Sheba PL

Koty rasowe: najpopularniejsze rasy – co należy o nich wiedzieć

large_koty-rasowe-najpopularniejsze-rasy-co-nalezy-o-nich-wiedziec-637193399975115718.png
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Kot perski

 • wygląd

Ważą od 3 do 7 kg. Żyją 12-18 lat. Ich pyszczek ma budowę typową dla kotów ras krótkoczaszkowych (brachycefalicznych) – duża, szeroka i masywna głowa, pełne policzki i cofnięta broda. Nos jest płaski, ale szeroki, a oczy są płytko osadzone w oczodole, przez co wyglądają na bardzo duże.Warto pamiętać, że wszystkie rasy brachycefaliczne są narażone na różnego rodzaju problemy zdrowotne związane ze swoją anatomią np. choroby oczu, układu oddechowego, zaburzenia termoregulacji. „Persy” występują w rozmaitych odmianach barwnych. Można wyróżnić szylkretowe, jednobarwne, dwubarwne, szynszylowe koty perskie lub colorpoint. Ich sierść jest długa i gęsta z miękkim podszerstkiem. Wymaga regularnej pielęgnacji. Należy je czesać codziennie.

 • charakter

Chętnie się bawią, ale jeszcze chętniej poddają się pieszczotom ze strony opiekuna. Mają łagodne usposobienie, nawiązują silną więź z domownikami, ale nie są nachalne i raczej się nie narzucają. Wolą wylegiwanie się na legowisku niż wielogodzinne polowania. Ze względu na krótkie łapki i dużą masę ciała, raczej nie wskakują na meble.

 • żywienie

To prawdziwi smakosze. Delektują się każdym kęsem, dlatego powinny dostawać posiłki w różnych smakach i formach. Wypróbuj zestaw z różnorodnymi smakami rybnymi, np. saszetki Sheba z dorszem, tuńczykiem, łososiem, jak i białą rybą. Persy mogą mieć tendencję do tycia, dlatego zwróć szczególną uwagę na dzienną porcję kalorii, którą otrzymują w diecie.


Kot syjamski

 • wygląd

Kotki ważą od 2,5 do 3,5 kg, a kocury 3,5-4,5 kg. Żyją długo, bo aż 15-20 lat. Mają wydłużoną sylwetkę, długie i smukłe kończyny. Ich ogon zwęża się ku końcowi. Głowa jest średniej wielkości, podbródek jest silnie zaznaczony, a oczy mają migdałowaty kształt. Sierść jest krótka i sprężysta, pozbawiona podszerstka. Kocięta rodzą się białe, dopiero po około 14 dniach ich sierść zaczyna się wybarwiać.

 • charakter

To towarzyskie koty, które nie boją się obcych. Są inteligentne, szybko i z łatwością uczą się sztuczek. Uwielbiają zabawę i potrzebują dużo ruchu. Dominują nad innymi zwierzętami w domu, także nad innymi kotami. Bardzo przywiązują się do opiekuna, dlatego należy codziennie poświęcać im uwagę – głaskać i bawić się z nimi. Nie są cichymi kotami, często i głośno wokalizują.

 • żywienie

Ze względu na dużą aktywność w ciągu dnia, powinny dostawać pokarm zaspokajający wysokie zapotrzebowanie na energię i białko. Mają mniejszą tendencję do tycia niż inne rasy, ale ich podniebienie jest wymagające i nie zaspokoisz go tak po prostu. Wypróbuj starannie pokrojone mięsiste kawałki w delikatnej galaretce. Kolekcja saszetek drobiowych Sheba® z kurczakiem, indykiem oraz z kaczką sprosta wygórowanym oczekiwaniom kotów.


Koty brytyjskie

„Brytyjczyki”, podobnie jak „persy”, należą do ras brachycefalicznych, co wiąże się z predyspozycjami do różnych problemów zdrowotnych- warto mieć tego świadomość. Można wyróżnić koty brytyjskie długowłose i krótkowłose, choć te długowłose nie są tak popularne jak te z krótką sierścią (krótkowłose).

 • wygląd

Samice ważą 3-5 kg, natomiast samce 4-8 kg. Żyją bardzo długo, bo nawet 15-20 lat. Ich tułów jest muskularny i krępy, kończyny są krótkie, ale dobrze umięśnione. Ich głowa jest szeroka i okrągła, oczy także są okrągłe i duże. „Brytyjczyki” krótkowłose mają krótką i gęstą sierść, która w dotyku przypomina plusz. Najbardziej popularne są osobniki o niebieskiej i czekoladowej maści.

 • charakter

Są inteligentne i mają łagodne usposobienie. Łatwo przystosowują się do nowego otoczenia. Akceptują pozostałe koty oraz inne zwierzęta w domu. Nie drapią i nie gryzą, kiedy są zdenerwowane. Nadają się do domu, w którym są dzieci. Na tle innych kotów wyróżniają się cierpliwością. Lubią być głaskane, ale nie przepadają za noszeniem na rękach. Są domatorami, ich instynkt łowiecki nie jest silnie rozwinięty, dlatego z powodzeniem mogą być kotami nie wychodzącymi.

 • żywienie

Powinny być karmione zbilansowaną karmą, bogatą w białko i taurynę. Sprawdź np. mokrą karm Sheba® Selection in Sauce. Delikatne mięsiste kawałki w aromatycznym sosie powinny trafić prosto w kulinarne gusta każdego „brytyjczyka”.


Kot Ragdoll

 • wygląd

To duże koty o średnio długiej sierści. Samce ważą 6-8 kg, a samice 4-5 kg. Żyją do 15 lat. Występują w trzech odmianach umaszczenia – colorpoint, bicolor i „w rękawiczkach”. Najbardziej popularne są ragdolle ciemno brązowe, niebieskie i liliowe.

 • charakter

Nazwa rasy wzięła się od ich wyjątkowo miłego i łagodnego usposobienia. Po wzięciu na ręce nie wyrywają się, odprężają i rozluźniają się. Są niemal bezwładnie – niczym szmaciana lalka (ragdoll z ang. oznacza właśnie szmacianą lalkę). Silnie zżywają się ze swoim opiekunem, chętnie mu towarzyszą przy domowych czynnościach, mogą przez cały dzień chodzić przy nogach domowników. Ze względu na ich stonowany charakter i dużą cierpliwość doskonale sprawdzają się w domu z dziećmi. Są ciekawe świata, ale raczej nie skaczą po meblach i nie wspinają się po zasłonach. Nie powinny długo zostawać same, ponieważ tęsknią za swoim opiekunem.

 • żywienie

Te mruczki o wyjątkowo łagodnym usposobieniu potrzebują odpowiednich doznań smakowych każdego dnia. Wypróbuj karmy dla kotów Sheba Craft Collection czyli wykwintną kompozycję mięsistych kawałków w sosie. Wybierz dania rybne, drobiowe lub z wołowiną.


Kot Maine coon

 • wygląd

To jedne z największych kotów. Osiągają długość do 1 metra. Kocury ważą 5-10 kg, natomiast kotki 5-8 kg. Żyją 12-18 lat. Mają średnio długą, gęstą i jedwabistą sierść z miękkim podszerstkiem. Sierść jest dłuższa na doogonowej części ud, brzuchu i bokach ciała. Ogon jest długi i puszysty. Dzięki bujnej sierści Maine coony doskonale radzą sobie zimą w niskich temperaturach. Mogą nawet spać na śniegu dzięki puszystemu ogonowi, który zapewnia im izolację od zimna. Ich oczy są barwy miedzianej, złotej, zielonej lub niebieskiej.

 • charakter

Maine coony są towarzyskie, przyjaźnie nastawione do ludzi i otwarte na zmiany. Szybko przyzwyczajają się do nowych miejsc. Lubią wspólne zabawy z domownikami i pieszczoty. Tęsknią za swoim opiekunem, kiedy nie widzą go przez kilkanaście godzin. Cierpią wówczas z powodu samotności. Nie stresują się wśród obcych. Lubią być w centrum uwagi, skradają serca gości.

Na pewno nie należą do cichych kotów. Mają silne temperamenty, dlatego mogą dominować nad innymi kotami a nawet psami w domu. Powinny mieć możliwość wychodzenia na zewnątrz ze względu na silny instynkt łowiecki. Jeśli mają być kotami nie wychodzącymi, zapewnij im dużą przestrzeń z zabawkami i drapakami do ostrzenia pazurów.

 • żywienie

W misce Maine coonów nie ma miejsca na nudę. Karma szybko im powszednieje i przestaje być atrakcyjna. Wybieraj nie tylko kawałki w galarecie, ale także te w delikatnym i aromatycznym sosie oraz pobudzające zmysły musy. Twój mruczek na pewno skusi się na wykwintne saszetki i tacki ze starannie przygotowanym pokarmem Sheba®. Wypróbuj kolekcję saszetek Sheba® w sosie, które gwarantują wyjątkowe doznania smakowe.


Koty rosyjskie niebieskie

 • wygląd

Ważą 2,5-4,5 kg. Żyją 15-18 lat. Ich pyszczek jest wyjątkowy – oczy mają kształt kryształków, a kąciki ust są stale uniesione ku górze, dzięki czemu niebieski kot rosyjski wygląda, jakby cały czas się uśmiechał. Za sprawą smukłej sylwetki jest nazywana „kocim dobermanem”.

Oczy mają kolor agrestowy, choć przez pierwszy rok życia mogą być miodowe lub niebieskie. Ich skóra jest niebieska, co najlepiej widać na końcówce ucha. Sierść jest puszysta i miła w dotyku. Podszerstek jest gęsty, i co ciekawe, jest takiej samej długości jak włos okrywowy. Najbardziej popularne są koty o maści szaroniebieskiej, choć można spotkać także białe i czarne koty rosyjskie.

 • charakter

Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Nie lubi być sam, dlatego dobrym rozwiązaniem jest trzymanie go w domu z towarzyszem – przedstawicielem tej samej rasy, innej lub nawet innego gatunku. Zazwyczaj dogaduje się z psami czy królikami. Jest do nich pozytywnie nastawiony, nie ma potrzeby dominacji nad nimi.

Do obcych podchodzi z rezerwą. Cieszy się na wizytę gości, ale początkowo jest wobec nich nieufny. Nie Dobrze znosi pobyt w zatłoczonych miejscach. Jest typowym domatorem, którego ciężko nakłonić do wyjścia na zewnątrz. Ma umiarkowanie rozwinięty instynkt łowiecki. Zdecydowanie bardziej woli polowania na myszy z tworzywa sztucznego w domu, niż na te prawdziwe na zewnątrz.

 • żywienie

Powinien dostawać pokarm dostosowany do wieku i stopnia aktywności. Wypróbuj mokrą karmę Sheba® Delicacy in Jelly z indykiem


Kot bengalski

 • wygląd

Kotki ważą od 3 do 6  kg, natomiast samce mogą osiągnąć nawet 10 kg masy ciała. Żyją 9-16 lat. To średniej wielkości koty o umięśnionym i wydłużonym tułowiu. Mają małą, trójkątną głowę. Ich wyraz pyszczka może sugerować, że kot jest groźny lub zły, nic bardziej mylnego. Oczy są duże, o zielonym, brązowym, niebieskim lub złotym kolorze. Sierść jest gęsta, miękka i przyjemna w dotyku. Umaszczenie „bengalów” jest marmurkowe (klasyczne), pręgowane (tabby) lub ma postać cętkowania na tle kremowo pomarańczowej lub brązowej sierści.

 • charakter

Wymagają dużej uwagi od swoich opiekunów. Tolerują inne zwierzęta w domu, ale mogą nad nimi dominować. Są inteligentne i ciekawe świata. Mimo groźnie wyglądającego pyszczka nie przejawiają agresji wobec ludzi. To miłe i towarzyskie zwierzęta, które mogą chodzić przy nodze opiekuna przez cały dzień, podobnie jak pies. „Bengale” nie lubią być noszone na rękach, niechętnie też śpią w łóżku razem z opiekunem. Trzymają dystans. Należy pamiętać, że to indywidualiści. Na ich zaufanie trzeba sobie zasłużyć.

 • żywienie

Powinny dostawać karmę dostosowaną do indywidualnych potrzeb zależnych głównie od ich aktywności fizycznej.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ