Sheba PL

Jak karmić kota - sprawdzone porady dla stroskanych opiekunów

jak-karmic-kota-zeby-zapewnic-mu-wszystko-czego-potrzebuje_optimized_1597652609615.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Wydawać by się mogło, że karmienie kota jest prostą sprawą - oczywiście, w pewnym sensie jest, lecz nieraz może wiązać się z licznymi pytaniami. Pytaniami, które nie dotyczą tylko składu posiłków, lecz także sposobu ich podawania. Jak karmić kota i - tym samym - zapewnić mu zarówno odpowiednie odżywienie, jak i bezpieczeństwo?

Spis treści: 

 1. Jak karmić małego kota?
 2. Jak karmić małego kota bez matki? 
 3. Karmienie kota, który pozostał bez matki - najważniejsze informacje
 4. Karmienie kota dorosłego
 5. Jak karmić kota - co musisz na ten temat wiedzieć?

 

Jak karmić małego kota?

Wspomniane wyżej „bezpieczeństwo” jest szczególnie istotne w kontekście kociąt. Jak karmić małego kota? Przez pierwsze kilka tygodni życia podstawą jego diety powinno być mleko, jakie wytwarza jego kocia mama. To ona jest w stanie zapewnić mu niezbędne składniki odżywcze (m.in. odpowiednią ilość tauryny, która u kotów jest niezwykle istotna), a samym procesem karmienia dać też bliskość, ciepło, a następnie masaż, wspomagający dobre trawienie i wypróżnianie. 

Tego typu karmienie kota powinno trwać około 2. do 4. tygodni - dopiero po tym okresie można powoli wprowadzać inny rodzaj pokarmu. Co jednak ważne, początkowo powinien być to pokarm mokry, a dopiero później suchy (namoczony w wodzie lub preparatach mlekozastępczych, przy czym pamiętajmy, że absolutnie nie powinno być to mleko krowie - mleko dla kota, którego organizm nie toleruje laktozy, może być dla niego poważnym zagrożeniem!). Jeśli zaś chodzi o sposób serwowania jedzenia, posiłek warto włożyć do płytkiej miseczki i powoli zapraszać kocię do próbowania. Możemy wziąć odrobinę pokarmu na dłoń i palcem spróbować podać go maluchowi. Pamiętajmy, odruch lizania - a tym samym, korzystanie z miseczki - pojawia się u kota w około czwartym tygodniu życia. Bądźmy więc cierpliwi i otoczmy kocię, przede wszystkim, cierpliwością i ciepłem - niech jedzenie kojarzy mu się z przyjemnością!

Jak karmić małego kota bez matki? 

Niestety, zdarzają się sytuacje, w których kocięta zbyt szybko tracą swoją podstawową opiekę - jak karmić małego kota bez matki? Tego typu działanie jest szalenie istotne, ponieważ może wręcz uratować życie maluchowi. 

Warto w takim momencie poszukać dla niego tzw. mamki, czyli matki zastępczej, która, karmiąc swoje kocie dzieci, przy okazji mogłaby dokarmić kolejnego malca. Niestety, jest to bardzo trudne, a znacznie częściej sytuacja wymaga od nas zastosowania środków zastępczych - są nimi specjalnie przygotowane preparaty do odkarmiania kociąt (tzw. preparaty mlekozastępcze), które znajdziesz w sklepach zoologicznych lub w przychodniach weterynaryjnych. 

Karmienie kota, który pozostał bez matki - najważniejsze informacje

 • Będziesz potrzebować: butelki, smoczka, strzykawki lub pipety - dwa ostatnie elementy przydadzą się u wyjątkowo małych kociąt lub tych, które mają duże problemy ze ssaniem. Koniec końców, należy je jednak tego odruchu nauczyć, więc bez smoczka - i tak - ani rusz.
 • Smoczek powinien mieć małą dziurkę, ponieważ zbyt duża spowoduje nadmierny przepływ pokarmu, co może wiązać się z ryzykiem zachłyśnięcia.
 • Z tym samym ryzykiem może wiązać się również zbyt intensywne naciskanie butelki podczas karmienia kota - pozwól, aby odruchem ssania sam regulował ilość pobieranego pokarmu.
 • Pomocna może okazać się także mała gąbka - możesz nasączyć ją pokarmem i w ten właśnie sposób podawać ją do ssania kocięciu (w pewnym sensie imituje to sutek matki, co może pozwolić też spełnić inne potrzeby zwierzęcia - mowa m.in. o zmysłowym odczuwaniu bliskości, które dla takich malców jest szalenie ważne).
 • Co istotne, karmienie kota nie powinno odbywać się w momencie, gdy leży na grzbiecie - jest to bardzo niebezpieczne! Kocię powinno znajdować się na brzuchu i mieć podniesioną głowę. 
 • Karmienie kocięcia powinno odbywać się w odstępach 2-3 godzin - jego żołądek jest bardzo malutki, takie też będą więc porcje. Chcąc jednak zapewnić malcowi dostęp do odpowiednich składników odżywczych oraz dawki niezbędnej mu energii, posiłki muszą być dość częste. Spokojnie, w nocy może odbywać się to w nieco większych odstępach czasu (ale nie w pierwszych 2 tygodniach życia- wtedy karmimy przez całą dobę co 2-3 godziny). 
 • Bardzo ważne jest w tym okresie dbanie także o wypróżnianie się małego kota - pomagający mu w tym masaż brzuszka, odbytu i okolic ujścia dróg moczowych zwykle wykonuje matka, stąd też, jeśli jej nie ma, należy wziąć to na siebie. Pomocny będzie w tym ciepły, miękki wacik lub palec otoczony wilgotnym płatkiem kosmetycznym, które będą zastępować język kociej mamy. Masaż tego typu praktykujmy po każdym posiłku; co najmniej przez kilka minut. W wieku około trzech tygodni kocięta powinny już umieć wypróżniać się same.

Karmienie kota dorosłego

Kiedy kocięta opanują już umiejętność lizania i - tym samym - jedzenia z miseczki, możemy zacząć rozszerzać ich dietę. Jak już zostało wspomniane, początkowo wskazane są karmy mokre, a dopiero później - wprowadzane stopniowo - suche. Te zaś, nawet u dorosłych osobników, nie powinny stanowić bazy diety, lecz być raczej jej uzupełnieniem. Zaleca się, aby kocie menu składało się z karmy mokrej i suchej w stosunku 9:1 pod względem masy produktu.

Dieta i karmienie kota powinny być przede wszystkim zindywidualizowane - tak, jak ludzie mają różne upodobania oraz potrzeby, tak i zwierzęta. Mowa chociażby o ilości spożywanych kalorii - jeśli kot jest wyjątkowo aktywny, duży i nie ma problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, jego zapotrzebowanie będzie większe niż niewielkiego osobnika, który na co dzień z aktywnością nie ma zbyt wiele wspólnego. Pamiętaj jednak, że wskazane może być wtedy nie tyle zwiększenie objętości posiłków, co samej ich kaloryczności i/lub liczby - kocie żołądki są niewielkie i, jak zostało wspomniane w kontekście karmienia kotów małych, zwierzęta te jedzą niewiele, jednak często. 

Zwykle oznacza to 4-5 posiłków dziennie (choć zdarza się więcej), których przygotowanie znacznie ułatwia wybór gotowych produktów - mięsiste kawałki karmy w aksamitnym sosie lub płatki wyjątkowo delikatnego pożywienia, które zanurzone zostały w aromatycznej galarecie, są porcjowane w optymalny dla naszych zwierząt sposób. Jedna saszetka to idealna porcja na jeden wykwintny posiłek. Podawaj mokry pokarm na śniadanie i kolację, a odpowiednią ilość suchej karmy pozostaw w kociej miseczce na czas Twojej nieobecności w domu w ciągu dnia oraz na nocne łowy.

Jak karmić kota - co musisz na ten temat wiedzieć?

 • Zarówno skład posiłków, jak i sposób karmienia kota, muszą być dostosowane do wieku zwierzęcia, jego charakteru oraz stanu zdrowia. Inne powinno być karmienie kotów, zmagających się z alergią, czy będących po kastracji. Pamiętaj jednak, że jeśli Twój ulubieniec cierpi z powodu jakichś chorób, jego dietę należy ustalić z lekarzem weterynarii.
 • Koty jedzą niewiele, ale często - dlatego też muszą mieć zapewniony regularny dostęp do pożywienia (zwłaszcza wtedy, gdy wychodzisz do pracy, czy przez dłuższy czas planujesz nie być w domu). 
 • Karmienie kota jest nierozerwalnie związany z jego nawodnieniem - koty nie piją zbyt wiele, co jest jednym z argumentów, przemawiających za podawaniem im karmy mokrej. Nie zapominaj jednak, że Twój koci przyjaciel musi mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody. Świeżej i czystej!
 • Jeśli zatem jesteśmy przy temacie higieny - jak karmić kota? Przede wszystkim - z czystych misek. Myj je po każdym posiłku, ustawiaj z dala od miseczki z wodą oraz - co jest absolutną podstawą - w bezpiecznej odległości od kuwety (najlepiej w innym pomieszczeniu).
 • Planując menu dla swojego towarzysza, postaw na pełnoporcjowe, zbilansowane posiłki. Jak to na mięsożerców przystało, największą przyjemność zapewnisz im daniami, które będą mięsiste niczym najlepsze kawałki mięsa! Pamiętaj, aby jednak nie przesadzić! Wielu opiekunów stawia na dietę BARF dla kota, która swoimi zwyczajami nawiązuje do diety kotów nieudomowionych. Opiera się jedynie na surowym mięsie. Pamiętaj jednak, że aby Twój kot był zdrowy, a jego dieta zbilansowana, należy podawać mu pełnoporcjowe karmy gotowe. Wypróbuj aromatyczne dania Sheba Craft Collection i patrz, jak Twój mały łowca delektuje się nimi. Jeśli zaś woli delikatność, postaw na Sheba Delicacy in Jelly - płatki w galaretce połechcą podniebienie największych smakoszy, podobnie jak posiłki z kolekcji Selection in sauce. Soczyste kawałki w sosie o najlepszych smakach i sile aromatów, nie dadzą o sobie zapomnieć!
 • Pamiętaj też o zabawie! Jedzenie ma nie tylko odżywiać, lecz także sprawiać frajdę. Postaw więc chociażby na polowania - koty mają je w końcu we krwi. Umówmy się, nieco inaczej odbywa się to w domowej rzeczywistości, ale… nie jest niemożliwe! W sklepach zoologicznych znajdziesz duży wybór zabawek, w które będziesz mógł schować przysmak dla swojego ukochanego zwierzaka. Dzięki temu zobaczysz w jego oczach radość - jak zatem karmić kota? Smacznie i z atrakcjami!

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ