Sheba PL

Najładniejsze rasy kotów - czym się charakteryzują?

szary kot patrzący się w obiektyw
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Wszyscy miłośnicy kotów z pewnością się zgodzą, że każdy mruczek jest piękny na swój sposób, niezależnie jakiej jest rasy. Każda z ras ma unikalne cechy wyglądu i charakteru, dlatego jeśli chcesz zaopiekować się kotem, z pewnością znajdziesz odpowiednią dla siebie. Poniżej przygotowaliśmy listę ras, które naszym zdaniem są najpiękniejsze.

Kot dachowiec

Koty rasy mieszanej, nazywane inaczej dachowcami, są równie piękne co ich rasowe odpowiedniki. Niestety nie każdy ładny kot ma 9 żyć i nie każdy spada zawsze na cztery łapy. Część z nich jest opuszczona i żyje samotnie, przemykając gdzieś między samochodami i blokami w poszukiwaniu pożywienia. Na szczęście istnieje wiele fundacji i schronisk, które im pomagają. Dlatego jeśli myślisz o powitaniu kota w swoim domu, radzimy, by w pierwszej kolejności rozważyć adopcję czworonoga ze schroniska i podarowanie dachu nad głową przyjacielowi, który potrzebuje opieki najbardziej. Koty rasy mieszanej ze względu na fakt mieszania się genów wiodą średnio dłuższe życie niż ich rasowe odpowiedniki. Jeśli zastanawiasz się, ile żyje kot oraz jak wyglądają poszczególne etapy rozwoju kota i co na nie wpływa, sprawdź nasz artykuł na ten temat.

Kot rosyjski niebieski 

kot rosyjski niebieski

Muza marki SHEBA® jest nie tylko piękna, ale też wyjątkowo inteligentna, z wyróżniającą się szatą o niebieskim odcieniu. Mimo że niektórzy przedstawiciele tej rasy są podatni na choroby genetyczne, kot rosyjski niebieski żyje średnio od 15 do 20 lat. Kot rosyjski niebieski dobrze odnajduje się w towarzystwie innych ludzi i zwierząt pod warunkiem, że są mu znajomi. To bardzo inteligentny czworonóg, którego można nauczyć wielu komend, w tym także aportowania. Ze względu na krótką sierść ta rasa nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Rozczesywanie szaty raz w tygodniu oraz pilnowanie długości pazurów w zupełności wystarczą w ich przypadku. 

Kot orientalny

kot orientalny

Wszystkie koty są pełne gracji i subtelności, jednak kota orientalnego cechuje prawdziwa elegancja. Kolor jego szaty może mieć aż 300 wariantów, dlatego często nazywany jest „tęczowym” czworonogiem. Kot orientalny jest bardzo inteligentny, wysportowany i bezpośredni w wyrażaniu swoich potrzeb i emocji. Bardzo szybko odnajduje się w codziennym rytmie całej rodziny i stara się być jej częścią. Ze względu na krótką sierść pielęgnacja kota orientalnego nie jest skomplikowana. Rozczesywanie szaty raz na jakiś czas w zupełności wystarczy. 

Kot brytyjski


kot brytyjski siedzący na trawie

Najładniejsze rasy kotów powinny zawierać w swoich szeregach kota brytyjskiego. To rasa o charakterystycznej okrągłej głowie i zaokrąglonych policzkach. Jego kompaktowe, dobrze zbalansowane ciało pokrywa krótka sierść, a cechą szczególną są piękne, duże oczy. Kot brytyjski chętnie oddaje się przeróżnym aktywnościom fizycznym, lubi bawić się ze wszystkimi domownikami, w tym również z dziećmi i innymi zwierzętami. To rasa, która dobrze odnajdzie się zarówno w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Ze względu na krótką sierść kot brytyjski nie potrzebuje zaawansowanej pielęgnacji. Wystarczy rozczesywać mu sierść raz w tygodniu.

Kot bengalski

kot bengalski leżący na łóżku

Najpiękniejsze rasy kotów to czworonogi, które często poza wyjątkowym wyglądem wyróżniają się również niebanalnym charakterem. Kot bengalski to piękne i mądre zwierzę o dzikiej prezencji. Lubi aktywność fizyczną i zabawę, dlatego dobrze zapewnić mu szeroki wybór zajęć. W przeciwieństwie do kotów innych ras kot bengalski kocha wodę i pływanie. Dobrze odnajduje się w towarzystwie rodziny i innych zwierząt. Opieka nad nim nie różni się specjalnie od zajmowania się kotem dachowym. Należy pamiętać o szczepieniach, regularnych wizytach u lekarza weterynarii i odpowiedniej diecie.

Kot abisyński

kot abisyński

To czworonóg o krótkiej sierści i umięśnionym, ale dość chudym, ciele. Ta ładna rasa kotów uwielbia aktywność fizyczną i zabawę, lubi się wspinać i dobrze odnajduje się w środowisku rodzinnym. Kot abisyński to bardzo towarzyskie zwierzę, nie znosi dobrze samotności, dlatego dobrym pomysłem może być zapewnienie mu kociego towarzysza, z którym mógłby spędzać czas pod nieobecność opiekunów. Najpiękniejsze rasy kotów wymagają często szczególnej opieki, jednak pielęgnacja w przypadku tego czworonoga nie jest skomplikowana i ogranicza się do rozczesywania jego krótkiej sierści średnio raz w tygodniu. 

Kot sfinks doński

kot sfinks doński leżący na kocu

Swoją nazwę zawdzięcza brakowi sierści i specyficznemu układowi pyszczka, przypominającego sfinksa. Kot sfinks doński z powodu braku sierści może być bardziej podatny na oparzenia słoneczne. Cechuje go również wrażliwość na zmiany temperatury. Odpowiednia opieka nad nim powinna również obejmować regularną pielęgnację jamy ustnej. Sfinks doński uwielbia zabawy i towarzystwo opiekunów. To bardzo inteligentne zwierzę, dlatego poza zabawą dobrym pomysłem jest zapewnienie mu szerokiego wachlarza wyzwań intelektualnych. Sfinks doński jest także bardzo pojętnym pupilem, u którego sprawdzi się trening oparty na wzmocnieniu pozytywnym.

Kot birmański

kot birmański

Najpiękniejsze rasy kotów często cechuje niezwykłe umaszczenie. Kot birmański to średniej wielkości czworonóg o długiej i miękkiej sierści, która zwykle przyjmuje jasny kolor na ciele, a ciemniejszy na pyszczku, łapkach i ogonie. Kot birmański to cierpliwe zwierzę, które dobrze odnajdzie się w towarzystwie rodziny z dziećmi. Zawsze chętny do zabawy, nie lubi zostawać sam na długo w domu. Decydując się na kota birmańskiego, pamiętaj, by zapewnić mu stymulację fizyczną i intelektualną kilka razy dziennie. Ze względu na długą sierść może się wydawać, że czworonóg tej rasy potrzebuje specjalnej pielęgnacji. W rzeczywistości jednak szatę wystarczy rozczesywać miękką szczotką raz w tygodniu i regularnie sprawdzać stan jego uszu.

Kot maine coon

kot maine coon

Maine coon to rasa, która kojarzy się z ponadprzeciętnymi gabarytami i charakterystycznymi, odstającymi uszami. To bardzo inteligentne, przyjacielskie i łagodne zwierzę, które świetnie odnajduje się w towarzystwie innych zwierząt i całej rodziny, włącznie z jej najmłodszymi członkami. Maine coon jest także bardzo ciekawski, dlatego nie zdziw się, jeśli będzie podążał za Tobą po całym domu za każdym razem, gdy zauważy, że robisz coś interesującego. Jego wysoka inteligencja sprawia również, że dobrze reaguje na trening oparty na wzmocnieniu pozytywnym.

Kot syjamski

kot syjamski leżący koło okna

Kot syjamski to średniej wielkości czworonóg o smukłej sylwetce i pięknych, charakterystycznych niebieskich oczach. Jeśli szukasz wyjątkowo inteligentnego pupila, który lubi kontakt z człowiekiem, zwierzę tej rasy wydaje się świetnym wyborem. Kot syjamski szybko przywiązuje się do swojego opiekuna i w swoim zachowaniu i oddaniu przypomina psa, a ze względu na wielką potrzebę kontaktu z człowiekiem nie znosi dobrze samotności. Jeśli chodzi o pielęgnację, pilnuj długości pazurów oraz dbaj o higienę jego jamy ustnej.  

Kot ragdoll

kot ragdoll

Piękne rasy kotów to również czworonogi, które uwielbiają głaskanie. W przypadku ragdolla duże gabaryty idą w parze z dużą potrzebą pieszczot i kontaktu z człowiekiem. To piękny i bardzo przyjacielski kot, którego jedną z ulubionych aktywności jest leżenie w nogach opiekuna. Ragdoll nie jest największym fanem aktywności fizycznych, ale od czasu do czasu chętnie pobawi się zabawką czy sznurkiem. Warto zachęcać go do zabawy chociażby dlatego, aby ograniczać ryzyko otyłości, które w przypadku tej rasy jest nieco większe niż u innych kotów. Pamiętaj również o pielęgnacji ich sierści. Rozczesywanie szaty powinno odbywać się przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Angora turecka

kot angora turecka

Angora turecka to jedna z najstarszych ras kotów o smukłym i stosunkowo małym ciele. To czworonóg uwielbiający aktywność fizyczną, zabawę i momenty, gdy uwaga wszystkich skupiona jest właśnie na nim. Angora turecka ma ogromne zapasy energii i kocha eksplorację nowych przestrzenii, dlatego możesz być pewny, że żadne pudełko ani karton w jej pobliżu nie pozostanie w spokoju. Pielęgnacja kotów tej rasy sprowadza się do rozczesywania szaty przynajmniej raz w tygodniu i kąpieli w przypadku pobrudzenia. Na szczęście wiele angor tureckich kocha wodę, dlatego mycie i szorowanie nie powinno stanowić większego problemu. Pamiętaj również o dbaniu o higienę ich uszu i jamy ustnej.

 

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ