realizacji instynktu łowieckiego. W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w zabawki, chociażby w małe myszki czy zaczepione na sznurku piórka lub tasiemki, które nasz mruczek będzie mógł gonić. Co ważne, tego typu atrakcje nie muszą być kosztowne - sporo zabawek dla kota można wykonać samodzielnie.

Troska o zdrowie kota

Nowy kot w domu zawsze wiąże się z koniecznością wzajemnego poznania się, zbudowania wspólnego rytmu czy wypracowania zwyczajów. Dla każdego podopiecznego proces ten może wyglądać inaczej. Są jednak obszary, które niezależnie od tego, ile mamy lub mieliśmy kotów, zawsze będą takie same – troska o ich zdrowie. Jednym z kluczowych tego elementów jest odpowiednie odżywianie. Dobra karma dla kota powinna być pełnoporcjowa, dzięki temu pozwoli ona dostarczyć mruczkom wszelkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Jednocześnie powinny być pyszne, aromatyczne, zaspokajające kulinarne potrzeby kota. Warto wybierać dania wykwintne, pełne głębi i zachęcającego zapachu, jak posiłki Sheba. 

W kwestii zdrowia, a jednocześnie przygotowania komfortowych dla kota warunków, trzeba też pamiętać o roślinach. Jeśli uwielbiasz nie tylko zwierzęta, lecz także kwiaty, musisz uważać, by nie znalazły się w Twoim domu te, które są dla kotów toksyczne. Między innymi: bluszcz, gwiazda betlejemska, azalia, kaladium, laur pospolity czy filodendron[1]. Warto omijać też takie produkty, których zapachów większość kotów nie lubi – bo po co fundować naszym ulubieńcom takie nieprzyjemności? Jeśli możemy, omijajmy ocet, cytrusy oraz naftalinę[3]. Dzięki temu życie naszego kociego przyjaciela będzie o wiele bardziej komfortowe. Tym samym i na naszych ustach pojawi się uśmiech – kot w domu to ogromne szczęście, warto się na nie dobrze przygotować!

Źródła:

 1. Köthe, R. (2000). Koty, CO i JAK, TOM 27 Wyd.l, Wrocław: Wydawnictwo ATLAS Sp. z o.o.
 2. Zespół Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, Poradnik po adopcji, “www1.napaluchu.waw.pl”, Warszawa, 2018 [dostęp: 29.08.2020]
  https://www1.napaluchu.waw.pl/wp-content/uploads/2020/02/koty_poradnik.pdf
 3. Kondrasiuk A., Widziane kocim nosem – wpływ węchu na zachowanie kota, Magazyn Weterynaryjny. 2011, Nr 07 (lipiec) [dostęp: 25.08.2020]
  https://magwet.pl/25225,widziane-kocim-nosem-wplyw-wechu-na-zachowanie-kota

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ