Sheba PL

BARF dla kota - czy dieta, oparta na surowym mięsie, jest dobrym pomysłem?

barf-dla-kota-czy-surowe-mieso-to-naprawde-najlepsze-menu-dla-kota-2-min_1592915503731.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Dieta BARF, choć opracowana została przez australijskiego lekarza weterynarii, Iana Billinghursta, przez wielu specjalistów traktowana jest z dużym sceptycyzmem. Zakłada ona, że skoro metabolizm dzikich kotów i domowych mruczków, nie różnią się od siebie, ich diety powinny być zbliżone. Początkowo, założenia tej diety opracowane zostały dla psów, jednak podchwycili je również miłośnicy kotów. Taki sposób żywienia jest dość kontrowersyjny, ma więc zarówno wielu zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Dowiedz się, czy taka dieta jest bezpieczna dla Twojego ulubieńca i czy surowe mięso rzeczywiście jest tak uwielbiane przez koty!

 

Spis treści:

 1. Jak powstały założenia diety BARF dla kota?
 2. Podstawy jadłospisu BARF dla kota
 3. Niebezpieczeństwa związane z dietą BARF u kota
 4. Argumenty zwolenników sposobu żywienia BARF dla kota – co sądzą o nich specjaliści?

Jak powstały założenia diety BARF dla kota?

Sama nazwa BARF jest skrótowcem od biologically appropriate raw food, co na język polski można przetłumaczyć jako biologicznie odpowiednie surowe pożywienie. Jako opiekun, musisz mieć świadomość, że Twój ulubieniec jest bezwzględnie mięsożerny, dlatego produkty pochodzenia zwierzęcego są niezbędne w jego diecie. Nie oznacza to jednak, że jego dieta w 100% składa się z mięsa, czyli mięśni szkieletowych. Koty żyjące na wolności żywią się głównie małymi gryzoniami, ptakami i ich jajami, a czasem również np. owadami. Dziko żyjące koty zjadają swoją zdobycz w całości, w ich jadłospisie występują zatem nie tylko same mięśnie, lecz także kości, organy wewnętrzne, a nawet zawartość żołądka ich ofiary, składająca się głównie z roślin. Na podstawie takiej diety opracowane zostały podstawowe założenia BARF dla kota.

 

Podstawy jadłospisu BARF dla kota

Zalecenia BARF dla kota proponują ułożenie jadłospisu pupila głównie z surowego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Mają one stanowić aż 90-95% diety, z czego 70-75% to same mięśnie, natomiast 20% to podroby. Pozostałe składniki, łącznie stanowiące zaledwie od 5 do maksymalnie 10%, to żółtka jaj (jedno powinno przypadać na 1 kg mięsa), olej rybny, warzywa i owoce (łącznie nie mogą stanowić więcej niż 5% pokarmu), a także algi morskie, szczególnie spirulina. Stosowanie BARF dla kota zakłada również suplementację, przede wszystkim wapnia, który może być dostarczany na przykład za pomocą skorupek jaj. Między innymi, ze względu na inspirację naturalnym sposobem żywienia naszych ulubieńców, karmienie kota BARF-em, znajduje wielu zwolenników. Czy to jednak dobry sposób żywienia Twojego czworonożnego przyjaciela, który zapewni mu zdrowie, energię i dobre samopoczucie?

 

barf dla kota czy surowe mieso to naprawde najlepsze menu dla kota

Niebezpieczeństwa związane z dietą BARF u kota

Chociaż pomysł żywienia pupila w sposób jak najbliższy diecie podobnych mu zwierząt w ich naturalnym środowisku może wydawać się ciekawy, niesie on za sobą wiele zagrożeń. Twój podopieczny potrzebuje Twojej troski i odpowiedniego karmienia, aby mógł odkrywać świat. Jeśli chcesz mu je zapewnić, wybierz pełnoporcjowe, bezpieczne posiłki. Żywienie BARF wiąże się bowiem z dużym ryzykiem i może skutkować pojawieniem się groźnych chorób u Twojego ulubieńca. Do największych problemów diety BARF dla kota należą:

 • możliwość zarażenia pasożytami – takim sytuacjom sprzyja szczególnie spożywanie przez pupila surowego mięsa. Jeżeli dojdzie do zarażenia, może to negatywnie odbić się na zdrowiu Twojego przyjaciela. Pamiętaj też, że niektóre pasożyty mogą zagrozić również Tobie,
 • trudności w ułożeniu zbilansowanej diety – aby Twój ulubieniec zachował energię i chęć do poznawania świata wokół siebie, potrzebuje określonych składników odżywczych we właściwych ilościach. Ułożenie jadłospisu, który odpowiadałby na wszelkie potrzeby czworonoga, jest niezwykle trudne. Dlatego najlepszym wyborem będzie karmienie gotowym jedzeniem pełnoporcjowym, takim jak mięsiste kawałki Sheba w delikatnym sosie lub galaretce, które Twój smakosz natychmiast pokocha,
 • wysokie prawdopodobieństwo niedoborów lub nadmiaru niektórych substancji odżywczych – w diecie BARF dla kota trudno dostarczyć podopiecznemu odpowiednie ilości witamin D i E, które odpowiadają, między innymi, za mocne kości, odporność oraz prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, dlatego w BARF-ie dla kotów konieczna będzie prawdopodobnie suplementacja tych składników. Z kolei łatwo w niej o nadmiar retinolu, czyli niezbędnej kotom formy witaminy A, co zwykle spowodowane jest nadmiarem wątróbki w jedzeniu,
 • ryzyko niedoboru (lub nadmiaru) mikro- i makroelementów – w tym zwłaszcza wapnia, jodu, fosforu, miedzi czy cynku,
 • niebezpieczeństwo wywołania nadczynności tarczycy – ten skutek uboczny pojawia się w sytuacji, gdy opiekun podaje swojemu kotu mięso, zawierające tkankę tarczycy, czyli to pozyskane z okolic szyi i głowy,
 • możliwość zakażenia się groźnymi bakteriami – duża ilość surowizny w diecie BARF dla kota sprawia, że, po jej wprowadzeniu, istnieje spore ryzyko zetknięcia się Twojego pupila z bakteriami z rodzaju Campylobacter, E.coli, czy Salmonella (przede wszystkim z mięsa kurczaka). Bakterie te są groźne nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi.

 

Pamiętaj, że komponowanie posiłków w diecie BARF dla kota nie należy do łatwych zadań, Wręcz przeciwnie, jest ono niezwykle trudne, a przy tym wymaga dużo czasu, pracy oraz fachowej wiedzy z zakresu potrzeb żywieniowych kotów. Wbrew założeniom tej diety, nie wystarczy samo stosowanie suplementów dla kota na diecie BARF. Co więcej, podczas szykowania tego typu jedzenia konieczne jest zachowanie restrykcyjnych zasad higieny. Żywienie kota według zasad BARF nie jest też zalecane kotom starszym oraz tym z niektórymi chorobami, w tym szczególnie kłopotami z funkcjonowaniem wątroby, czy nerek. Znacznie prostszym, a przede wszystkim bezpiecznym dla Twojego podopiecznego rozwiązaniem, jest podawanie mu karmy pełnoporcjowej, która odpowie na jego wszelkie potrzeby, by mógł dalej z właściwą sobie ciekawością zaglądać w każdy kąt.

Argumenty zwolenników sposobu żywienia BARF dla kota – co sądzą o nich specjaliści?

Chociaż zwolennicy jadłospisu BARF dla kota podają kilka argumentów za jego wprowadzeniem, większość lekarzy weterynarii nie zgadza się z ich zasadnością, uznając przy tym taki sposób odżywiania za szkodliwy dla zwierzęcia. Opiekunowie karmiący pupili BARF-em uważają przede wszystkim, że tego typu dieta:

 • jest odpowiednia dla alergików – Jednak jadłospis według zasad BARF dla kota wcale nie musi być odpowiedni dla alergików, czyli zwierząt uczulonych na konkretny składnik- najczęściej białko. Jeżeli Twój czworonożny przyjaciel nie powinien spożywać określonego składnika, wybierz dietę, która go nie zawiera tzw. dietę eliminacyjną lub specjalną karmę hipoalergiczną. Jeśli zwierzę cierpi z powodu alergii, skonsultuj się ze specjalistą w celu wyboru odpowiedniego pokarmu. 
 • pozwala na naturalne oczyszczanie zębów oraz wzmacnianie tkanek przyzębia – w diecie BARF dla kota występują, między innymi, ścięgna czy inne twardsze pokarmy pochodzenia zwierzęcego, które wspomagają te procesy. W ten sam sposób wpływa jednak na zęby także sucha karma, znacznie bezpieczniejsza dla zwierząt. Dodatkowo w diecie BARF mogą znajdować się kawałki kości, które są niebezpieczne i, poza ryzykiem niedrożności jelit, mogą prowadzić do uszkodzeń zębów,
 • zapewnia większą ilość składników odżywczych w porcji – wszystko ze względu na brak obróbki termicznej mięsa, która zmniejsza ich zawartość. Jednak podawanie surowych pokarmów nie jest bezpieczne dla kota z wielu, wymienionych już, względów. Co więcej, na tego typu diecie, możesz dostarczyć swojemu pupilowi nadmiar witaminy A, co prowadzić może do zatrucia. Za to wszelkie, niezbędne substancje odżywcze we właściwych ilościach, znajdują się w karmach pełnoporcjowych,
 • nie zawiera sztucznych barwników, konserwantów, aromatów - W gotowych, opracowanych przez specjalistów, karmach nie znajdziesz substancji, które mogłyby zaszkodzić Twojemu pupilowi, a wszelkie zawarte w nich dodatki służą jedynie bezpieczeństwu oraz zachowaniu świeżości kociego posiłku. Warto również wiedzieć, że w karmach mokrych ani suchych (które nie mają granul półwilgotnych) również nie znajdziesz konserwantów.
 • może być stosowana u kotów z cukrzycą, czy innymi schorzeniami, jak problemy z układem moczowym – wręcz przeciwnie, próby leczenia za pomocą diety tego typu mogą być bardzo niebezpieczne. To specjalista powinien pomóc Ci ułożyć odpowiedni jadłospis dla Twojego ulubieńca,
 • jest lekkostrawna, dzięki zawartości enzymów trawiennych w surowym pokarmie, a także braku zbędnych dodatków- Pełnoporcjowe, gotowe karmy mają odpowiednią strawność, która gwarantuje przyswojenie optymalnych ilości składników odżywczych.

Warto podkreślić, że pomimo istnienia rzeszy zwolenników tego typu żywienia, wybierając dietę dla swojego ulubieńca, powinniśmy polegać na rzetelnych dowodach naukowych i opiniach autorytetów. W tym przypadku stanowisko wielu znaczących ekspertów np. WSAVA (Światowej Organizacji Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt) jest krytyczne wobec diety opartej na surowym mięsie w tym m.in. diety BARF.

Z powyższych względów, chociaż dieta BARF dla kota może brzmieć interesująco, specjaliści rekomendują żywienie zwierzęcia smakowitą i zdrową, pełnoporcjową karmą. Dzięki temu masz pewność, że dostaje od Ciebie to, co jest mu potrzebne, aby zachował radość, siłę, piękny wygląd i ciekawość świata.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ