Sheba PL

Kot z włosami zamiast sierści? Czy istnieją rasy odpowiednie dla alergików?

kot-z-waosami-zamiast-sieroci-czy-istniej-rasy-odpowiednie-dla-alergikcentw__1617113929859.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Kochasz koty, uwielbiasz przebywać w ich towarzystwie, głaskać, przytulać i słuchać przyjemnego mruczenia, ale... masz na nie alergię? Być może kot z włosami będzie dla Ciebie najlepszym kompanem, a właściwie kot, którego sierść rzadziej wypada lub taki, którego ślina wytwarza mniej alergizującego białka. Niektóre koty z włosami nie powodują alergii lub wywołują znikome objawy. Poznaj rasy kotów, które nie uczulają.

Spis treści:

 1. Koty dla alergików
 2. Czy istnieją koty hipoalergiczne?
 3. Najpopularniejsze rasy kotów z włosami, które nie powinny uczulać

Koty dla alergików

Alergia na kota to przypadłość, na którą cierpi wiele osób. Wywołuje głównie objawy ze strony układu oddechowego. Symptomy alergii nie zawsze są uciążliwe, więc niektórzy opiekunowie kotów nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że mają uczulenie na swoich pupili. Zazwyczaj mówi się o alergii na kocią sierść, tymczasem reakcję alergiczną wywołuje białko Fel d1 znajdujące się w ślinie kota i gruczołach łojowych w jego skórze. 

Alergeny występujące w ślinie nanoszone są przez kota na sierść podczas lizania futerka. Substancje alergizujące rozprzestrzeniają się po całym domu wraz z wypadającą sierścią kota. Stąd między innymi wzięło się błędne przekonanie, że problem dla alergików stanowi sierść zwierzęcia. Alergen Fel d1 przedostaje się do środowiska również wraz ze złuszczającym się naskórkiem, który u kota ma postać bardzo małych cząsteczek, mniejszych nawet niż kurz, roztocza, pleśnie czy pyłki. Kocie alergeny łatwo unoszą się w powietrzu i dostają się do dróg oddechowych człowieka.

Koty z włosami, które rzadziej linieją, uważane są za zwierzęta, które nie uczulają. Osoby z łagodną formą alergii na kota powinny więc poczuć różnicę, przebywając z nimi w jednym pomieszczeniu. Za koty nieuczulające uważane są również koty bez sierści. Są też specjalne rasy hipoalergicznych kotów, w których ślinie znajduje się znacznie mniej uczulającego białka Fel d1 niż u przeciętnych mruczków. Pamiętajmy jednak, że nie istnieje rasa kota zupełnie obojętna dla osób uczulonych, zatem zawsze powinny one skonsultować się z alergologiem, zanim przyjmą do swojego domu kota.

Dodatkowo osoby chore na astmę oraz te, u których występują ciężkie objawy alergii na kota, takie jak trudności z oddychaniem, świst w płucach czy obrzęki, powinny zrezygnować z towarzystwa kotów, nawet tych całkowicie pozbawionych sierści. Reakcja alergiczna może wywołać niebezpieczny atak astmy lub nawet wstrząs anafilaktyczny. Ciągła ekspozycja na alergeny kota może przyczynić się do rozwoju astmy chronicznej.

Czy istnieją koty hipoalergiczne?

Jeżeli masz uczulenie na koty, to każdy przedstawiciel tego gatunku, niezależnie od rasy, może wywołać u Ciebie reakcję alergiczną. Co prawda, koty z włosami, które rzadziej linieją oraz koty bez sierści, powodują najmniej nasilone objawy uczulenia. Jeśli nie masz astmy ani nie cierpisz na silną alergię na kota, przebywanie z hipoalergicznym kotem z włosami prawdopodobnie Ci nie zaszkodzi. 

Zanim jednak zdecydujesz się na wzięcie pod swój dach kota hipoalergicznego, upewnij się, czy faktycznie jest to kot, który Cię nie uczula. Najlepiej, jeśli będziesz miał okazję pobyć trochę z przedstawicielem tej rasy. Jeśli faktycznie będziesz czuł się w jego towarzystwie dobrze, to prawdopodobnie nie będzie on wywoływał u Ciebie alergii, nawet gdy z Tobą zamieszka. Zawsze jednak należy w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem alergologiem.

Najpopularniejsze rasy kotów z włosami, które nie powinny uczulać

Koty antyalergiczne to zazwyczaj zwierzęta, które w swojej ślinie mają znacznie mniej białka Fel d1 niż przeciętne koty lub linieją dużo rzadziej niż inne mruczki. Najpopularniejsze rasy kotów dla alergików to:

 • Kot rosyjski – ten elegancki kot o srebrzysto-niebieskim umaszczeniu i intensywnie zielonych oczach uznawany jest za rasę hipoalergiczną, ponieważ w jego ślinie znajduje się mała zawartość białka Fel d1.
 • Kot syberyjski i neva masquerade – piękne, długowłose koty, które wydzielają niedużo alergizującego białka. Ich sierść wymaga jednak bardzo częstej pielęgnacji. Regularne czesanie takich kotów zmniejsza ilość alergenu obecnego w domu.
 • Kot balijski – długowłosa odmiana kota syjamskiego. Również produkuje mniej białka Fel d1. Poza tym jego delikatne futro nie linieje tak intensywnie, jak u innych kotów długowłosych.
 • Kot orientalny – krótkowłosy kot w typie syjamczyka. Linieje w bardzo niewielkim stopniu.
 • Kot jawajski – ma półdługą sierść, ale bez gęstego podszerstka, która w dodatku bardzo rzadka wypada.
 • Kot bengalski – hybryda kota domowego i dzikiego kota bengalskiego. Rasa ta bardzo rzadko gubi sierść.
 • Cornish rex i devon rex – gubią mało sierści, więc alergen znajdujący się na ich włosach nie rozprzestrzenia się łatwo po mieszkaniu.
 • Kot Ashera – podobno jego ślina została całkowicie pozbawiona uczulającego białka Fel d1, dlatego uznawany za całkowicie hipoalergicznego kota. Jest to jednocześnie najdroższa i najtrudniej dostępna rasa kotów domowych na świecie.

Mimo że wymienione powyżej koty z włosami nie powinny uczulać, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko alergii, zadbaj o właściwą dietę swojego mruczka. Pełnoporcjowa karma zapewni mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze wpływające m.in. na dobrą kondycję skóry i sierści.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ