Sheba PL

Smutny kot – jak poprawić mu nastrój?

large_smutny-kot_1632842461482.jpeg
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Nasze koty, podobnie jak ludzie, przeżywają różne stany emocjonalne. W przypadku tych czworonożnych zwierząt zmiany nastrojów są związane z czynnikami biologicznymi oraz przemianami zachodzącymi w otaczającym je środowisku. W większości przypadków sposobem na poprawę kociego nastroju jest dostosowanie opieki do potrzeb behawioralnych zwierzęcia. Zdarza się jednak, że pogorszenie nastroju związane jest z problemami zdrowotnymi lub depresją. Wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii, który pomoże znaleźć medyczną przyczynę gorszego samopoczucia mruczka. Jak rozpoznać, czy nasz podopieczny potrzebuje większej stymulacji? Na co zwrócić uwagę? 

Spis treści

 1. Smutny kot a domowa nuda 
 2. Sposoby na kocią nudę
 3. Półki dla kota
 4. Kocie kryjówki
 5. Stymulacja kocich zmysłów – zabawki angażujące węch i smak
 6. Zabawa w kota i myszkę 
 7. Jaką porę na zabawę najlepiej wybrać?
 8. Depresja u kotów
 9. Inne choroby a pogorszenie nastroju 
 10. Podsumowanie

Smutny kot a domowa nuda 

Koty domowe są drapieżnikami, które potrzebują ruchu, wyzwań oraz zaspokajania łowieckich potrzeb. Opiekunowie powinni więc dostarczać swoim zwierzętom odpowiednich bodźców i atrakcji pomagających zaspokoić naturalne instynkty i rozładować ich energię. Kot, który odbiera odpowiednią ilość bodźców, nie ma czasu na odczuwanie nudy, dzięki czemu jego nastrój nie będzie się pogarszał. Kiedy zabawa, odpoczynek i pielęgnacja są utrzymane w równowadze, zwierzę będzie rozwijało się prawidłowo. 

W przypadku gdy potrzeba zabawy nie jest zaspokojona, zwierzę nie tylko zaczyna odczuwać nudę czy brak zainteresowania ze strony opiekuna, lecz także zostaje pozbawione możliwości naturalnego rozładowywania emocji oraz energii. Może stać się niespokojne, niegr a czasami nawet agresywne. Poszukując sposobów na zapewnienie sobie rozrywki, zacznie niszczyć domową przestrzeń, drapiąc meble i przekopując doniczkowe rośliny. 

Ważne jest więc zapewnienie kotu czasu na wspólną zabawę. Kontakt z opiekunem zawsze ma pozytywny wpływ na zwierzę, ponieważ pomaga budować poczucie bezpieczeństwa, niezbędne do prawidłowego rozwoju czworonoga. W czasie aktywności zwierzę ma okazję do rozwijania instynktów oraz rozładowania energii. Jakie formy spędzania czasu będą najbardziej efektywne i właściwe dla kotów? Jak stworzyć zwierzętom miejsce do rozrywki w małej przestrzeni? 

Sposoby na kocią nudę  

Poniżej przedstawimy kilka sposobów i propozycji, jak można zadbać o zapewnienie kotom właściwej stymulacji. Warto pomyśleć o odpowiedniej organizacji przestrzeni oraz o zabawkach, które urozmaicą wspólną zabawę z mruczkiem. Pamiętajmy, aby formę rozrywki dostosować do indywidualnego charakteru zwierzęcia. Weźmy pod uwagę wiek kota oraz jego upodobania. 

Półki dla kota 

Niektórym może się wydawać, że mały metraż jest przeszkodą do zorganizowania kotu rozrywki i zaaranżowania ciekawej przestrzeni. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę szczególne upodobanie tych zwierząt do wdrapywania się, eksplorowania różnych powierzchni i poziomów wysokości, to okaże się, że wprowadzając w naszym mieszkaniu lub domu niewielkie zmiany, możemy podarować milusińskim prawdziwy plac zabaw. Wystarczy odrobina kreatywności i pomysłowości. 

Jednym z takich rozwiązań są półki. Kiedy zamontujemy je na ścianie w różnych odległościach od siebie, na różnej wysokości, mruczek będzie miał możliwość wspinania się, przeskakiwania z jednej na drugą, chowania się i obserwowania świata z różnych poziomów. Zyskuje też nową przestrzeń i miejsce, gdzie może się schować. Aby jeszcze bardziej urozmaicić takie rozwiązanie, można wyłożyć półki chropowatą wykładziną lub sztuczną trawą – nie tylko urozmaicą powierzchnię, lecz także zachęcą czworonogi do drapania, zwiększając tym samym poziom stymulacji bodźców oraz rozładowanie energii. Pamiętajmy o stabilnym montażu i takim układzie półek, aby zapewnić kotu jak największą swobodę ruchu.

Kocie kryjówki

Kolejnym świetnym sposobem na dostarczenie mruczkowi rozrywki jest stworzenie mu w mieszkaniu specjalnych kryjówek. Koty bardzo lubią miejsca odseparowane, ukryte i zamknięte, które gwarantują spokój, ciszę i bezpieczeństwo. Często potrzebują takiej zamkniętej i niewidocznej przestrzeni, gdzie mogą radzić sobie ze swoimi emocjami. Jest to szczególnie ważne w czasie zmian, np. kiedy powiększa się rodzina, trwa remont albo przeprowadzka. 

Odnajdywanie takich kryjówek czy próby dostania się do nich są z kolei formą zabawy i wyzwania. Dobrym pomysłem jest zatem na przykład zapewnienie im takich miejsc na pewnej wysokości. Obecnie na rynku możemy znaleźć coraz więcej mebli zaprojektowanych specjalnie z myślą o kotach. Projektanci umieszczają w szafach, regałach, biurkach i łóżkach specjalne schowki przeznaczone dla tych czworonogów. Zamknięte, zabudowane przestrzenie zaspokajają ich potrzeby, redukując poziom stresu i zwiększając poczucie komfortu. Wpływa to pozytywnie także na ich samopoczucie. Im spokojniejsi są nasi milusińscy, tym lepszy mają nastrój. 

Stymulacja kocich zmysłów – zabawki angażujące węch i smak

 • Mata węchowa. Ma dosyć prostą konstrukcję. Zbudowana jest z luźno powiązanych ze sobą pasków materiału, przymocowanych do podstawy konstrukcyjnej (gumowej, ażurowej wycieraczki) W ten sposób tworzy się wielowymiarowa mata, stymulująca kilka zmysłów jednocześnie. Różnorodność materiału pozwala kotu na eksplorowanie powierzchni, natomiast ukryte w macie przysmaki angażują zarówno węch, jak i smak. Dzięki temu mruczek może rozbudzić instynkt łowcy poszukującego pożywienia. Energia i zaangażowanie włożone w odnajdywanie przysmaków zostaje docenione nagrodą w postaci smacznej i zdrowej przekąski. 
 • Zabawki z niespodzianką. Równie ciekawym rozwiązaniem są zabawki, w których możemy schować kocie przysmaki, na przykład tzw. “kule smakule”. Umieszczone wewnątrz niej jedzenie pobudza zmysły mruczka i zmusza do skupienia uwagi na wydobywaniu przekąsek. Możemy również spróbować skorzystać z tzw. miski labiryntu – koty muszą wyciągać karmę spomiędzy licznych przeszkód.  
 • Masażery. Świetnie odpowiadają na potrzeby mruczków, pomagając w stymulowaniu dotyku i kontaktu z różnymi powierzchniami. Są skuteczne w rozładowywaniu napięcia i stresu w różnych partiach ciała. Masażery w formie mat można umieszczać na meblach, na przykład na nogach stołu. Dzięki nim kot może ocierać się o meble, jednocześnie rozluźniając pyszczek lub grzbiet.
 • Wskaźnik laserowy lub latarka. Jest dobrze znaną formą zabawy z kotem. Podążając za światłem wskaźnika, zwierzę będzie skupiać na nim swoją uwagę. Pochłonie to jego uwagę i pozwoli rozładować nadmiar energii. Pamiętajmy jednak, że mruczki potrafią szybko znudzić się takim polowaniem na niby. Aby wynagrodzić trud włożony w próbę złapania laserowego promienia, pod koniec zabawy warto nagrodzić podopiecznego smaczną przekąską. 

Zabawa w kota i myszkę 

Wspomnieliśmy już wyżej, że koty to łowcy z natury. Warto wziąć to pod uwagę w czasie wspólnej zabawy. Mruczki lubią „polować” na zabawki, a także uwielbiają być nagradzane za wysiłek, jaki wkładają w złapanie zdobyczy. Korzystając z tego modelu aktywności, opiekun również musi wykazać się dużym zaangażowaniem i wyobraźnią. Podczas zabawy należy respektować kolejność łańcucha łowieckiego: polowanie – jedzenie – spanie. Po aktywności zakończonej złapaniem zdobyczy należy podać kotu posiłek, a następnie pozwolić, aby udał się w ustronne miejsce i odpoczął. „Ofiara” nie może być łatwa do złapania. Rozbudzanie instynktu łowcy u czworonoga to niezwykle skuteczny sposób na rozładowywanie wszelkich kocich stresów oraz na domową nudę.

Jaką porę na zabawę najlepiej wybrać? 

Najlepszym momentem na wspólną zabawę z kotem będzie ranek lub wieczór. Są to pory, w których mruczki potrzebują i szukają większej aktywności. Gra z czworonogiem musi być intensywna, a zwierzęta same dadzą nam znać, kiedy będą miały ochotę na odpoczynek. Pamiętajmy, że bardzo dobrym sposobem na uporządkowanie wspólnych aktywności i zredukowanie poziomu stresu u naszych podopiecznych będzie ustalenie stałego harmonogramu dnia. Czasami to wystarczy, aby przywrócić kotom dobry nastrój i spokój. 

Depresja u kotów

Czasami niestety zdarza się, że zwierzę cierpi z powodu depresji. Podobnie jak u ludzi, depresja kotów związana jest z czynnikami biologicznymi i środowiskowymi. W sezonie jesienno-zimowym, kiedy do kocich organizmów trafia mniej światła, możemy zaobserwować u nich niegroźne spadki nastroju, które zazwyczaj znikają wraz z nadejściem wiosny. Znacznie poważniejszym problemem jest depresja ostra lub przewlekła. 

Depresja ostra wiąże się zazwyczaj z nagłym przeżywaniem silnych emocji. Można ją porównać do zespołu stresu pourazowego u ludzi. Ten rodzaj schorzenia można zaobserwować u kotów na przykład po śmierci ich opiekuna, po doznaniu obrażeń na skutek wypadku, w czasie choroby lub po operacji. Depresja przewlekła natomiast rozwija się powoli i występuje na skutek długotrwałego stresu oraz nagromadzenia negatywnych emocji. 

Koty chorujące na depresję zazwyczaj obniżają aktywność, unikają zabawy i nie mają na nią ochoty. Stają się wycofane, chętnie przebywają w odosobnieniu. Możemy również zauważyć u nich spadek apetytu lub całkowite unikanie jedzenia. Czasami zdarza się, że kot cierpiący na depresję może zacząć zachowywać się agresywnie lub autoagresywnie. 

Inne choroby a pogorszenie nastroju 

Zdaniem lekarzy weterynarii i behawiorystów obniżony nastrój u kotów jest często związany bezpośrednio z dolegliwościami chorób somatycznych, czyli np. chorób serca, chorób neurologicznych czy infekcji wirusowych. Jeśli więc zaobserwujemy u mruczka spadek nastroju, powinniśmy wybrać się do lekarza weterynarii w celu wykluczenia poważnych problemów zdrowotnych. W przypadku gdy zwierzę cierpi na depresję, odpowiednie leki i kontakt z behawiorystą pozwolą mu wrócić do prawidłowego stanu. Pomocne w radzeniu sobie z obniżonym nastrojem lub depresją mogą być też zioła: kocimiętka, matatabi czy waleriana dla kota 

Podsumowanie 

 1. Pogorszenie nastroju kota może być związane ze zmniejszoną aktywnością lub brakiem bezpiecznej przestrzeni. Znajdźmy więc czas na wspólną zabawę z mruczkiem, wykorzystując podczas niej ciekawe akcesoria i zabawki. Możemy również przystosować przestrzeń w naszym domu czy mieszkaniu do tego, aby stawiała przed czworonogiem wyzwania i aktywizowała jego sposób przemieszczania się. 
 2. Mruczki posiadają naturalny instynkt łowczy, który sprawia, że uwielbiają zabawy wymagające od nich „polowania”. Wykorzystując ten motyw w czasie wspólnej zabawy, angażujemy wszystkie zmysły naszego podopiecznego oraz dostarczamy mu okazji do rozładowania energii i stresu. 
 3. Obniżenie nastroju może być związane z depresją – ostrą lub przewlekłą. W obu przypadkach konieczny jest kontakt z lekarzem weterynarii i behawiorystą. 

Objawami wskazującymi na kocią depresję mogą być: obniżona aktywność, unikanie zabawy, wycofanie, przebywanie w odosobnieniu, czasami agresja, spadek apetytu lub całkowite unikanie jedzenia.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ