Sheba PL

Co jedzą koty brytyjskie? Czy rasa kota ma wpływ na jego potrzeby żywieniowe?

large_co-jedz-koty-brytyjskie_1637158291444.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Prawidłowe żywienie kota każdej rasy jest ważne. Zapewnia ono zdrowie i dobre samopoczucie zwierzęcia. Co jedzą koty brytyjskie? Jak każda rasa, “brytyjczyki” również mają charakterystyczne cechy, na które warto zwrócić uwagę. Dowiedz się, co jedzą koty brytyjskie oraz jaki wpływ ma ich rasa na potrzeby żywieniowe. 

Spis treści: 

 1. Wiek a dieta kota brytyjskiego
 2. Podstawowe zasady żywienia kota brytyjskiego
 3. Karma dla kota brytyjskiego – jaka będzie odpowiednia?
 4. Wpływ rasy kota na jego potrzeby żywieniowe

Wiek a dieta kota brytyjskiego

Na to, co jedzą koty brytyjskie, bezpośredni wpływ ma ich wiek. Kocięta rasy brytyjskiej przez pierwsze 3–5 tygodni swojego życia powinny dostawać wyłącznie mleko matki. Nie należy podawać im żadnych innych pokarmów, ponieważ mleko kotki zawiera wszystkie niezbędne dla nich składniki odżywcze. Problem pojawia się wtedy, gdy nie ma możliwości karmienia kociąt przez matkę. Wówczas, co jedzą koty brytyjskie? Konieczne jest znalezienie matki zastępczej, jednak gdy to się nie powiedzie – pozostaje jedynie zakup specjalnego preparatu mlekozastępczego dla kociąt. 

Około 4 tygodnia można zacząć podawać kotu pokarm stały. Należy serwować maluchowi niewielką ilość mokrego jedzenia rozgniecionego widelcem lub namoczonej w wodzie suchej karmy pomiędzy karmieniami  przez matkę. Taka papkowata konsystencja umożliwia maluchowi, który jeszcze nie potrafi gryźć, a jedynie zlizuje pokarm, zjedzenie nowego dla niego pożywienia. Z czasem warto zwiększać udział pokarmu stałego w diecie kota. Co jedzą koty brytyjskie po odsadzeniu od matki? Koty odżywiają się wyłącznie pokarmem stałym, mając około 2–3 miesiące. Powinna być to karma pełnoporcjowa, czyli kompletna i zbilansowana, co oznacza, że dostarcza wszystkich niezbędnych substancji odżywczych w odpowiednich dla kota proporcjach. Warto zwrócić uwagę, aby był to produkt przeznaczony dla kociąt, ze względu na zawartość m.in. fosforu i wapnia – ważnych składników mineralnych, odpowiedzialnych za wzrost i rozwój organizmu. 

Co jedzą koty brytyjskie w wieku od 3 do 12 miesięcy? Tak jak w przypadku starszych kotów, podstawą diety powinien być odpowiedni pełnoporcjowy pokarm z właściwą (wyższą niż dla kotów krótkowłosych) zawartością białka. Co istotne kocięta rasy brytyjskiej (i nie tylko) mają większe zapotrzebowanie energetyczne, w stosunku do masy ciała, niż dorosłe osobniki.

Koty brytyjskie osiągają dorosłość w 12 miesiącu życia i wówczas powinny zacząć otrzymywać karmę dla dojrzałych osobników (adult, 1+). Jeśli do tego czasu pojawiły się ewentualne choroby, alergie, nadwrażliwości czy przykładowo kot został wykastrowany/wysterylizowany – należy omówić tę kwestię z lekarzem weterynarii oraz wziąć ją pod uwagę przy wyborze odpowiedniego pokarmu. Przy żywieniu kota brytyjskiego w każdym wieku należy pamiętać również  o tym, by go nie przekarmiać. Nawet jeśli stwarza pozory głodnego, trzeba przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii i wytycznych dotyczących wielkości porcji, które można znaleźć na opakowaniu pokarmu, aby nie doprowadzić do nadwagi i otyłości.

Jak karmić kota brytyjskiego seniora? Szczególną uwagę należy zwrócić na zapobieganie z jednej strony nadwadze, a z drugiej utracie masy mięśniowej. Ta ostatnia dotyka koty w bardzo podeszłym wieku i jest spowodowana m.in. brakiem apetytu czy problemami stomatologicznymi. W przypadku kotów seniorów ważne jest zatem monitorowanie ich masy ciała i apetytu oraz podawanie kompletnego i zbilansowanego pokarmu przeznaczonego dla kotów powyżej 7. roku życia.

Podstawowe zasady żywienia kota brytyjskiego

Dieta kota brytyjskiego nie odbiega specjalnie od tej, która stosowana jest w przypadku innych ras. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Koty brytyjskie ze względu na zamiłowanie do jedzenia, mają tendencję do tycia. Ważne jest, by nie przekarmiać kota oraz dostarczać mu dokładnie tyle kalorii, ile potrzebuje jego organizm. Na otyłość narażone są w szczególności kastrowane/sterylizowane koty brytyjskie w średnim i starszym wieku (około 7 lat).

Prawidłowe żywienie kota brytyjskiego nie wymaga (ale też nie zabrania) dostarczania mu przekąsek. Pełnoporcjowa karma gotowa- zarówno sucha jak i mokra-  zapewnia mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Jeśli jednak chcemy od czasu do czasu podać zwierzęciu przysmak, powinniśmy uwzględnić jego wartość odżywczą w dobowym zapotrzebowaniu energetycznym kota (przekąski mogą dostarczać maksymalnie 10% dziennej dawki kalorii).

Ile powinien jeść kot brytyjski? Tyle, ile wynosi jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne.  Może się ono różnić w zależności od:

 • wieku,
 • aktywności fizycznej,
 • stanu hormonalnego,
 • stanu zdrowia zwierzęcia.

Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne przeciętnego kota wynosi około 60–80 kcal na 1 kg masy ciała. Z racji tego, że prawidłowa masa ciała kota brytyjskiego wynosi 5–9 kg, powinien on spożywać dziennie od 300 do 700 kcal. Mowa oczywiście o dorosłym kocie brytyjskim. Są to jednak liczby orientacyjne, dlatego w celu ustalenia dokładnego zapotrzebowania energetycznego należy wybrać się do lekarza weterynarii. 

Dieta kota brytyjskiego ma bezpośredni wpływ na wygląd i kondycję jego sierści. Składniki odżywcze wspomagające wygląd sierści to m.in. białko, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy i minerały. Jadłospis kota brytyjskiego musi być zatem bogaty w te substancje.

Na prawidłowe karmienie kota brytyjskiego wpływ mają m.in. warunki, w jakich otrzymuje on pożywienie. Przede wszystkim zwierzę powinno móc zjeść posiłek w spokoju. Warto również zadbać o to, by miska z wodą była umiejscowiona minimum pół metra od tej z jedzeniem, a oba naczynia stały z dala od kuwety. Jeśli chodzi o liczbę posiłków podawanych w ciągu dnia – im więcej, tym lepiej. Koty mają małe żołądki, mogą więc mieć problem ze strawieniem zbyt dużej ilości pokarmu podanego na raz. Zaleca się serwowanie jedzenia mokrego na śniadanie i kolację oraz pozostawianie zwierzęciu miseczki z suchymi granulkami na noc oraz czas nieobecności opiekunów w domu w ciągu dnia.

Karma dla kota brytyjskiego – jaka będzie odpowiednia?

Co jedzą koty brytyjskie? Mruczki, niezależnie od rasy, należą do zwierząt bezwzględnie mięsożernych. Oznacza to, że w ich diecie nie może zabraknąć mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Tylko z nich mogą czerpać niektóre niezbędne składniki odżywcze, takie jak tauryna czy retinol (aktywna forma witaminy A).

Odpowiednia karma dla kota brytyjskiego jest kompletna i zbilansowana, czyli pełnoporcjowa. W jej składzie znajdują się takie składniki odżywcze, jak: 

 • białko – stanowi podstawową strukturę we wszystkich organizmach żywych, pełni m.in. funkcję budulcową, magazynową i transportową;
 • tłuszcze (w tym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) – dostarczają kotu energii, umożliwiają wchłanianie tych witamin, które się w nich rozpuszczają, mają pozytywny wpływ na wygląd sierści, kondycję skóry, a także pracę mózgu kota;
 • węglowodany – podobnie jak tłuszcze dostarczają kotu energii, włókno pokarmowe, zaliczane do węglowodanów, pomaga też utrzymać prawidłowe funkcjonowanie jelit; 
 • witaminy – koordynują prawidłowy rozwój organizmu, odpowiadają za dobrą jakość skóry, sierści, wzrost, wzrok, a także wspomagają odporność, wzmacniają dziąsła, zęby i wiele innych;
 • minerały – stanowią materiał budulcowy dla kości, mięśni, zębów, skóry i sierści, utrzymują odpowiednią gospodarkę wodno-elektrolitową.

Tylko tak przygotowany pokarm jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby żywieniowe  kota każdej rasy, w tym brytyjskiego.

Kot brytyjski – co je? Pokarm mokry czy suchy? Prawidłowa dieta kota brytyjskiego, podobnie jaki każdego innego, to taka, która w 90% składa się z pokarmu mokrego i jedynie w 10% z pokarmu suchego (pod względem masy produktów). Pokarm suchy oprócz dostarczania kotu niezbędnych składników, pełni również inną ważną funkcję. Oczyszcza zęby i wspiera zachowywanie higieny jamy ustnej. Ponadto ma ok. 4 razy wyższą gęstość energetyczną niż pożywienie mokre. Podstawową różnicą pomiędzy oboma formatami jedzenia jest ich wilgotność. Ponieważ koty zazwyczaj pija zbyt mało wody, powinny otrzymywać głównie pokarmy mokre, które wspierają nawodnienie ich organizmów. Z uwagi na niską kaloryczność, takie jedzenie przyczynia się również do zachowywania przez zwierzęta szczupłej sylwetki. Optymalny sposób żywienia kota to dieta mieszana, która umożliwia mruczkowi czerpanie korzyści z obu rodzajów jedzenia. 

Wpływ rasy kota na jego potrzeby żywieniowe

Omówiliśmy już, jak karmić kota brytyjskiego, możemy więc przejść do wpływu rasy na potrzeby żywieniowe kota. Każda rasa jest inna i ma inne cechy. Budowa pyszczka kota brytyjskiego różni się nieco od innych, jednak to koty perskie i egzotyczne mają naprawdę wyróżniający się pyszczek oraz specyficzny sposób chwytania pożywienia. Z tego powodu potrzebują pokarmu o specjalnym kształcie. Koty syjamskie i orientalne z kolei chwytają jedzenie zębami, co powoduje rozgniecenie kawałków pokarmu. Kształt i wielkość kawałków powinny więc ułatwiać rozgryzanie, a także korzystnie wpływać na higienę jamy ustnej.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ