Sheba PL

Kastracja i sterylizacja kotki – na czym polegają zabiegi? Jak zadbać o pupila?

large_sterylizacja-kotki_1637158592124.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Kastracja i sterylizacja to zabiegi, które chronią kotki przed niechcianą ciążą i pomagają zmniejszać bezdomność wśród zwierząt. Wpływają również pozytywnie na zdrowie kotów, m.in. zapobiegając niektórym nowotworom. Na czym dokładnie polega chirurgiczna antykoncepcja? Jak opiekować się zwierzęciem po zabiegu oraz jak je do niego przygotować? Dowiedz się!

Spis treści:

 1. Kiedy wykonać zabieg kastracji lub sterylizacji u kotki i jakie są ich zalety?
 2. Jak przygotować zwierzę do zabiegu?
 3. Jak wyglądają zabiegi kastracji i sterylizacji kotki? Jakie są ich koszty?
 4. Czy sterylizacja i kastracja kotki są bezpieczne?
 5. Jak opiekować się kotką po sterylizacji lub kastracji?
 6. Wpływ kastracji i sterylizacji na potrzeby żywieniowe i zachowanie kotki

Kiedy wykonać zabieg kastracji lub sterylizacji u kotki i jakie są ich zalety?

Rozmnażanie mruczków powinno odbywać się wyłącznie w zarejestrowanych, profesjonalnych hodowlach. Z tego powodu koty niehodowlane powinny być poddawane kastracji lub sterylizacji, aby zapobiec ich niekontrolowanemu rozrodowi.

Sterylizacja i kastracja przynoszą wiele korzyści. Zaliczamy do nich:

 • przeciwdziałanie bezdomności u kotów, 
 • zapobieganie chorobom narządów rozrodczych, 
 • dłuższe życie,
 • zapobieganie niechcianych miotom, 
 • ograniczenie prawdopodobieństwa bójek z innymi kotami, 
 • ograniczenie prawdopodobieństwa rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową. 

Warto zauważyć, że ruja, która objawia się m.in. ciągłą wokalizacją, jest męcząca nie tylko dla opiekunów kotki i ich sąsiadów, ale także dla samego zwierzęcia. Niezaspokojony popęd płciowy stanowi źródło frustracji i stresu. W celu zapewnienia swoim pupilom dobrostanu, warto więc poddawać je chirurgicznej antykoncepcji.

Kiedy sterylizować kotkę lub poddawać ją kastracji? Zdania na ten temat są podzielone. Część specjalistów zaleca wykonanie zabiegu przed pierwszą rują, czyli w wieku około 3–6 miesięcy. Inni mają przekonanie, że antykoncepcję chirurgiczną najlepiej jest wykonywać po pierwszej rui. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego też warto porozmawiać na ten temat z lekarzem weterynarii przed ustaleniem terminu operacji.

Jak przygotować zwierzę do zabiegu?

Skoro wiemy już, kiedy sterylizacja kotki (lub jej kastracja) powinna zostać wykonana, przejdźmy do przygotowania mruczka do zabiegu. Przede wszystkim kastrację lub sterylizację kotki muszą poprzedzić badania i konsultacja z lekarzem weterynarii. Na podstawie wywiadu i wyników badań specjalista wydaje pozytywną lub negatywną decyzję o zabiegu. Przeciwwskazania do jego wykonania to przede wszystkim:

 • ciąża, 
 • ruja,
 • choroby nerek, 
 • choroby wątroby, 
 • choroby nowotworowe,
 • choroby zakaźne, 
 • laktacja, 
 • nieprawidłowa krzepliwość krwi, 
 • niewydolność oddechowo-krążeniowa.

Kastracja lub sterylizacja kotki może być przeprowadzona po wykluczeniu przeciwwskazań natury zdrowotnej. Lekarz weterynarii po udzieleniu pozytywnej decyzji ustala konkretny termin, w którym zostanie wykonany zabieg. Mniej więcej 8 godzin przed przybyciem do kliniki zwierzę nie może dostawać jedzenia ani wody – takie jest standardowe przygotowanie do narkozy. 

Jak wyglądają zabiegi kastracji i sterylizacji kotki? Jakie są ich koszty?

Sterylizacja kotki polega na podwiązaniu jajowodów, czego efektem jest niemożność zapłodnienia. W trakcie kastracji narządy płciowe (jajniki bądź – częściej – jajniki z macicą) są operacyjnie usuwane. Zabieg najczęściej przeprowadzany jest laparoskopowo.

Głównym celem kastracji lub sterylizacji kotki jest ograniczenie niekontrolowanego rozmnażania się. W wyniku chirurgicznej antykoncepcji zwierzę staje się bezpłodne. Zabieg może zostać wykonany wyłącznie przez lekarza weterynarii. Jest to stosunkowo bezpieczna procedura, wykonywana codziennie u tysięcy pacjentów.

Operacja trwa ok. 30–45 minut. Na początku zwierzę jest wprowadzane w narkozę, a miejsce zabiegowe zostaje ogolone i zdezynfekowane. Następnie, przez małe nacięcie na brzuchu lub boku ciała, usuwa się jajniki wraz z macicą bądź podwiązuje jajowody. Szwy, którymi zespalane są na koniec powłoki brzuszne, zazwyczaj są usuwane po około 7–10 dniach (wg zaleceń lekarza weterynarii). Aby zapewnić pacjentowi komfort oraz właściwe gojenie, stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwbakteryjne (antybiotyki).

Cena sterylizacji kotki lub jej kastracji zależy od wielu czynników, a dokładniej od jej masy ciała, liczby użytych leków, narzędzi, rodzaju znieczulenia, miasta, w którym zabieg został wykonany, oraz przychodni weterynaryjnej. Koszt kastracji lub sterylizacja kotki jest nieco wyższy niż analogiczny zabieg wykonywany u kocurów i waha się między 100 a 300 zł. Do tej kwoty należy zazwyczaj doliczyć cenę wizyty pooperacyjnej, uzależnioną od przychodni, w której lekarz weterynarii sprawdza stan zdrowia zwierzęcia. Rana pooperacyjna musi być chroniona – zazwyczaj osiąga się to poprzez zakładanie kotce specjalnego fartuszka, który kosztuje ok. 20–70 zł.

Warto również wspomnieć o akcjach, które umożliwiają wykonanie kastracji lub sterylizacji kotki za darmo lub po znacznie niższej niż standardowa cenie. Wczesną wiosną wiele gmin, fundacji i przychodni oferuje dofinansowania zabiegów, a także wprowadza bezpłatne sterylizacje i kastracje dla czworonogów żyjących na wolności. Jest to ciekawa inicjatywa przeciwdziałająca bezdomności zwierząt. Jeśli chcemy uzyskać więcej szczegółowych informacji, warto skontaktować się z urzędem gminy albo lekarzem weterynarii.

Czy sterylizacja i kastracja kotki są bezpieczne?

Czasem można spotkać się z opinią, że kastracja lub sterylizacja kotki zagrażają jej bezpieczeństwu. Nic bardziej mylnego! Przeprowadzony w odpowiednich warunkach przez specjalistę zabieg jest stosunkowo bezpieczny. Powikłania zdarzają się rzadko, a żeby ich uniknąć, należy przed operacją wykonać badania zlecone przez lekarza weterynarii. Chirurgiczne ubezpłodnienie jest najlepszym sposobem na bezpieczną i pewną antykoncepcję. Stosowana zewnętrznie (np. w formie tabletek) terapia hormonalna może sprzyjać zaburzeniom ze strony układu rozrodczego, takim jak ropne zapalenie macicy (wówczas zabieg i tak musi zostać wykonany, aby ratować życie i zdrowie zwierzęcia).

Warto poczytać opinie o klinikach, a także zapytać wśród bliskich osób, aby znaleźć lekarza, któremu w pełni zaufamy. Taka praktyka zazwyczaj skutkuje dobrze przeprowadzonym zabiegiem i spokojem ducha opiekunów zwierzęcia.

Jak opiekować się kotką po sterylizacji lub kastracji?

Kastracja lub sterylizacja kotki jest zabiegiem operacyjnym, zatem po wybudzeniu i przewiezieniu do domu zwierzę wymaga wzmożonej troski ze strony opiekuna. Przez jakiś czas może być nadal ospałe – to naturalna reakcja, która nie powinna wzbudzać w nas niepokoju. Bardzo ważną zasadą jest, by podopieczną odebrać z przychodni już wybudzoną. Zarówno wprowadzenie w stan uśpienia, jak i wybudzanie z niego powinno odbywać się pod kontrolą lekarza weterynarii. 

Jak wspomniano wyżej, kotka po sterylizacji lub kastracji zazwyczaj jest ospała. Powinna dojść do siebie po maksymalnie 24 godzinach od wybudzenia z narkozy. Należy zapewnić jej spokój i ciepło. Zwierzę może otrzymać wodę do picia najwcześniej kilka godzin po wybudzeniu, natomiast jedzenie – dopiero po kilkunastu godzinach. Rodzaj diety stosowanej po zabiegu należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Trzeba także kontrolować zachowanie zwierzęcia, jak również monitorować wszelkie niepokojące objawy. Krwawienie z rany, wymioty czy rozejście się szwów wymagają interwencji lekarza weterynarii. Zgodnie z zaleceniami medycznymi po kastracji lub sterylizacji kotki powinniśmy przemywać jej ranę odpowiednim środkiem odkażającym oraz w ustalonym terminie zgłosić się na kontrolę i ściągnięcie szwów. Ważne jest również, by zwierzę po zabiegu unikało aktywności fizycznej. Legowisko przez kilka dni powinno znajdować się na podłodze, aby kotka nie spadła, próbując na nie wskoczyć. Po kastracji lub sterylizacji podopieczna może próbować wylizywać sobie ranę i wyrywać szwy. To bardzo ważne, aby chronić miejsce zabiegowe przed takimi urazami, ponieważ grozi to rozejściem się brzegów rany. Aby tego uniknąć, można założyć kotce fartuszek pooperacyjny bądź specjalny kołnierz. O ile lekarz weterynarii nie zaleci inaczej, najlepiej, aby zwierzę nosiło ubranko ochronne do czasu zdjęcia szwów. 

Jeśli tylko mamy taką możliwość, po sterylizacji miejmy kotkę cały czas na oku. Zwierzę będzie osłabione po zabiegu, więc wszelkiego rodzaju próby zabawy czy wskoczenia gdzieś mogą się dla niego źle skończyć. Przez cały okres rekonwalescencji (ok. 2 tygodnie) należy uważać na brzuszek kotki i sprawdzać, czy nie doszło do jakichś zmian w okolicy rany. 

Wpływ kastracji i sterylizacji na potrzeby żywieniowe i zachowanie kotki

Kastracja lub sterylizacja kotki powoduje zmiany w jej gospodarce hormonalnej, a po zabiegu konieczna jest zmiana diety zwierzęcia. Wykazano, że samice poddane chirurgicznej antykoncepcji potrzebują o 33% mniej kalorii niż te, u których nie wykonano tego zabiegu. Spadek zapotrzebowania energetycznego to nie wszystko. Wraz z nim zwiększa się również apetyt. Już po kilku dniach możemy zauważyć wzrost spożycia karmy. Wpływa to na stężenie prolaktyny oddziałującej na apetyt zwierzęcia.

Kotka po kastracji lub sterylizacji powinna otrzymywać specjalną karmę, dostępną zarówno w supermarkecie, jak i sklepie zoologicznym. Znajdziemy ją pod nazwą „sterilised”, „neutered” bądź „sterile cat”, jak również w polskiej wersji językowej. Pamiętajmy, że samica po kastracji lub sterylizacji wymaga dopasowanej diety o niższej zawartości minerałów, z których mogą tworzyć się kamienie moczowe i zredukowanej kaloryczności. W pokarmach pełnoporcjowych znajdują się wszystkie niezbędne do funkcjonowania składniki odżywcze, a także kalorie w zbilansowanych proporcjach. Jeśli chcemy wybrać możliwie jak najlepszy pokarm, warto poradzić się lekarza weterynarii. Zaleca się, by kotka po sterylizacji lub kastracji codziennie się bawiła i ruszała. My, jako odpowiedzialni opiekunowie, musimy kontrolować masę ciała zwierzęcia i podawać mu odpowiednie ilości pokarmu.

Zachowanie kotki po sterylizacji może ulec nieznacznej zmianie. Najczęściej wynika to z naturalnego procesu dorastania i likwidacji zachowań płciowych. Samice mogą np. stać się bardziej towarzyskie i spokojne, choć nie jest to regułą. W niektórych przypadkach zmiany są bardziej widoczne, w innych mniej. Charakter zwierzęcia pozostaje taki sam jak przed zabiegiem, zanika jedynie jego popęd płciowy.

Jak widać, kastracja i sterylizacja kotki mają wiele zalet. Wykonanie zabiegu przez zaufanego lekarza weterynarii oraz zastosowanie się do jego zaleceń to klucz do bezpieczeństwa i szybkiego powrotu do normalnego życia zwierzęcia.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ