Sheba PL

Jak karmić kota: sucha i mokra karma, jak często, o czym należy pamiętać?

large_jak-karmic-kota-sucha-i-mokra-karma-jak-czesto-o-czym-nalezy-pamietac-637193398772084131.png
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Mokra karma dla kota


Karmy w saszetkach, tackach i puszkach są aromatyczne i smakowite, dlatego koty chętnie je zjadają. Zawierają przede wszystkim składniki pochodzenia zwierzęcego oraz dodatek surowców roślinnych – warzyw oraz zbóż.

Charakteryzują się wysoką zawartością wody (około 80%). To ich wielka zaleta z punktu widzenia ochrony dróg moczowych, ponieważ koty- potomkowie pustynnego przodka- z natury piją mało, a to naraża je na choroby układu moczowego. Dlaczego? Gdy zwierzę pobiera zbyt mało płynów, dochodzi do zagęszczenia moczu, co sprzyja jego krystalizacji, czyli tworzeniu kamieni moczowych.

Mokre karmy dla kotów ułatwiają utrzymanie prawidłowej kondycji i masy ciała mruczka, ponieważ zawierają około cztery razy mniej kalorii- w przeliczeniu na masę produktu- niż karmy suche. Dzięki temu pupil może zjeść więcej pysznego jedzenia, przyjmując jednocześnie mniejszą porcję energii.
Tak samo jak karmy suche- mokre karmy pełnoporcjowe są doskonałym  źródłem wszystkich składników odżywczych, w tym witamin, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz makro- i mikroelementów. Najlepsza mokra karma dla kota to taka, która zawiera optymalne ilości białka i innych ważnych dla zdrowia kota składników odżywczych (a jest ich w sumie ponad 40) i która jest dopasowana do indywidualnych potrzeb i preferencji mruczka.

 

 
Rodzaje mokrej karmy dla kotów:

 

 • musy dla kotów


Mają jednolitą konsystencję. Musy są dobrym wyborem dla wybrednych kotów, które lubią aromatyczne dania. Sprawdzą się dla kotów w każdym wieku. Pamiętaj, aby mus delikatnie rozdrobnić widelcem przed podaniem swojemu czworonożnym
 smakoszowi.

 • pasztety dla kotów


Charakteryzują się dużym stopniem rozdrobnienia cząstek pokarmowych. Struktura karmy jest gęsta i jednolita. Podobnie jak w przypadku musu – lekko rozdrobnij kocie jedzenie przed podaniem.

 • kawałki w sosie dla kotów


Kawałki zalewane są smakowitym sosem po wprowadzeniu ich do saszetek, puszek lub tacek. Sos zawiera większą ilość wody od galarety i jest płynny w temperaturze pokojowej.

 • kawałki w galarecie dla kotów


Kawałki karmy są zalewane galaretą, podobnie jak kawałki w sosie. Galareta zachowuje swoje właściwości zestalające w temperaturze pokojowej, ale może się upłynniać po podgrzaniu. Sprawdź karmę Sheba Delicacy in Jelly.


Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego w mokrych karmach to najczęściej kawałki:

 • kurczaka, indyka, wołowiny, cielęciny, królika, dziczyzny.

Ryby w mokrych karmach to najczęściej:

 • łosoś, tuńczyk, sardynki, makrele.


Sucha karma dla kota


Charakteryzuje się niską wilgotnością (około 10%). Między innymi dzięki temu data przydatności do spożycia po otwarciu jest dłuższa niż w przypadku karm mokrych. Suche karmy są wygodne nie tylko w przechowywaniu, ale także w podawaniu. Dodatkowo zawierają one około 4 razy więcej energii niż mokre jedzenie, więc świetnie sprawdzą się jako źródło kalorii dla bardziej aktywnych zwierząt np. kotów wychodzących.
Granule karm suchych występują w różnych kształtach i rozmiarach, co daje możliwość dostosowania jedzenia do wieku kota oraz jego indywidualnych potrzeb. Dodatkowo, sucha karma- dzięki swojej konsystencji-   naturalnie usuwa osad z powierzchni zębów, co zmniejsza odkładanie się kamienia nazębnego.

Żywiąc pupila suchą karmą zwróć uwagę, by kot miał zawsze dostęp do czystej, świeżej wody. To bardzo ważne, ponieważ koty z natury piją mało wody.

 


Najlepsza dieta dla kota


Optymalne kocie menu powinno składać się z mokrej i z suchej karmy (tzw. mix-feeding). Dzięki temu pupil może korzystać ze wszystkich zalet obu formatów jedzenia. Najkorzystniej jest- z punktu widzenia wpływu na zdrowie ulubieńca- stosować w diecie kota mokrą karmę w stosunku 9:1 do suchego pokarmu (pod względem masy).

 

 


Jak często karmić kota i jakimi porcjami?

Dorosły kot o masie ciała 4 kg powinien zjadać średnio 3 saszetki dziennie, np. karmy Sheba z łososiem w sosie – gdzie saszetka ma 85 g. Saszetki powinny być podawane co najmniej w temperaturze pokojowej, pojedynczo, czyli np. 3 razy dziennie po jednej saszetce. Jednak zaleca się jedną z saszetek zastąpić suchą karmą (ok. 15-20g), która urozmaici dietę kota pod względem tekstury pokarmu. W praktyce podaje się mokre jedzenie na śniadanie i na kolację, a dzienną porcję suchego pokarmu dzieli się, serwując połowę np. wychodząc rano do pracy i połowę na nocne „polowanie”.

 

 


Żywienie kota- praktyczne porady

 

 • Koty w naturze często polują na małe zdobycze. Jedzą więc pokarm świeży i ciepły.  Dlatego mruczki- niezależnie od trybu życia- są skłonne do kaprysów i wrażliwe na temperaturę pożywienia. Zdecydowanie wolą jeść ciepłe pokarmy- w temperaturze co najmniej pokojowej. Możesz również podgrzać nieco posiłek (do temperatury około 38 stopni), wkładając zamkniętą saszetkę do ciepłej kąpieli wodnej. 
 • Mruczki wykazują naturalną potrzebę zmiany smaku i tekstury pokarmu. Oznacza to, że mogą być wybredne. Pewnego dnia potrafią odmówić  zjedzenia karmy, która wcześniej im smakowała. Wypróbuj wówczas karmę o innym smaku lub odmiennej konsystencji np. w formie musu lub wykwintne mięsiste kawałki w sosie Sheba® Craft Collection.
 • Zwróć uwagę, aby miseczki z wodą i jedzeniem nie stały zbyt blisko siebie. Powinna je dzielić odległość co najmniej pół metra. W innym wypadku mruczek może nie chcieć pić. Oba naczynia należy umieścić również z dala od kuwety.
 • Pamiętaj, by za każdym razem po karmieniu kota umyć jego miskę. Mruczki preferują świeże jedzenie z czystego naczynia. Poza tym resztki pokarmu dla zwierząt są doskonałym miejscem do rozwoju bakterii, które mogą być przyczyną wymiotów, biegunek, a także innych problemów zdrowotnych.
 • Mokre karmy przechowuj po otwarciu w lodówce, nie dłużej niż przez 48 godzin (chyba, że producent zaleca inaczej). Karmę suchą przechowuj w szczelnie zamkniętym opakowaniu w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ