Sheba PL

Co lubią koty? Dowiedz się, co lubią najbardziej i dlaczego!

biało-rudy kot wychylający głowę z pudełka
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Czy jako opiekun kota zastanawiałeś się kiedykolwiek, co sprawia, że mruczki tak bardzo przepadają za niektórymi zapachami albo kolorami i dlaczego wolą zwykłe kartony lub rolki po papierze toaletowym od specjalnie kupionych akcesoriów? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, co koty lubią najbardziej i jakie są ich najczęstsze preferencje.

Jakie zapachy lubią koty? Aromatyczne przyjemności

Koty, podobnie jak ludzie, mają swoje ulubione zapachy, które działają na nie uspokajająco, stymulująco lub po prostu przyjemnie. Dzięki wrażliwym narządom węchu mruczki są w stanie wykryć i reagować na wiele aromatów, których człowiek nie czuje w taki sam sposób lub nie zwraca na nie większej uwagi. Oto kilka przykładów:

  • kocimiętka – prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych zapachów, które sprawiają przyjemność kotom, o czym niejako świadczy sama nazwa. Znajdujący się w kocimiętce nepetalakton przypomina kocie feromony, dlatego też działa na mruczki niezwykle pobudzająco;
  • waleriana – traktowana jako alternatywa dla kocimiętki ze względu na wydzielanie aromatu podobnego do kocich feromonów. Pozwala czworonogom zrelaksować się i uspokoić;
  • wiciokrzew – kolejny substytut kocimiętki, który działa na zwierzęta odprężająco, wprawiając je w błogi stan oraz spokój.
  • awokado – do zapachów lubianych przez koty można zaliczyć również awokado. Mimo że nie jest bezpieczne do spożycia dla zwierząt, te niekiedy nie potrafią oprzeć się przyciągającemu zapachowi egzotycznego owocu. Dlatego też awokado należy trzymać poza kocim zasięgiem.

Jakie kolory lubią koty? Kolorowy świat kotów

Przez długi czas uważano, że koty widzą świat tylko w odcieniach szarości, jednak badania naukowe obalają ten mit. Mruczki, jak się okazuje, potrafią rozpoznawać pewne kolory, co prawda nie w takiej skali i intensywności jak człowiek. Jednocześnie ich zakres widzenia jest trochę szerszy w porównaniu do ludzkiego, a do tego dochodzi znaczne lepsze widzenie w słabym świetle.

Spektrum barw, które koty są w stanie dostrzec i na nie zareagować, skupia się przede wszystkim na odcieniach niebieskiego i żółtego, co mogłoby być odpowiedzią na pytanie ciekawskich opiekunów, jakie kolory lubią koty. Zieleń oraz czerwień są za to najtrudniejsze do zidentyfikowania przez zwierzęcy wzrok.

Jaką muzykę lubią koty? Kocie melodie

Kwestia tego, czy i jaką muzykę lubią koty, jest tematem dość niepewnym. O ile ludzie często czerpią przyjemność ze słuchania różnego rodzaju melodii, o tyle dla kotów, które mają bardzo wrażliwy słuch, wiele dźwięków może być zbyt głośnych lub niemiłych dla uszu. Jednak badania sugerują, że odpowiednio skomponowana muzyka może mieć pozytywny wpływ na czworonogi. Przede wszystkim mowa tutaj o dźwiękach o niskiej częstotliwości. Muzyka, która naśladuje kocie odgłosy, w tym szczególnie mruczenie, może działać uspokajająco i relaksująco. Podobnie jak niektóre dźwięki natury.

10 rzeczy, które koty kochają

Kartony

Kocie zamiłowanie do kartonów i pudeł może wynikać z wielu powodów. Po pierwsze, kartony są doskonałym miejscem do ukrycia się i obserwacji otoczenia. Dają one poczucie bezpieczeństwa oraz spokoju, zwłaszcza w sytuacjach możliwie stresujących, np. odwiedziny nieznajomych gości. Po drugie, ze względu na niewielką przestrzeń karton dobrze izoluje ciepło, co zapewnia kotom przytulne miejsce do spania. Po trzecie natomiast, to doskonały materiał, który można wykorzystać do samodzielnego przygotowania zabawek dla kota.

Wysokiej jakości jedzenie

Pełnoporcjowe jedzenie, które dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych (np. karmy dla kotów Sheba®), jest kluczowe dla utrzymania kondycji i zdrowia kota. Zbilansowana, kompletna dieta oparta na suchej i mokrej karmie o różnych teksturach oraz smakach nie tylko wpływa na szczęście czworonoga, ale też wspiera prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Poza tym jedzenie dobrane do preferencji smakowych  jest przyjemnością samą w sobie i zdecydowanie zalicza się do tego, co koty lubią najbardziej.

Przysmaki

Przysmaki są doskonałym sposobem na nagradzanie kota i pokazywanie mu, że jest doceniany oraz kochany. Poza tym mogą być używane jako zachęta w trakcie szkolenia, np. nauki chodzenia na smyczy. Ważne jest jednak, by pamiętać o umiarze i dostosowaniu ilości przysmaków do potrzeb żywieniowych i poziomu aktywności kota – nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Drapaki

Regularne drapanie jest naturalnym zachowaniem kota, które nie tylko pozwala oznaczyć teren, ale też występuje podczas kociej „gimnastyki” i pomaga utrzymać pazury w dobrej kondycji. Tego rodzaju potrzebę pozwalają zaspokoić drapaki, które nie dość, że stymulują mruczka fizycznie i umysłowo, to jeszcze potrafią zredukować poziom stresu lub wyciszyć w przypływie nieprzyjemnych emocji.

Kąpiele słoneczne

Koty uwielbiają ciepło i słońce, a kąpiele słoneczne pomagają w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Ponadto długie godziny spędzone na słońcu są dla kotów źródłem relaksu i przyjemności – naturalne światło słoneczne może przyczyniać się do poprawy samopoczucia i zmniejszenia stresu.

Zabawki

Na liście tego, co lubią koty, nie może zabraknąć zabawek, które ułatwiają zaspokojenie jednej z ważnych potrzeb behawioralnych. Spędzanie czasu na rozrywce wymagającej aktywności fizycznej oraz umysłowej wpływa pozytywnie na czworonoga, a wspólne zabawy z opiekunem, zwłaszcza te wpisujące się w łańcuch łowiecki, przekładają się na odpowiednią stymulację.

Wysokie miejsca

Wysokie miejsca pozwalają kotom obserwować swoje otoczenie z bezpiecznej odległości, a także zapewniają im poczucie komfortu i kontroli tego, co się dzieje. Miejsca takie jak półki czy szafy są również idealnym miejscem do drzemki lub relaksu z dala od hałasu oraz cudzej obecności, jeśli akurat kot woli pobyć sam.

Widok na otoczenie

Nie tylko wysoko położone miejsca zaspokajają kocią potrzebę obserwacji. Równie dobrze poczują się na parapecie okna, z którego mogą przyglądać się ludziom, ptakom czy innym zwierzętom. To nie tylko element stymulacji, ale też poczucie kontroli nad swoim terytorium z bezpiecznego miejsca wewnątrz domu. Obserwacja otoczenia może także pomóc kotom w relaksie i redukcji stresu.

Domki dla kotów

Domki dla kotów oferują zarówno przestrzeń do zabawy, jak i miejsca do odpoczynku, co jest istotne dla dobrego samopoczucia mruczków. Co więcej, tego rodzaju drzewka nierzadko posiadają drapaki, co tylko zwiększa ich atrakcyjność. Są one doskonałym rozwiązaniem dla kotów mieszkających w mieszkaniu, gdzie przestrzeń jest ograniczona, ponieważ pozwalają na wspinaczkę i eksplorację na różnych poziomach.

Czas spędzany z opiekunem

Koty, choć są znane jako zwierzęta niezależne, cenią sobie też czas spędzony z opiekunami. Głaskanie, zabawa czy nawet zwykłe leżenie razem na kanapie – wszystko to pomaga w budowaniu silnej więzi między zwierzęciem a człowiekiem. Wspólne aktywności dają czworonogowi poczucie bezpieczeństwa, miłości i przynależności do stada, co jest kluczowe dla emocjonalnego dobrostanu.

Zrozumienie tego, co najbardziej cenią sobie koty, to klucz do ich szczęścia i dobrego samopoczucia. Od miejsca z dobrym widokiem, przez właściwie dobrane jedzenie, po jakość spędzanego razem czasu – dbanie o potrzeby i upodobania mruczków jest niezwykle ważne w codziennej opiece. Jeśli zauważasz, że Twój pupil jest smutny lub zaniepokojony, możesz dowiedzieć się, jak mu pomóc, czytając nasz artykuł o poprawianiu nastroju kota.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ