Sheba PL

Najdroższe koty – które rasy kotów kosztują najwięcej?

large_najdroaesze-koty-owiata-ranking_1625578320958.jpeg
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Dla każdego opiekuna jego kot jest najdroższym stworzeniem na świecie. Jednak niektóre rasy tych zwierząt są drogie w dosłownym znaczeniu tego słowa. Poniżej prezentujemy 5 najdroższych kotów świata.

Spis treści:

  1. Najdroższe koty – skąd bierze się ich cena?
  2. Najdroższa rasa kota – Ashera
  3. Druga najdroższa rasa kota – Bengal
  4. Najdroższe koty domowe dla alergików – Allerca
  5. Najdroższa rasa kota o wyjątkowym wyglądzie – Khao Manee
  6. Najdroższy kot pozbawiony sierści – Peterbald
  7. Zakup kotów rasowych w Polsce

Najdroższe koty – skąd bierze się ich cena?

Czy wiesz, że najdroższe koty rasowe kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych? Ta kwota bez wątpienia może zawrócić w głowie. Cena przedstawiciela konkretnej rasy zależy od tego, jakie jest jego drzewo genealogiczne, jakimi osiągnięciami może się poszczycić, jeśli chodzi o wystawy, oraz jak trudno jest rozmnożyć tę rasę. 

Najdroższa rasa kota – Ashera

Ashera – warto zapamiętać tę rasę, ponieważ jej przedstawiciele to zdecydowanie najdroższe koty. Cena jednego kocura może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko uwarunkowane jest pochodzeniem oraz hodowlą, w której urodził się nasz bohater. Co takiego niezwykłego mają w sobie koty Ashera? Jest to rasa będąca hybrydą azjatyckiego kota bengalskiego, kota domowego i afrykańskiego serwala. Co ciekawe, były czasy, gdy koszt zakupu jednego kota Ashera wynosił… ponad czterysta tysięcy złotych. 

Omawiane najdroższe koty świata są bardzo szybkie i zwinne, charakteryzują się przyjaznym usposobieniem i ciekawością. Warto pamiętać, że są również wyjątkowo aktywne – zdecydowanie nie jest to typ „kanapowego” kota. 

Druga najdroższa rasa kota – Bengal

Wymieniając najdroższe rasy kotów, nie sposób nie wspomnieć o kotach bengalskich. Niektóre z nich mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak dotyczy to pojedynczych przedstawicieli. Najczęściej kota bengalskiego można mieć już za „jedyne” kilkanaście tysięcy złotych. 

Charakterystyczną cechą tej rasy są lamparcie cętki, które koty bengalskie odziedziczyły po swoich dzikich przodkach. Obecnie sprzedawane najdroższe koty domowe są krzyżówkami dziko żyjących kotów bengalskich oraz popularnych europejskich. 

Do kotów bengalskich należy również rekord wpisany do księgi Guinnessa, czyli najwyższa cena zapłacona za pojedynczego osobnika. W 1998 roku Cindy Jackson kupiła w Londynie kota o imieniu Cato za równowartość 125 tysięcy złotych. Nie zmienia to jednak faktu, że przedstawiciele rasy Ashera mogą kosztować nawet 125 tysięcy dolarów – te przypadki jednak nie zostały zgłoszone do księgi Guinnessa, stąd nieścisłości w danych. 

Najdroższe koty domowe dla alergików – Allerca

Dla wielu miłośników kotów możliwość przebywania w towarzystwie tych zwierząt jest absolutnie bezcenna. Niekiedy jednak zdrowie opiekuna na to nie pozwala. Allerca to kot hipoalergiczny, który w drodze eliminacji odpowiednich genów, został pozbawiony specyficznego białka znajdującego się w ślinie. To właśnie ono odpowiada za większość reakcji alergicznych. Usposobienie tego zwierzęcia jest przyjazne i stosunkowo spokojne. Cena przedstawiciela rasy Allerca waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.  

Najdroższa rasa kota o wyjątkowym wyglądzie – Khao Manee

Khao Manee pochodzą z egzotycznej Tajlandii. Dosłowne tłumaczenie nazwy tej rasy brzmi „biały diament”. Wszyscy przedstawiciele Khao Manee mogą poszczycić się pięknym, białym futrem. Dodatkową cechą charakterystyczną rasy jest zróżnicowanie koloru tęczówek – to ciekawy przykład na to, jak wada genetyczna może pozytywnie wpływać na walory estetyczne. Warto wiedzieć, że to właśnie koty obciążone tą wadą są równocześnie najdroższe.

Khao Manee przez opiekunów opisywane są jako żywiołowe i uczuciowe – z chęcią uczą się różnych sztuczek i angażują się w treningi z opiekunem. 

Najdroższy kot pozbawiony sierści – Peterbald

Rasa Peterbald pochodzi z Rosji i znana jest również pod nazwą „sfinks petersburski”. Przedstawiciela tej rasy możemy zakupić już za 2 tysiące złotych, najdroższe osobniki kosztują kilkanaście tysięcy zł.  Chociaż cena sfinksów petersburskich jest niższa od ceny kotów rasy main coon, to tych drugich jest w Polsce znacznie więcej.

Z wyglądu Peterbald przypomina swojego kuzyna – sfinksa egipskiego. Podobnie jak on jest zupełnie pozbawiony sierści i charakteryzuje się niebywałą elegancją. Peterbaldy uważane są za bardzo przyjaźnie usposobione, natomiast nie najlepiej znoszą samotność. Decydując się na adopcję kota tej rasy, warto od razu zapewnić mu towarzysza o podobnym temperamencie. 

Zakup kotów rasowych w Polsce

Hodowle niektórych wymienionych w artykule ras kotów występują na terenie Polski. Decydując się na przyjęcie takiego stworzenia pod dach, warto szczególnie uważnie sprawdzić jego pochodzenie i upewnić się, że miejsce rozrodu działa zgodnie z prawem i spełnia europejskie standardy. Legalne hodowle są zarejestrowane w Polskim Związku Felinologicznym i tylko adopcja pupila z takiego źródła daje nam pewność, że zwierzę odpowiada wzorcowi swojej rasy zarówno pod względem wyglądu, jak i temperamentu.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ