Sheba PL

Jak uspokoić kota? Sprawdzone sposoby na ukojenie nerwów

opiekun głaszcze szarego kota, który stoi na oparciu kanapy
 • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Każdy opiekun zna te chwile, kiedy jego mruczek wydaje się być niespokojny lub zestresowany – czy to z powodu burzy, wizyty w gabinecie weterynaryjnym, odwiedzin nieznanych gości czy innych, codziennych sytuacji. Koty – tak jak ludzie – mogą odczuwać stres, jednak istnieje wiele sprawdzonych metod, które są w stanie pomóc w przywróceniu poczucia bezpieczeństwa oraz komfortu pupilowi. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach i objawach wynikających ze stresujących czynników, a także poznać różne sposoby na to, jak uspokoić kota.

Dlaczego koty odczuwają stres?

Koty, podobnie jak ludzie, reagują na stresujące sytuacje fizjologicznie i behawioralnie. W odpowiedzi na stres w organizmie zwierzęcia wydziela się kortyzol, który przygotowuje ciało do reakcji „walcz lub uciekaj”, zwiększając czujność i gotowość do reagowania. Długotrwałe narażenie na niepokojące bodźce może zakłócić inne funkcje fizjologiczne kota, prowadząc do problemów zdrowotnych.

Istnieje wiele powodów, dla których kot może odczuwać stres. Jednym z nich jest wprowadzenie do domu nowego osobnika. Nawet jeśli oba czworonogi są spokojne, ich zderzenie terytorialne może prowadzić do napięć. Opiekun musi być świadomy tego, jak odpowiednio wprowadzić drugiego kota w domu, aby zminimalizować ryzyko konfliktów. Kolejną sytuacją, która może być źródłem stresu dla kota, jest przeprowadzka do nowego miejsca lub zmiana opiekunów. Nowe otoczenie, zapachy i dźwięki to bardzo często przytłaczające bodźce dla zwierzęcia. W takim przypadku ważne jest, aby umożliwić kotu spokojne zapoznanie się z otoczeniem i dostarczyć mu wszystkie znane przedmioty, np. zabawki czy miski, które pomogą mu się zaaklimatyzować. Rozumienie źródeł stresu i odpowiednie reagowanie na nie jest kluczem do jego dobrostanu i szczęścia.

Inne powszechne przyczyny to: 

 • głośne dźwięki (jak burze czy fajerwerki), 
 • zmiany w rutynie domowej (np. zmiana diety, przemeblowanie), 
 • wizyty u lekarza weterynarii,
 • odwiedziny nieznanych gości,
 • podróż,
 • nieobecność opiekuna,
 • nuda,
 • brak możliwości zaspokojenia instynktu łowieckiego,
 • nieodpowiednia przestrzeń życiowa.

W jaki sposób poznać, że kot jest zestresowany?

Rozpoznanie, czy kot jest zestresowany, wymaga zrozumienia i obserwacji jego mowy ciała i zachowania. Do najbardziej charakterystycznych oznak zaliczają się m.in. przyspieszone niespokojne ruchy ogonem, skulone uszy, rozszerzone źrenice czy drżenie ciała. Koty, które czują się zagrożone, mogą również próbować się schować czy uciekać, a także wydawać różne dźwięki, takie jak syczenie. Co więcej, stres nierzadko wpływa również na apetyt czworonoga (je widocznie więcej lub mniej albo w ogóle) lub staje się przyczyną agresywnych zachowań, wylizywania się, nadmiernego drapania albo niechęci do zabawy.

Jak uspokoić kota?

Każdy opiekun chce, aby jego pupil czuł się dobrze w znanym lub dopiero poznawanym otoczeniu, dlatego dobrze jest znać różne sposoby radzenia sobie ze stresem. Jednocześnie należy pamiętać, że każdy czworonóg jest inny i cokolwiek działa na jednego, może nie działać na drugiego. Poniżej znajdziesz kilka sugestii, które mogą Ci pomóc w tym, jak uspokoić kota.

 • Zaspokojenie potrzeb

Jedną z najczęstszych przyczyn stresu jest niezaspokojenie potrzeb behawioralnych kota. Upewnienie się, że pupilowi niczego nie brakuje (w tym m.in. jedzenia, dostępu do wody, odpowiedniej przestrzeni życiowej, drapaka), powinno być pierwszym krokiem po zaobserwowaniu niespokojnego, nietypowego zachowania.

 • Zabawa jako forma odwracania uwagi

Zabawa z kotem jest świetnym sposobem na odwrócenie jego uwagi od sytuacji stresującej. Zabawki interaktywne czy piłeczki mogą pomóc czworonogowi skupić się na pozytywnych emocjach, natomiast zabawa w polowanie z zachowaniem łańcucha łowieckiego (polowanie–jedzenie–spanie) zapewni mu nie tylko aktywność fizyczną, ale też odpowiednią stymulację umysłu. 

 • Głaskanie kota

Jednym z prostszych sposobów na to, jak uspokoić kota, jest głaskanie. Delikatne głaskanie po głowie, grzbiecie czy brzuchu (o ile pupil nie ma nic przeciwko) może działać kojąco i relaksująco. Co więcej, sprzyja pogłębieniu więzi między opiekunem a zwierzęciem, ponieważ pozwala kotu odczuć, że jest kochany i bezpieczny. 

 • Wysokiej jakości jedzenie

Kompletna i zbilansowana dieta z wykorzystaniem wysokiej jakości karmy jest kluczowa dla ogólnego zdrowia i samopoczucia kota. Karmienie kota odpowiednimi produktami oraz przestrzeganie rutyny podawanych posiłków może pomóc w zmniejszeniu niepokoju zwierzęcia.

 • Bezpieczne schronienie

Zapewnienie kotu odosobnionego, spokojnego miejsca, gdzie może się schować, jest ważne szczególnie w sytuacjach stresujących. Może to być kojec czy poduszka na parapecie – w każdym razie kąt, który pozwoli mu wyciszyć się w momencie strachu lub zdenerwowania. Czasem wystarczający okazuje się zwykły karton, ponieważ koty uwielbiają się w nich chować, gdy chcą poczuć się bezpiecznie.

 • Wprowadzenie feromonów lub ziół

Kocie feromony dostępne w sprzedaży w postaci sprayów czy dyfuzorów mogą pomóc w uspokojeniu kota w nowym otoczeniu lub w trudnych sytuacjach. Podobnie relaksujące okazują się niekiedy niektóre zioła, np. waleriana czy kocimiętka. Warto jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii przed wprowadzeniem jakichkolwiek dodatków.

Jak uspokoić przestraszonego kota?

Aby uspokoić przestraszonego kota, najważniejsze jest zapewnienie mu cichego miejsca, gdzie będzie mógł się schować i poczuć się bezpiecznie, ponieważ wiele kotów – w obliczu zagrożenia – szuka schronienia pod łóżkami, na szafach lub w ukrytych zakamarkach. Warto unikać gwałtownych ruchów i głośnych dźwięków, które mogą dodatkowo przestraszyć kota. Ponadto dobrze jest dać pupilowi czas na przystosowanie się do nowej sytuacji, nie próbując go wyciągnąć na siłę z kryjówki.

Jak uspokoić małego kota?

Mimo że kocięta są z natury ciekawe, mogą wystraszyć się w obliczu niektórych dźwięków, zapachów czy osób. Dlatego tak ważne jest, aby w kwestii tego, jak uspokoić małego kota, pamiętać o zaznajamianiu go powoli z nowym otoczeniem, dając możliwość eksploracji we własnym tempie. W całym procesie przydadzą się również zabawki, które ułatwią kociętom adaptację i rozwój pewności siebie.

Jak uspokoić kota, który gryzie?

Żeby uspokoić gryzącego kota, trzeba przede wszystkim zrozumieć przyczynę takiego zachowania, ponieważ gryzienie może być wynikiem m.in. stresu, bólu czy terytorializmu. Pierwszym krokiem jest unikanie sytuacji, które prowokują kota do gryzienia, oraz zapewnienie mu odpowiednich zabawek. Poza tym należy zachować spokój, nie krzyczeć ani w żaden sposób nie karać kota. Jeśli problem jest powtarzalny i nie można go rozwiązać samodzielnie, warto skonsultować się z kocim behawiorystą. Profesjonalista pomoże w zrozumieniu przyczyn takiej sytuacji i zaleci skuteczne metody radzenia sobie z nieodpowiednim zachowaniem.

Pamiętaj, że odpowiednie jedzenie ma znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie kota. Wybierając najlepsze produkty, dbasz nie tylko o smakowite posiłki dla swojego pupila, ale przede wszystkim o szczęśliwe chwile u Twojego boku. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony z mokrą karmą dla kotów Sheba®, gdzie znajdziesz ofertę pełnoporcjowych produktów, dostarczających wszystkie niezbędne składniki odżywcze w codziennym żywieniu.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ