Sheba PL

Ile kot powinien jeść? Sprawdź, jak karmić, ale nie przekarmiać pupila

ile-kot-powinien-jesc_-sprawdz-jak-dbac-ale-nie-przejadac-swojego-pupila_optimized_1597651643944.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Ile kot powinien jeść? Czy nie zagląda do miski zbyt często? Z podobnymi dylematami mierzy się wielu opiekunów czworonożnych przyjaciół. Żywienie mruczków to dość złożona sprawa, tym bardziej że koty to mistrzowie manipulacji. Gdy pupilowi doskwiera głód lub nuda, doskonale wie, co zrobić - łasi się, mruczy i miauczy, wskakuje na kolana i jest na tyle nieustępliwy, że w końcu dostaje to, czego chce. Trzeba jednak wiedzieć, jak często karmić kota, aby go nie przekarmić. Warto też uodpornić się na kocie sztuczki i nauczyć się mu odmawiać. Spełnianie wszystkich kocich zachcianek może łatwo stać się przyczyną otyłości.

Spis treści:

  1. Ile kot powinien jeść?
  2. Jak często karmić kota?

Ile kot powinien jeść?

Ile kot powinien jeść? Aby zrozumieć potrzeby żywieniowe kota, należy najpierw zrozumieć kocią naturę. Kot jest urodzonym drapieżcą. To sprytny i przebiegły łowca, który może być w pełni samowystarczalny, lecz uwielbia wygodę tak bardzo, że pozwolił, by to człowiek się nim opiekował. Współczesny, udomowiony kot, ma wiele wspólnego ze swoim dziko żyjącym przodkiem - uaktywnia się w półmroku (budząc domowników skoro świt, a także prosząc ich o zabawę po zmroku), uwielbia polować i chwalić się trofeami. Te zachowania, związane z drapieżnictwem, są wrodzone, zaprogramowane, przekazywane w genach z pokolenia na pokolenie. Zresztą, doskonale wiedzą o tym opiekunowie kotów wychodzących, którzy czasem mają dość, leżących pod drzwiami, kocich zdobyczy.

Dziko żyjące koty polowały cały czas, oczywiście z przerwami na drzemkę. Żywiły się głównie małymi ptakami, gryzoniami, czasem owadami, przez co jadły niewiele, ale za to często. Ten model żywienia przetrwał lata ewolucji w bardzo podobnej postaci. Współczesne koty preferują małe porcje, których częstotliwość może zadziwić. Ile razy dziennie je kot? Puchaty czworonóg może zaglądać do miski nawet 16 razy na dobę, przy czym jednorazowo zjada około 30 kalorii - co odpowiada jednemu posiłkowi ze świeżo upolowanej polnej myszy.

Choć żywienie kotów jest bardzo mocno uwarunkowane genetycznie, nie można zapominać, że są to istoty wygodne, przebiegłe i łatwo dostosowujące się do panujących warunków. W świecie dobrobytu, gdzie jedzenie dla kota i nie tylko jest na wyciągnięcie łapki, czeka wiele zagrożeń. Przejedzenie, nadwaga, otyłość to problemy cywilizacyjne, z którymi boryka się człowiek, ale też jego podopieczni. Dlatego, na pytanie - ile kot powinien jeść, należy odpowiedzieć - tyle, ile powinien względem rasy, wieku, masy ciała, kondycji i stylu życia. To zupełnie wystarczy!

Pamiętaj! 

Kot powinien jeść mało i często, a kocia dieta nie może przekraczać dziennego zapotrzebowania energetycznego naszego pupila. Pupilowi nie służy ludzkie jedzenie, lecz pełnoporcjowa dobra karma dla kota, która pozwala utrzymać równowagę kaloryczną. Zaburzony (dodatni) bilans kaloryczny to główna przyczyna nadwagi i otyłości.

Jak często karmić kota?

Na podstawie tego, co o kotach zostało dotychczas powiedziane, może się wydawać, że najlepszym modelem żywienia jest zapewnienie stałego dostępu do pokarmu. To rozwiązanie wygodne dla opiekunów, lecz, niestety, niekorzystne dla kotów. Udostępnianie pełnej miski, to prosta droga, by czworonóg jadł więcej, niż powinien i szybko przekroczył optymalną masę ciała. Tym bardziej że w nielimitowanym modelu karmienia stosuje się pokarmy wysokokaloryczne. W misce najczęściej ląduje sucha karma, która jest bardziej energetyczna i sycąca od karmy mokrej. Dodatkowo, w wielu domach pupila raczy się resztkami z obiadu, które są bogatym źródłem tłuszczów, a tych kot wcale tak wiele nie potrzebuje. Co więcej, koty powyżej 6. roku życia zaczynają coraz wolniej je metabolizować, więc po tłustym posiłku miewają problemy z trawieniem i nadmiernie odkładającą się tkanką tłuszczową. 

Specjaliści ds. żywienia zwierząt domowych nie zalecają diety bez ograniczeń. W takim razie ile razy dziennie karmić kota? Pamiętając, że nasz pupil to mały drapieżnik, który musi zaspokoić swój instynkt łowiecki, należy podawać mu dwa, trzy główne posiłki z saszetki mokrego pokarmu, a w przerwie między nimi, udostępnić niewielką porcję suchej karmy. Oczywiście, taka dieta musi realizować rzeczywiste dzienne zapotrzebowanie kaloryczne konkretnego kociaka i odpowiadać jego indywidualnym cechom (np. żywiołowości). Aby sprawdzić, ile suchej, a ile mokrej karmy powinien jeść kot, wystarczy znać jego masę ciała i odnieść ją do wskazówek żywieniowych, podanych na etykiecie kociego pokarmu. Dobrze przy tym uwzględnić również własne spostrzeżenia.

Przykładowo, dorosły kot domowy, który waży 4 kg, powinien dostać około 3 saszetki mokrego pokarmu Sheba i 20 gramów suchych granulek. Koniecznie trzeba też dbać o to, aby pupil miał stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Karmienie kota z kontrolowaną wielkością porcji pokarmu to najlepszy model żywieniowy, który niesie mnóstwo zalet:

  • Daje dużą kontrolę nad tym, ile pokarmu znika z miski, więc gdy pupil zjada za mało lub za dużo, można od razu zareagować.
  • Pozwala zadbać o wszystkie kocie potrzeby - mokry pokarm, który koty preferują, jest niskokaloryczny i wspomaga odpowiednie nawodnienie, z kolei suchy pokarm pomaga oczyszczać zęby z osadu i utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej.
  • Wzmacnia więź emocjonalną opiekuna i jego podopiecznego.
  • Pomaga eliminować niewłaściwe zachowania żywieniowe - żebranie, kradzież pokarmu. Pupil, który dostaje regularne dwa (lub więcej) posiłki, rzadziej odczuwa głód między posiłkami i rzadziej zagląda do miski. W końcu apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc w dużej mierze zależy od tego, ile razy dziennie kot je. 

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ