Sheba PL

Kot perski miniaturowy – cena, charakter, pielęgnacja

large_kot-perski-miniaturowy_1637158427768.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Nawet dorosłe persy miniaturowe wyglądają jak kocięta, dzięki czemu zachwycają wielu miłośników tych czworonogów. Zwierzęta te są jednak wyjątkowo delikatne i potrzebują szczególnej opieki. Niestety, ze względu na mutacje genetyczne są bardziej narażone na choroby, żyją też krócej w porównaniu do innych ras. Kot perski miniaturowy uznawany jest za jedną z najdroższych ras kotów na świecie, chociaż w rzeczywistości jest to subrasa, która nie doczekała się jeszcze swojego wzorca. Dowiedz się więcej o historii i potrzebach perskich kotów miniaturek!

Spis treści:

 1. Kot perski miniaturowy – podstawowe informacje   
 2. Historia kotów perskich miniaturowych 
 3. Jak wyglądają koty perskie miniaturowe? 
 4. Kot perski miniaturowy – sierść 
 5. Koty perskie miniaturowe – długość życia, zdrowie  
 6. Jakiej pielęgnacji potrzebują koty perskie miniaturowe? 
 7. Charakter kotów perskich miniaturowych  
 8. Dla kogo kot perski miniaturowy będzie odpowiedni? 
 9. Ciekawostki o kotach perskich miniaturowych
 10. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota perskiego miniaturowego 
 11. Jak nazwać kota perskiego miniaturowego? 
 12. Kot perski miniaturowy – ile kosztuje? 

Kot perski miniaturowy – podstawowe informacje 

Klasyfikacja

FIFe: kategoria I – persy i koty egzotyczne

TICA: kategoria III – rasy zmutowane 

Rozmiar

masa ciała: 900 g – 2,7 kg

Szata

sierść: długa, gęsta, miękka

maść: wiele odmian barwnych, najczęściej złota, srebrna, biała  

Charakter

spokojny, łagodny, chętny do zabawy, towarzyski 

Historia kotów perskich miniaturowych 

Koty perskie miniaturowe nie są odrębną rasą, a subrasą pochodzącą od kota perskiego. Zwierzęta te zostały stworzone przez amerykańską hodowczynię, Bonnie Arnold. Wybierała najmniejszych przedstawicieli rasy kot perski, dzięki czemu każdy kolejny miot dawał kocięta o coraz mniejszej masie ciała. 

Chociaż koty perskie są uznawane za jedną z najstarszych ras na świecie, już ich miniaturka jest młodą rasą. Pierwszy przedstawiciel kota perskiego miniaturowego przyszedł na świat w 1995 roku. Później Bonnie Arnold kontynuowała swoją hodowlę, której celem było stworzenie zwierząt ze wszystkimi cechami kota perskiego, jednak o niskim wzroście. Nie do końca udało się to uzyskać. W efekcie powstały trzy rozmiary kotów tej rasy:

 • toy persian – największy kot perski miniaturowy,
 • pixie i teacup persian – najmniejsze koty perskie miniaturowe.

Jak wyglądają koty perskie miniaturowe? 

W zależności od wieku i płci te zwierzęta osiągają masę ciała od 900 g do 2,7 kg. Miniaturki przez całe życie przypominają perskie kocięta. Niestety, u tak maleńkich zwierząt zwiększa się podatność na wiele schorzeń. Mogą mieć niesymetrycznie krótkie kończyny, zbyt krótkie nosy lub nadmiernie duże oczy. Ostateczny wygląd kotów perskich miniaturowych zależy przede wszystkim od linii zdrowotnej ich rodziców. Wielkość, umaszczenie oraz inne cechy wyglądu często można ocenić dopiero po ukończeniu przez nie dwóch lat.   

Kot perski miniaturowy – sierść 

Poszczególne odmiany kotów perskich występują w setkach odcieni. Co ciekawe, np. koty himalajskie przez niektóre organizacje są uznawane za jedną z odmian barwnych kota perskiego. Również miniaturowy podtyp występuje w różnym umaszczeniu. Najczęściej spotykany jest kot perski szary w rozmaitych odcieniach, takich jak niebieski i srebrny. Do popularnego umaszczenia tych zwierząt zalicza się również odcień biały, szynszylowy i rudy. Mały kot perski rozwija się stosunkowo długo, dlatego również umaszczenie sierści może ulec zmianie. Często barwa szara po 2. roku życia przechodzi w białą.     

Koty perskie miniaturowe – długość życia, zdrowie  

Niestety, miniaturowe hybrydy odziedziczyły po dużym kocie perskim nie tylko zbliżony wygląd, ale również skłonność do niektórych chorób. Ich delikatność i podatność na choroby genetyczne budzi sporo kontrowersji. Kot perski miniaturowy nie jest mniejszym odzwierciedleniem kota perskiego, różni się od niego wieloma cechami, przede wszystkim krótszym życiem i często złym stanem zdrowia. Co więcej, kościec kota perskiego miniaturowego długo twardnieje, przez co zwierzę pozostaje bardzo delikatne nawet po osiągnięciu dorosłości. 

Koty perskie miniaturowe są podatne na wiele schorzeń, takich jak: 

 • problemy z narządem ruchu, zapalenia stawów, urazy mechaniczne,
 • genetyczne wady serca,
 • niezdolność do termoregulacji ciała,
 • problemy z poruszaniem się, m.in. przez spowolniony rozwój mięśni,
 • trudności z oddychaniem, a także astma, m.in. przez krótki nos,
 • infekcje oczu i nosa,
 • wrodzona ślepota,
 • zaburzenia neurologiczne, 
 • problemy z jamą ustną, m.in. trudności w przeżuwaniu jedzenia, choroby zębów,
 • schorzenia nerek, w tym wielotorbielowatość tego narządu,
 • zespolenie wrotno-oboczne, 
 • niedorozwój płciowy.

Jakiej pielęgnacji potrzebują koty perskie miniaturowe? 

Podobnie jak wszystkie rasy kotów z długą sierścią, również kotek perski wymaga częstego wyczesywania. Także mały kot perski krótkowłosy powinien mieć regularnie wyczesywaną sierść. Należy to jednak robić wyjątkowo delikatnie, wyłącznie za pomocą miękkich szczotek. 

Niemniej jednak to nie pielęgnacja sierści jest najważniejsza w przypadku tak maleńkich zwierząt. Jeśli z różnych powodów miniaturowy kot perski trafił do Twojego domu, musisz zapewnić mu opiekę weterynaryjną. Zwierzęta te, ze względu na cechy fizyczne, są szczególnie podatne na wiele chorób, dlatego sposób ich pielęgnacji warto konsultować z lekarzem weterynarii. 

Charakter kotów perskich miniaturowych  

Koty perskie miniaturowe mają spokojny i opanowany charakter. Uwielbiają spędzać czas z opiekunem i zwykle są bardzo chętne do zabawy. Podczas wspólnych chwil warto jednak pamiętać, że zwierzę nie zdaje sobie sprawy ze swoich rozmiarów. Jego drobne ciało może nie sprostać chęci do skoków czy wspinaczek, dlatego należy obdarzyć kota szczególną troską i delikatnością. Miniaturowy pers jest całkowicie zależny od człowieka i darzy go niemal bezgranicznym zaufaniem.  

Dla kogo kot perski miniaturowy będzie odpowiedni? 

Potrzeba opieki nad stworzeniem, które nigdy nie dorośnie, u wielu osób jest bardzo silna. Warto jednak pamiętać, że koty perskie miniaturowe niejednokrotnie cierpią z powodu nienaturalnych mutacji. Chociaż pozostają urocze, często są obarczone wadami genetycznymi. Jeśli jednak z różnych powodów zdecydujemy, że to właśnie mały kot perski będzie naszym towarzyszem, musimy przygotować się do jego wychowania.

Zwierzęta te potrzebują stałej opieki. Ze względu na wyjątkowo małą masę ciała nie są w stanie przetrwać bez człowieka. Uwielbiają pieszczoty i zabawę, ale jednocześnie są bardzo delikatne. Kot perski miniaturowy nie powinien mieszkać z małymi dziećmi, które mogą przypadkiem zrobić mu krzywdę. Starsze pociechy należy przestrzec, że kot tej rasy wymaga delikatnego traktowania. Również inne zwierzęta zamieszkujące dom stanowią zagrożenie dla tak małego czworonoga.  

Ciekawostki o kotach perskich miniaturowych

 • Najmniejsze koty perskie miniaturowe – teacup persian – bywają określane jako filiżankowe, ponieważ rzeczywiście mieszczą się w niewielkim naczyniu.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota perskiego miniaturowego 

W odróżnieniu od kotów innych ras, kot perski miniaturowy pozostaje z matką przez pierwsze 6 miesięcy życia. W tym czasie żywi się jej mlekiem. W późniejszym okresie te zwierzęta w dalszym ciągu wymagają szczególnej opieki pod względem żywienia, które najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. 

Jak nazwać kota perskiego miniaturowego? 

 • Przykładowe imiona dla kota perskiego miniaturowego: Puszek, Okruszek, Miś, Miki, Kubeczek.
 • Przykładowe imiona dla samicy kota perskiego miniaturowego: Malinka, Munia, Pusia, Calineczka.

Kot perski miniaturowy – ile kosztuje? 

Warto pamiętać, że wygląd i wielkość miniaturowych kotów perskich nigdy nie są pewne. Za ich mały rozmiar odpowiadają selekcje genetyczne, dlatego trudno przewidzieć cechy i stan zdrowia poszczególnych miotów. 

Jedynie zwierzęta pochodzące z dobrych hodowli, w których skrupulatnie dobiera się rodziców pochodzących ze zdrowej linii, mają szansę na lepsze zdrowie. Z drugiej jednak strony hodowle kotów perskich, które dbają przede wszystkim o dobro zwierząt, nie dopuszczają do rozrodu kotów z genami karłowatości. Hodowanie miniaturek przez wielu uznawane jest za nieetyczne. 

Te zwierzęta nie są dostępne w Polsce, natomiast miniaturowe koty perskie bez rodowodu można znaleźć w innych krajach. Ich cena oscyluje wokół kilku tysięcy dolarów. Przed  zakupem miniaturki należy jednak zastanowić się, czy rzeczywiście warto zdecydować się na tak maleńkie stworzenie kosztem jego zdrowia i wspierania hodowli opartych na praktyce miniaturyzacji zwierząt. Być może lepszym rozwiązaniem będzie adopcja kota ze schroniska, dzięki której można ocalić zwierzę. Z pewnością odwdzięczy Ci się za to wierną miłością.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ