Sheba PL

Opieka nad kotem – sprawdź, jak pielęgnować kota

large_opieka-nad-kotem-sprawd-jak-piel-c-gnowaue-kota_1625578554476.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Przyjęcie pod swój dach mruczka wiąże się nie tylko z przyjemnościami – których rzecz jasna jest całe mnóstwo – ale również z obowiązkami i opieką nad kotem. O czym należy pamiętać, by była ona jak najlepsza? Jak wspierać zarówno codzienne funkcjonowanie kota, jak i ogólny stan jego zdrowia?
 

Spis treści:

 1. Opieka nad kotem od podstaw
 2. Opieka nad kotem – uwaga na pasożyty
 3. Czipowanie – opieka nad kotem w kryzysowej sytuacji
 4. Opieka lekarska kota – kastracja i sterylizacja
 5. Co warto wiedzieć o kastracji kotów?
 6. Jak opiekować się kotem po sterylizacji?

Opieka nad kotem od podstaw

Dbanie o zdrowie to nie tylko leczenie pojawiających się chorób. To także – jeśli nie przede wszystkim – profilaktyka. Dotyczy to zarówno nas – opiekunów, jak i naszych kocich ulubieńców. Jednym z istotnych w tym zakresie obszarów są szczepienia. 

Jakie szczepienia mogą być konieczne? Przede wszystkim te przeciwko kociemu katarowi, czyli herpeswirozie, kaliciwirozie oraz panleukopenii (powodowanej przez parwowirus)[1]. Choroby te zdarzają się dość często i mogą poważnie zagrażać życiu naszego ulubieńca. Warto także rozważyć szczepienia przeciwko białaczce, chlamydii i grzybicy (Microsporum). Opieka nad małym kotkiem to w tym kontekście szczególny etap – właśnie kocięta są szczególnie narażone na poważne konsekwencje tych chorób. Co ważne, pamiętaj, że u małego kota wymienione szczepienia należy powtarzać kilkukrotnie, a gdy będzie już starszy – co 2–3 lata, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. 

Co prawda szczepienie kota przeciwko wściekliźnie nie jest w Polsce obowiązkowe (w przeciwieństwie do psów), lecz może okazać się konieczne w przypadku zagranicznej podróży. Co ważne, tego typu szczepienie powinno się wykonać na 3–4 tygodnie przed wyjazdem. Warto pamiętać, że w paszporcie kota powinna znaleźć się adnotacja o wykonaniu szczepienia. Jeśli nasz kot jest zwierzęciem wychodzącym, zaleca się – pomimo braku nakazu prawnego – zaszczepić go przeciwko wściekliźnie[1]. 

Opieka nad kotem – uwaga na pasożyty

Kolejnym obowiązkowym punktem, z którym wiąże się opieka nad kotem, jest profilaktyka oraz ewentualne leczenie różnego rodzaju chorób pasożytniczych, na które narażone są wszystkie mruczki – nawet takie, które na co dzień przebywają w domu. Jednymi z nich są kleszcze. Powinniśmy zabezpieczać przed nimi nasze koty nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale przez cały rok. W tym zakresie opieka nad kotem może przybrać różne formy, ponieważ w ramach profilaktyki stosuje się obróżki, tabletki lub krople do podawania naskórnego. Co ważne, zawarte w preparatach substancje czynne mogą się od siebie różnić i nie wszystkie da się ze sobą łączyć bez spowodowania zagrożenia dla zdrowia pupila[1]. Pamiętajmy też, żeby zawsze korzystać ze środków, które przeznaczone są dla kotów – bezpieczeństwo to podstawa. 

Innymi pasożytami zagrażającymi naszemu mruczkowi są te, które lokują się w jelitach, przede wszystkim Toxocara (glista kocia). Co istotne, niektóre kocięta już się z nimi rodzą, dlatego też nie możemy zakładać, że jeśli pod nasz dach trafia kocię, które nigdy nie było na zewnątrz, nie będziemy zmagać się z tym problemem[1]. W każdej chwili możemy też przynieść jaja do domu (np. na podeszwach butów), przez co nasz niewychodzący kot może się zarazić pasożytami.

Opieka nad kotem wiąże się więc z odrobaczaniem mruczka, zwykle poleca się wykonywanie tej czynności dwa razy w roku (jeśli Twój ulubieniec wychodzi na zewnątrz, wskazane może być nawet częstsze). Na szczęście medycyna weterynaryjna wciąż się rozwija, jeśli więc nie chcesz od razu podawać swojemu mruczkowi leków przeciwpasożytniczych, możesz przeprowadzać odpowiednie badania – badania kału lub krwi[1]. Gdy ich wynik wskaże, że kot nie ma pasożytów, po konsultacji z lekarzem weterynarii, może okazać się, że na dany moment odrobaczanie nie jest konieczne. 

Czipowanie – opieka nad kotem w kryzysowej sytuacji

Znakowanie zwierząt jest działaniem, które chcielibyśmy, aby nikomu nie było potrzebne! Doceniamy wagę czipowania dopiero w momentach kryzysowych – trudnych zarówno dla nas, jak i dla naszych kocich przyjaciół. Czip pozwala zidentyfikować opiekuna zwierzęcia, które zgubiło się lub uciekło. Wszczepione pod skórę urządzenie o wielkości ziarenka ryżu może więc uratować nas przed utratą ukochanego mruczka! 

Co istotne, nie jest to „nadajnik”, który pozwala wyśledzić kota. Nie emituje też samoistnie żadnych sygnałów, które zaszkodziłyby czworonogowi[1]. Urządzenie ma zakodowany niepowtarzalny numer, przypisany wyłącznie do danego kota. Po zarejestrowaniu czipa w specjalnych bazach danych zyskujemy pewność, że służby mundurowe, a także pracownicy gabinetów weterynaryjnych i fundacji będą w stanie powiązać z nami zwierzę w przypadku jego zaginięcia. Plusy zdają się więc znacznie przeważać nad minusami, a na kryzysy (owszem, opieka nad kotem to nie tylko radosne, beztroskie chwile) zawsze lepiej być dobrze przygotowanym!

Opieka lekarska kota – kastracja i sterylizacja

Bardzo istotna jest także kastracja – zarówno kocurów, jak i kotek. Zabieg stanowi istotne narzędzie w walce z bezdomnością zwierząt. Co więcej, ogranicza też ryzyko niektórych problemów zdrowotnych oraz pomaga w radzeniu sobie z trudnościami behawioralnymi. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii, który może ocenić, czy u danego osobnika nie występują żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia chirurgicznej antykoncepcji. Indywidualne podejście pozwala nam jak najlepiej zadbać o naszych kocich ulubieńców.

Co warto wiedzieć o kastracji kotów?

 • U kocurów usuwane są jądra, u kotek zaś macica oraz jajniki[1]. 
 • Należy rozróżniać zabieg kastracji od sterylizacji – w drugim przypadku nie usuwa się wspomnianych wyżej narządów, a tylko podwiązuje jajowody u kotek lub nasieniowody u samców.
 • Usunięcie danych narządów siłą rzeczy jest związane także, z tym że eliminuje się ryzyko chorób, które atakują te organy, na przykład nowotworów jąder u kocurów czy ropomacicza u kotek[1].
 • Częstym problemem kocurów – problemem z ludzkiej perspektywy – jest znaczenie swojego terytorium moczem. Po kastracji lub sterylizacji zachowanie to ulega znacznemu osłabieniu, lub eliminacji[2].
 • Jakie są plusy związane ze zmianą zachowania? Kocury stają się mniej agresywne i chętniejsze do wspólnych treningów. Znika też wzmożona chęć do ucieczek[2], co stanowi dużą zaletę zabiegu, ponieważ samodzielne kocie eskapady mogą być wyjątkowo niebezpieczne, a tego przecież nie chcemy! 
 • Jeśli zaś chodzi o kotki – przestaje występować u nich ruja, a co się z tym wiąże, nie nawołują swoich potencjalnych partnerów (zwykle dzieje się to kilka razy w roku, przeważnie wiosną i jesienią)[1]. Biorąc to wszystko pod uwagę, łatwo zauważyć, że opieka nad kotem staje się wtedy znacznie łatwiejsza, a przecież o swój komfort także warto zadbać.

Jak opiekować się kotem po sterylizacji?

Niestety, jednym z niekorzystnych skutków wspomnianych wyżej zabiegów – kastracji i sterylizacji kotów – jest zwiększona tendencja do tycia. Z jednej strony obniża się zapotrzebowanie kaloryczne zwierzęcia, a z drugiej wzrasta jego apetyt. Szczególnie zauważalne jest to u kotek, u których nagle spada stężenie estrogenów w organizmie, co potrafi skutkować sporym i szybkim wzrostem masy ciała (zwykle dzieje się to w pierwszych dwóch miesiącach po zabiegu)[1].

Co istotne, wspomniana tendencja do tycia nie pojawia się u każdego kota, warto więc abyśmy uważnie obserwowali swojego mruczka. Pozwoli nam to łatwiej ocenić, czy przypadkiem nie nadszedł moment na zmianę diety kota. Pamiętajmy jednak, że powinna być ona zbilansowana i kompletna, czyli zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Najlepiej, jeśli będzie też zróżnicowana zarówno pod względem smaków, jak i tekstury posiłków – zgodnie z naturalnymi kocimi potrzebami. Dotyczy to zresztą nie tylko kotów po kastracji czy sterylizacji. Aby zapewnić optymalne żywienie kota, najlepiej jest podawać mu pełnoporcjowe karmy gotowe. W 100% pokrywają one dzienne zapotrzebowanie organizmu czworonoga na substancje i składniki odżywcze, a do tego oferują różnorodność odmian smakowych i form.

Opieka nad kotem obliguje do wzięcia pod uwagę potrzeb żywieniowych pupila. Serwujmy mu więc urozmaicone, ale stałe pod względem składu, posiłki. Zadbamy dzięki temu nie tylko o jego zdrowie, lecz także sprawimy mu radość, a widok zadowolonego ulubieńca po odejściu od miski jest przecież dla każdego kociego opiekuna bezcenny!
 

Źródła: 

 1. Zespół Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, Poradnik po adopcji, “www1.napaluchu.waw.pl”, Warszawa, 2018 [dostęp: 30.08.2020]
  https://www1.napaluchu.waw.pl/wp-content/uploads/2020/02/koty_poradnik.pdf
 2. A. Chłopik. i A. Wysokińska, Behawior rozrodowy psów i kotów, Wiadomości Zootechniczne, R. LVII (2019), 4: 142–152 [dostęp: 30.08.2020]
  https://wz.izoo.krakow.pl/files/WZ_2019_4_art15.pdf

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ