Sheba PL

Domowe jedzenie dla kota - pomysł na danie w codziennym jadłospisie

domowe-jedzenie-dla-kota-pomysl-na-danie-w-codziennym-jadlospisie_optimized_1597651473434.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Z pewnością pragniesz rozpieszczać swojego pupila i chcesz zaoferować mu wszystko, co najlepsze. Dotyczy to również jedzenia, dlatego starasz się wybierać jak najlepsze produkty. Wielu opiekunów wierzy przy tym, że odpowiednie będzie domowe jedzenie dla kota, przygotowywane na przykład ze świeżego mięsa czy ryby. Niestety, w rzeczywistości takie produkty można podawać jedynie jako sporadyczną przekąskę, a i wtedy należy przygotować je według określonych zasad. Dowiedz się więcej o jedzeniu domowej roboty dla kota!

Spis treści:

  1. Dlaczego domowe jedzenie dla kota nie jest najlepszym sposobem żywienia?
  2. Czy domowa karma dla kota zawsze jest złym pomysłem?

Dlaczego domowe jedzenie dla kota nie jest najlepszym sposobem żywienia?

Pomimo popularności domowego jedzenia dla kota oraz niesłabnącego zainteresowania dietami takimi jak BARF, samodzielne układanie jadłospisu oraz przygotowywanie posiłków dla swojego mruczka nie jest najlepszym pomysłem. Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że koty mają bardzo specyficzne potrzeby żywieniowe. Co więcej, będą się one zmieniać w zależności od wieku, stanu fizjologicznego czy ewentualnych chorób pupila. Dlatego jedynie głęboka wiedza na ten temat może pozwolić na ułożenie odpowiedniego jadłospisu. Pamiętaj również, że samo przygotowywanie zbilansowanych posiłków jest nie tylko skomplikowane, lecz także czasochłonne oraz niezbyt korzystne pod względem finansowym. 

Jeśli przygotowywanie domowego jedzenia dla kota nie jest wskazane, czym najlepiej karmić ulubieńca? Dobrym wyborem będą gotowe karmy pełnoporcjowe, które zawierają wszystko, czego potrzebuje Twój mruczek. Co więcej, dzięki takim produktom możesz zapewnić ulubieńcowi prawdziwą ucztę. Wykwintne dania dla kotów Sheba to mięsiste kawałki w smakowitym sosie czy delikatnej galaretce, które nie tylko napełnią brzuszek, lecz także rozpieszczają podniebienie pupila. Dzięki temu pora karmienia stanie się Waszym codziennym rytuałem, który sprawi, że nawiążecie jeszcze głębszą więź.

Czy domowa karma dla kota zawsze jest złym pomysłem?

Chociaż serwowanie kotu  domowego jedzenia nie jest zbyt dobrym i rekomendowanym rozwiązaniem, to nie zawsze musi być ono szkodliwe. Niektóre lubiane przez czworonogi produkty mogą stać się podawaną od czasu do czasu przekąską. W tym charakterze możesz poczęstować ulubieńca na przykład kawałkiem mięsa, ryby czy podrobów. Nie karm go jednak kąskami ze swojego stołu, szczególnie smażonymi produktami bądź przyprawionymi daniami, w tym kawałkami kiełbasy czy wędliny. Ugotuj kąsek bez żadnych dodatków – w takiej formie będzie najbezpieczniejszy dla kota. Nie podawaj mu również surowych produktów pochodzenia zwierzęcego, grozi to bowiem zarażeniem pasożytami bądź zakażenia groźnymi bakteriami, jak Salmonella czy E.coli. Nie zapomnij też o dokładnym usunięciu kości i ości, ponieważ połknięte mogą prowadzić do uszkodzenia układu pokarmowego zwierzęcia.

W przypadku ryb zwróć także uwagę na gatunek, jaki ewentualnie zaserwujesz swojemu ulubieńcowi. Wiele z nich zawiera bowiem szkodliwe dla niego substancje, jak tiaminaza, która utrudnia wchłanianie tiaminy, inaczej witaminy B1, a także tlenek trimetyloaminy, który z kolei zmniejsza wchłanianie żelaza. Zarówno witamina B1, jak i żelazo są niezbędne w kociej diecie, dlatego, choć utrudniające ich absorpcję składniki przestają być groźne po obróbce termicznej, lepiej dmuchać na zimne i sięgnąć po gatunki ryb, które ich nie zawierają, jak halibut, sola, węgorz, szczupak, dorsz, łosoś, okoń, flądra i pstrąg. Uważaj także na wątróbkę. Takie domowe jedzenie dla kota zawiera wysokie stężenie witaminy A, która w nadmiarze jest szkodliwa. Nie musisz całkowicie rezygnować z podrobów, po prostu ogranicz ich podawanie do minimum.

Niektórzy opiekunowie zastanawiają się też, czy domowy jedzeniem dla kota może być jajko. Jeżeli Twój mruczek nie ma na nie alergii, co niestety nie należy do rzadkości, możesz podać mu niewielką ilość takiego produktu, koniecznie ugotowanego. Surowe jaja zawierają szkodliwą dla kota awidynę, która zmniejsza wchłanianie istotnej dla jego zdrowia biotyny. Nie podawaj również kawałków jajka smażonego, ponieważ wszelkie produkty podawane w ten sposób są dla Twojego czworonożnego przyjaciela niebezpieczne.

Domowym jedzeniem dla kota mogą stać się również warzywa i owoce, oczywiście w niewielkich ilościach. Tutaj musisz jednak zachować dużą ostrożność, ponieważ wiele tego typu produktów nie powinno znaleźć się w kociej diecie. Do bezpiecznych wyborów należą między innymi oliwki, które na koty potrafią zadziałać jak kocimiętka. Możesz podać pupilowi także odrobinę buraka czy marchewki, kawałeczek dyni, banana lub niewielką ilość arbuza czy melona. Zawsze pamiętaj o usuwaniu pestek, które mogłyby zalegać w układzie pokarmowym, w rezultacie go blokując.

Zaskoczeniem dla opiekuna może być natomiast to, że odpowiednim domowym jedzeniem dla kota nie będą produkty mleczne. Chociaż w powszechnym mniemaniu mleko dla kota jest naturalnym przysmakiem, rzeczywistość jest zupełnie inna. Jedynie w układzie pokarmowym kociąt występuje aktywna laktaza, czyli enzym umożliwiający trawienie zawartego w mleku cukru, laktozy. Po okresie karmienia mlekiem matki aktywność enzymu zanika, dlatego dorosły kot po spożyciu produktów mlecznych może cierpieć na dolegliwości związane z układem pokarmowym, a czasem także na problemy skórne, na przykład świąd czy wysypkę. Oczywiście, nie oznacza to, że kocięta mogą pić na przykład krowie mleko – jedynym, jakie powinny otrzymywać, jest mleko kotki, ewentualnie specjalny preparat zastępczy.

Domowym jedzeniem dla kota nie powinny być również słodycze. Chociaż według aktualnych badań zwierzęta te nie odczuwają słodkiego smaku, niekiedy chętnie jedzą również słodkości z naszego stołu, na przykład lody. Takie produkty to jednak zbędne kalorie, a także wiele niezdrowych składników. Pamiętaj też, że jednym z wyjątkowo niebezpiecznych dla kota składników jest cieszący się rosnącą popularnością wśród ludzi ksylitol.

Chociaż domowe jedzenie dla kotów nie jest całkowicie zabronione, pamiętaj, że może ono stanowić jedynie podawaną od czasu do czasu przekąskę. Smakołyki powinny dostarczyć kotu maksymalnie 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie, a w przypadku domowych produktów dość trudno jest to wyliczyć, dlatego dobrym wyborem będą tu gotowe przysmaki dla mruczków. Zadbaj również o to, aby rozpieszczać swojego ulubieńca na co dzień. Podaj mu pyszne, mięsiste kawałki Sheba w smakowitych sosach czy delikatnej galaretce, a z pewnością zacznie mruczeć jeszcze głośniej, a pora posiłku stanie się dla niego wyczekiwanym momentem dnia.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ