Sheba PL

Zabawki dla kota DIY – 7 pomysłów

Kot leży na kocu i patrzy na zabawkę, unosząc łapę
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Każdy opiekun wie, jak ważną rolę odgrywa zabawa w codziennej rutynie kota. Odpowiednio dobrane zabawki pomagają w prawidłowej stymulacji umysłowej oraz fizycznej. Nie trzeba jednak wydawać przy tym dużej ilości pieniędzy. Dowiedz się, jak zrobić zabawki dla kota we własnym zakresie i zapewnić mu rozrywkę niewielkim kosztem.

Dlaczego zabawa z kotem jest tak ważna?

Mruczki, które mieszkają w domach, nie tracą swojego instynktu łowieckiego, dlatego zabawa z kotem jest niezwykle ważnym aspektem w ich codziennym życiu. To nie tylko forma aktywności fizycznej, ale też doskonały sposób na stymulację umysłową Twojego pupila, ponieważ koty – podobnie jak ludzie – potrzebują różnorodnych bodźców, które pobudzą ich mózg.

Chociaż koty spędzają dużo czasu na drzemkach, regularna zabawa z nimi jest niezbędna do budowania i utrzymania silnej więzi z opiekunem. Pozytywne interakcje pozwolą Ci zaskarbić sobie zaufanie czworonoga, a także poznać jego naturę, mowę ciała czy preferencje.

Jak samemu zrobić zabawkę dla kota?

Aby zrobić zabawkę dla kota DIY, wystarczy trochę kreatywności i wolnego czasu, jednak – co najważniejsze – nie może zabraknąć również odpowiednich materiałów. To niezwykle istotne, aby do wykonania zabawek użyć tylko takich rzeczy, które nie będą zagrażały zdrowiu pupila, czyli przede wszystkim nic ostrego lub łatwego do połknięcia. 

Z czego można zrobić zabawki dla kota?

Do przygotowania zabawek dla kota DIY można wykorzystać przedmioty codziennego użytku lub takie, które są łatwo dostępne w różnych sklepach. Jednocześnie trzeba zadbać o to, aby były bezpieczne dla zwierzęcia – tak przed użyciem, jak i w trakcie zabawy. Poniżej zamieszczamy dwie listy z przykładami materiałów, które nadają się lub są nieodpowiednie do zrobienia z nich zabawek.

Materiały, które można używać:

  • filc;
  • bawełniana tkanina;
  • karton;
  • piórka;
  • papier lub gruba folia aluminiowa.

Materiały, których nie można używać:

  • małe przedmioty, które kot mógłby połknąć (np. guziki, koraliki);
  • plastikowe przedmioty;
  • przedmioty o ostrych krawędziach;
  • wszelkie przedmioty, które mogą być dla kota toksyczne.

Zabawki dla kota zrób to sam – 7 pomysłów

Jeśli nie masz pomysłu na to, jak zrobić zabawki dla kota DIY, możesz skorzystać z naszych podpowiedzi, do których nie potrzeba nic więcej oprócz ogólnodostępnych, odpowiednich materiałów. 

1. Bawełniany splot

Do wykonania splotu będziesz potrzebować trzech bawełnianych skrawków o długości ok. 50 cm. Zwiąż je razem na jednym końcu i spleć w taki sposób, aby stworzyły warkocz; następnie zrób supeł na drugim końcu. Tak stworzony splot możesz rzucić kotu na podłogę lub machać nim lekko, aby zainteresować mruczka i zachęcić do wspólnej zabawy.

2. Mysz z filcu

Aby przygotować tę zabawkę, potrzebny będzie kawałek filcu, w którym wytniesz kształt przypominający mysz. Przyda się również coś do wypełnienia, np. wata. Jako ogon myszy możesz wykorzystać piórka, przy czym pamiętaj, żeby przy zaszywaniu zabawki nie używać zszywek lub innych drobnych materiałów, które kot mógłby połknąć podczas zabawy. Przesuwając mysz po podłodze, zachęcisz pupila do polowania. Jeśli zabawka zacznie się pruć, wymień ją na inną lub napraw, ponieważ nitki, wełna itp. stanowią potencjalne niebezpieczeństwo ze względu na ryzyko połknięcia i uszkodzenia jelita.

3. Wędka z piórkami

Znajdź długi patyk lub drucik, a do tego długi sznurek i piórka. Przywiąż sznurek do jednego końca patyka, a piórka do drugiego, tak aby stworzyły swego rodzaju wędkę. W ten sposób możesz zaangażować kota do pościgu i polowania na coś, co będzie przypominało ptaka. Po skończonej zabawie odłóż zabawkę w bezpieczne miejsce, poza zasięgiem zwierzęcia, aby nie zainteresował się trzonem wędki, który może być szkodliwy dla zdrowia.

4. Tunel

Przygotowanie tunelu dla kota wymaga sztywnego papieru w dużym formacie albo kartonu, które będzie łatwo zrolować i skleić taśmą papierową. Możesz również pomyśleć o stworzeniu całej trasy z kilku tub, tak żeby mruczek swobodnie między nimi przechodził. Upewnij się, że materiały są wystarczająco mocne.

5. Labirynt

Jeśli masz więcej miejsca w domu na przygotowanie czegoś więcej niż tunel, spróbuj zainteresować swojego kota zabawą w labiryncie. Przydadzą Ci się kartony, wytłaczanki do jajek czy niepotrzebne pudełka z pokrywką. Spróbuj wykorzystać swoją kreatywność – posklejaj poszczególne materiały w różnych formach i włóż do nich kocie przysmaki, aby zachęcić czworonoga do pokonywania kolejnych przeszkód. 

6. Rolka z przysmakiem

Do stworzenia jednych z najprostszych zabawek dla kota DIY wystarczy zużyta rolka po papierze toaletowym oraz trochę przysmaków, które zachęcą pupila do zabawy. Włóż przekąski do rolki, zegnij jej końce i zacznij toczyć po podłodze, zanim kot sam zrozumie, na czym polega taka aktywność.

7. Szeleszcząca skarpetka

Jeśli wśród swoich rzeczy zdarzy Ci się znaleźć skarpetkę bez pary, nie wyrzucaj jej – nada się jako zabawka dla kota. Wystarczy włożyć do niej coś, co przykuje uwagę kota, np. kulki z folii aluminiowej. W ten sposób wypełnioną skarpetkę zawiąż na supeł i rzuć mruczkowi do zabawy.

Jak powinna wyglądać zabawa z kotem?

Zabawa z kotem to nie tylko okazja do wspólnej rozrywki, ale również szansa na utrzymanie jego zdrowia fizycznego i psychicznego na odpowiednim poziomie. Każda zabawa powinna odbywać się pod nadzorem któregoś z opiekunów. Ponadto zawsze upewniaj się, że otoczenie jest bezpieczne dla Twojego czworonoga. Usuń z drogi wszelkie przedmioty, które mogą go zranić lub stanowią zagrożenie, a także postaraj się dostosować zabawę do wieku oraz kondycji. Dokładnie obserwuj mowę ciała kota, aby upewnić się, że czuje się komfortowo. Planując jakąkolwiek rozrywkę dla swojego pupila, pamiętaj o respektowaniu łańcucha łowieckiego (polowanie–jedzenie–spanie) – w związku z tym po zabawie powinna nastąpić pora karmienia, a następnie odpoczynku.

Zdarza się, że koty gryzą podczas zabawy, co może wynikać z nadmiernego podniecenia lub frustracji. Ważne jest, aby zrozumieć przyczyny takiego zachowania i odpowiednio na nie zareagować, zapewniając mruczkowi bezpieczną, przyjemną formę rozrywki.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w przygotowaniu innych akcesoriów codziennego użytku dla swojego pupila, zajrzyj do naszego artykułu o tym, jak samodzielnie zrobić legowisko dla kota.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ