Sheba PL

Kot zakopuje jedzenie? Sprawdź, co to może oznaczać?

kot-zakopuje-jedzenie_-sprawdz-co-to-moze-oznaczac__optimized_1597651999504.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Wielu opiekunów obserwuje u swoich kotów osobliwe zachowanie - kot zakopuje jedzenie i drapie obok miski. Mruczki, które mają zwyczaj zakopywania miseczki z jedzeniem, robią to w różnych sytuacjach - zarówno wtedy, gdy miska jest prawie pełna, jak i wtedy, gdy nie ma już w niej jedzenia. Czemu kot zakopuje jedzenie? Czy powinno to niepokoić opiekuna?

Spis treści:

 1. Dlaczego kot zakopuje jedzenie?
 2. Kot zakopuje jedzenie na później
 3. Kot zakopuje jedzenie, by ukryć jego zapach
 4. Kot nie je i zakopuje jedzenie

Dlaczego kot zakopuje jedzenie?

Kot wącha jedzenie i zakopuje, jakby chciał je zasypać nieistniejącą ziemią. Przypomina to jego zachowanie w kuwecie. Czy oznacza to, że jedzenie mu nie smakuje i nie podoba mu się jego zapach? Niekoniecznie. Dlaczego kot udaje, że zakopuje jedzenie? Przyczyny takiego zachowania mogą być różne:

 • chęć zmagazynowania pokarmu na później,
 • ukrycie zapachu pożywienia przed innymi zwierzętami, które mogą stanowić dla kota zagrożenie,
 • karmienie kota monotonne pod względem smaku i tekstury - zwierzęta te mają instynktowną potrzebę zmiany smaku, przy zachowaniu stałego składu karmy,
 • w misce znajduje się zbyt duża porcja jedzenia,
 • rozładowanie energii, którą w naturalnych warunkach kot spożytkowałby podczas polowania (tę funkcję zazwyczaj pełni u kota zabawa przed jedzeniem),
 • nuda i frustracja - w otoczeniu kota znajduje się zbyt mało bodźców, które pozwoliłyby mu na zaspokojenie instynktu łowcy (zabawki, drapak, możliwość wyjścia na osiatkowany balkon).

Kot zakopuje jedzenie na później

Co znaczy, jak kot zakopuje jedzenie? Współczesne koty mają niewiele wspólnego ze swoimi przodkami, jednak pewne cechy pozostały. Najprawdopodobniej to instynkt podpowiada zwierzęciu, aby od czasu do czasu zakopać jedzenie.

Jedna z teorii głosi, że kot zakopuje jedzenie, bo chce w ten sposób schować pokarm na później. Jednak koncepcja ta nie jest do końca przekonująca dla osób, które poznały dobrze naturę tych zwierząt. Koty znane są z tego, że unikają zepsutego jedzenia. Ich zdobycz to małe zwierzęta (gryzonie, drobne ptaki, niewielkich rozmiarów gady), które kot zjada od razu po upolowaniu, jeszcze ciepłe. Ze względu na małe rozmiary swoich ofiar kot jest w stanie zjeść je w ramach jednego posiłku, w związku z czym nie ma resztek, które mógłby zakopać, by zjeść później. Nawet dziko żyjący przodek kota domowego padlinę spożywał tylko w ostateczności, gdy był naprawdę głodny.

Kot zakopuje jedzenie, by ukryć jego zapach

Wydaje nam się, że kot udaje, że zakopuje jedzenie, bo w rzeczywistości robi to „niewidzialnym piaskiem”. Tymczasem mruczek jest przekonany o tym, że robi to skutecznie. Mimo że kot niewychodzący nie ma już do czynienia z żywą zdobyczą, pozostał mu silny instynkt łowcy, który odziedziczył po przodkach. 

Według najbardziej wiarygodnej teorii kot zakopuje jedzenie, by ukryć rozprzestrzeniający się zapach, który mógłby zwabić inne drapieżniki. Wyjaśniałoby to, dlaczego kot zakopuje nawet praktycznie pustą miskę. Obawia się, że zapach zwabi większych mięsożerców, którzy stanowią dla kota nie tylko konkurencję podczas łowów, ale też zagrożenie. Unoszący się zapach może też stanowić ostrzeżenie dla kolejnych ofiar, co udaremniłoby kolejne polowanie. Z tego samego powodu kot myje futerko po każdym jedzeniu - by zmyć z siebie zapach ofiary.

Kot nie je i zakopuje jedzenie

Zakopywanie jedzenia przez kota wynika również z chęci skłonienia opiekuna do podania innego pokarmu, zwłaszcza gdy zakopuje nietknięte jedzenie. Prawdopodobnie nie odpowiada mu zapach karmy lub nie podoba mu się, że kolejny raz dostaje to samo, albo po prostu ma ochotę na ulubioną przekąskę. Nie daj się zmanipulować i nie wyrzucaj jedzenia od razu. Poczekaj 20-30 minut. Jeśli w tym czasie kot nie zje posiłku, opróżnij zawartość miski. Dobrze jest mieć w takich momentach pod ręką karmę dla kota o innym smaku. 

Być może Twojemu kotu znudził się już smak i konsystencja dotychczasowego jedzenia - koty nie lubią monotonii w tym zakresie. Zwierzęta te są urodzonymi smakoszami i mają instynktowną potrzebę zmiany smaku. Jednocześnie potrzebują pełnoporcjowego pokarmu o stałym składzie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podawanie im różnych wersji smakowych karmy jednego producenta. 

Jeśli zakopywanie jedzenia powtarza się nagminnie i wiąże się z brakiem apetytu u kota, powinieneś rozważyć wizytę u lekarza weterynarii. Jeśli u podłoża takiego zachowania nie leżą problemy natury zdrowotnej, zasięgnij porady behawiorysty.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ