Sheba PL

Strzyżenie kota – czy kota należy strzyc?

large_strzyaeenie-kota_1637158739241.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

W prawie każdej miejscowości znajdziemy salony piękności dla psów, w których strzyże się, czesze i kąpie zwierzęta różnych ras. Obecność kota w takim miejscu budzi wątpliwości. Czy strzyżenie kota jest potrzebne? Jeśli tak, jak to zrobić?

Spis treści:

  1. Strzyżenie kota – czy jest potrzebne?
  2. Kiedy strzyżenie kota jest konieczne?
  3. Strzyżenie kota – czym i jak to zrobić?
  4. Strzyżenie kota a wynikające z tego zagrożenia
  5. Jak pielęgnować sierść kota

Strzyżenie kota – czy jest potrzebne?

Warto wiedzieć, że sierść u kota odgrywa ważną rolę. Po pierwsze, chroni jego wrażliwą skórę przed urazami i słońcem, po drugie, pomaga utrzymać stałą ciepłotę ciała, zabezpiecza więc przed przegrzaniem lub wyziębieniem organizmu. Futro przenosi także kocie zapachy. Jeśli więc obetniemy za dużo sierści, inne mruczki mogą zacząć inaczej  traktować ostrzyżone zwierzę. 

Koty rasowe tak jak dachowce nie wymagają specjalnego strzyżenia. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna nie określa, jak dokładnie pod względem “fryzury” powinni wyglądać przedstawiciele danej rasy. Opiekunowie, którzy chcą prezentować swoich podopiecznych na konkursach i wystawach, muszą uważnie czytać regulaminy, ponieważ za strzyżenie kota można zostać wręcz zdyskwalifikowanym.

Kiedy strzyżenie kota jest konieczne?

Strzyżenie kotów czy nawet golenie ich jest wskazane, gdy zwierzę cierpi na choroby skóry, takie jak grzybica. Lekarz weterynarii decyduje wówczas, jak duża powierzchnia na ciele mruczka musi zostać pozbawiona futra. Taki zabieg ma na celu ułatwić aplikację leków i utrzymanie higieny.

Często hodowcy podcinają włosy na brzuchu kotkom w ciąży oraz karmiącym po to, aby kociętom było łatwiej ssać jej sutki. 

Niestety zdarza się, że, pomimo regularnego rozczesywania sierści, pojawiają się w niej kołtuny. Możemy to obserwować zwłaszcza u kotów długowłosych. Jeśli sfilcowanie fragmenty sięgają aż do skóry zwierzęcia, mruczek odczuwa dyskomfort (ciągnięcie) i nie może sam dokładnie wyczyścić swojej sierści. Jeśli opiekun nie radzi sobie z rozczesaniem okrywy włosowej podopiecznego, może poprosić o pomoc kociego groomera. Bywa, że jedynym wyjściem jest zgolenie lub wycięcie kołtuna. Aby uniknąć takich sytuacji, należy codziennie czesać pupila, a także stosować specjalne odżywki.

Niekiedy ze względów higienicznych trzeba kotom podciąć futro. Przeważnie dotyczy to starszych i chorych osobników. 

Wielu opiekunów sądzi, że w upalne lato mruczki bardzo się męczą. Z tego powodu niektórzy decydują się na strzyżenie swoich kotów. Warto jednak pamiętać, że sierść czworonoga chroni go tak samo przed zimnem, jak  przed upałem, i ograniczyć się jedynie do jej wyczesywania.

Strzyżenie kota – czym i jak to zrobić?

Jeśli istnieje uzasadniony powód, aby kotu podciąć sierść, musisz w tym celu zaopatrzyć się w odpowiednią maszynkę. Niestety urządzenie do strzyżenia ludzi nie nadaje się do obcinania zwierzęcego futra. Kocie włosy mają inną budowę, twardość i sprężystość niż ludzkie. Kocia skóra jest niezwykle delikatna i bardzo łatwo można ją przeciąć, co sprawi mruczkowi ból. Maszynka dla kota musi też mieć niewielki rozmiar i nie wydawać głośnych dźwięków.  Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, najlepiej powierzyć strzyżenie podopiecznego profesjonaliście.

Z pewnością wielkim wyzwaniem będzie przytrzymanie zwierzęcia podczas zabiegu. Większość mruczków nie lubi odgłosu elektrycznego urządzenia, a ruchliwe mruczki z pewnością będą ciekawe, co się dzieje i będą się wiercić. Aby uspokoić podopiecznego, można zakryć mu głowę ręcznikiem, jednak należy też brać pod uwagę, że bezpieczne strzyżenie kota może okazać się po prostu niemożliwe. 

Wyjściem z sytuacji jest wizyta w zakładzie piękności dla zwierząt. Tam wykwalifikowana kadra z pewnością będzie wiedziała, jak obejść się z naszym mruczkiem. Zakłady tego typu dysponują również specjalistycznym sprzętem, więc groomer bezpiecznie przytnie sierść zwierzęcia.

W przypadku gdy kot zdecydowanie nie akceptuje strzyżenia, wyjściem może być przeprowadzenie zabiegu przy zastosowaniu środków uspokajających lub nasennych. Powinna być to jednak ostateczność, ponieważ znieczulenie nie jest obojętne dla organizmu. Mruczka można poddać takiemu zabiegowi tylko w gabinecie weterynaryjnym, a zwierzę musi być całkowicie zdrowe. 

W przypadku gdy będziemy strzyc kota samodzielnie, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • nigdy nie obcinamy ani nie przycinamy wibrysów, czyli kocich wąsów. Są to włosy czuciowe, dzięki którym zwierzę orientuje się w terenie. Gdy ich go pozbawimy, mruczek może czuć się niepewnie;
  • należy unikać strzyżenia sierści na głowie i szyi oraz ogonie. Strefy te są szczególnie wrażliwe, a sierść w tych miejscach odrasta najwolniej.

Przygotowując się do strzyżenia kota, warto mieć w zanadrzu jego ulubione smakołyki. Po zabiegu podopieczny z pewnością nie będzie zadowolony, może być wręcz obrażony na opiekuna. 

Strzyżenie kota a wynikające z tego zagrożenia

Jak wiadomo, koty nie lubią, kiedy coś im się narzuca lub do czegoś je zmusza. Bez względu na powód, do strzyżenia kota należy więc podchodzić spokojnie i uważnie go obserwować. Sam zabieg jest już dla niego stresujący, a do tego, gdy pozbawimy go znacznej ilości sierści, może to spowodować problemy behawioralne. Pamiętajmy, że strzyżenie powinno być dokonywane tylko wówczas, gdy ma na celu dobro kota, np. jest warunkiem leczenia. 

Jak pielęgnować sierść kota

Na piękną sierść mruczka wpływa wiele czynników. Zaliczamy do nich przede wszystkim dietę i pielęgnację. Koty są bardzo czystymi zwierzętami – każdy opiekun wie, jak dużo czasu spędzają, aby wyczyścić furto. Dokładnie wylizują każdy jego skrawek, przybierając przy tym śmieszne, a czasem akrobatyczne pozy. W trakcie tej czynności mruczki połykają swoje włosy. W porze linienia (a u ras długowłosych przez cały rok) może to stanowić kłopot dla naszego czworonożnego przyjaciela. Jeśli w jego przewodzie pokarmowym zgromadzi się za dużo sierści, pupil nie poradzi sobie z jej wydaleniem, co w konsekwencji doprowadzi do problemów trawiennych.

Ważne jest regularne wyczesywanie kociej sierści. Aby móc dokładnie wyczesać futro, warto zaopatrzyć się w grzebienie i szczotki. W sklepach zoologicznych można kupić różne akcesoria, specjalnie do tego stworzone. Opiekunowie powinni szczególnie dbać o futro kotów długowłosych. Do czesania najwygodniejszy będzie metalowy grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach.

Warto pamiętać, że sierść mruczków z reguły nie wymaga strzyżenia. Dotyczy to także ras rasowych,  w tym długowłosych. Strzyżenie kota czy jego golenie powinno mieć miejsce tylko wtedy, gdy jest ku temu wyraźny powód (np. kołtuny, choroba skóry). Podstawą pielęgnacji futra mruczka jest jego regularne wyczesywanie. Czynność ta jest szczególnie ważna w przypadku ras długowłosych.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ