Sheba PL

Płacz kota – dlaczego koty płaczą?

Rudy kot leży i jest głaskany po głowie
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Każdy opiekun kota z pewnością zastanawiał się kiedyś, dlaczego jego mruczek „płacze” lub wydaje dźwięki przypominające płacz. Czy koty faktycznie przeżywają emocje w taki sam sposób jak ludzie? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, z czego wynika takie zachowanie mruczków i jak należy zareagować na płacz kota.

Jak koty płaczą?

Choć ludzie zwykle utożsamiają łzy z przeżywanym smutkiem, u kotów działa to trochę inaczej. Potrafią produkować łzy, jednak nie należy rozpatrywać tego w kategoriach emocjonalnych – zazwyczaj jest to oznaka podrażnienia oczu lub problemu zdrowotnego, który może wymagać uwagi lekarza weterynarii.

Kiedy koty „płaczą”, wydają z siebie dźwięk, który przypomina płacz dziecka, jednak takie miauczenie nie zawsze wskazuje na smutek. W rzeczywistości tego rodzaju zachowanie to jeden z głównych sposobów, w jaki koty komunikują z ludźmi. Może to oznaczać wiele rzeczy, m.in. prośbę o jedzenie, wyrażenie dyskomfortu, pragnienie uwagi czy wejście w okres godowy (o ile nie zostały wcześniej poddane zabiegowi kastracji). Ważne jest, aby nauczyć się rozumieć swojego pupila i zastanowić się, co próbuje Ci przekazać.

Kiedy kot jest smutny?

Koty, podobnie jak ludzie, są zdolne do odczuwania szerokiej gamy emocji, w tym smutku. Chociaż nie mamy pewności, czy emocje mruczków są takie same jak ludzkie, to po pewnych zachowaniach łatwo dojść do wniosku, że coś jest nie w porządku, np. brak zainteresowania zabawą, zmniejszony apetyt, wycofanie się lub ukrywanie, a nawet nadmierny sen.

Jeśli zauważysz te lub podobne objawy u swojego czworonoga, pamiętaj, aby otoczyć go szczególną opieką i miłością. Możesz również skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że niecodziennie zachowanie nie jest spowodowane żadnym stanem chorobowym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł o smutku u kotów i sposobach na radzenie sobie z nim.

Dlaczego kot ma łzy w oczach?

Powody, dla których koty płaczą, mogą być różne, jednak nierzadko wynika to z problemów z oczami – choć łzy nie zawsze wskazują na coś poważnego, ważne jest, aby zrozumieć, co może je powodować, i wiedzieć, kiedy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest jedną z najczęstszych odpowiedzi na to, dlaczego kot płacze. Objawy obejmują zwykle zaczerwienienie, obrzęk oraz nadmierną produkcję łez, niekiedy również wypływ ropny. Do samego zapalenia może dojść m.in. przez koci katar (chorobę wirusową), urazy lub obecność ciała obcego. Jeśli podejrzewasz zapalenie spojówek u swojego kota, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Alergie

W przypadku zmagania się z różnego rodzaju alergiami, np. pokarmowymi, kontaktowymi czy na alergeny powietrznopochodne, może dojść do płaczu u kota. W takich sytuacjach warto skonsultować się ze specjalistą, aby ustalić przyczynę i zapewnić pupilowi odpowiednie leczenie.

Niedrożność kanalików nosowo-łzowych

Niektóre koty mają problemy z łzawieniem oczu z powodu wrodzonych wad, takich jak niewykształcone punkty łzowe lub z powodu niedrożności kanalików nosowo-łzowych. Jeśli kanaliki są zatkane, można je udrożnić dzięki zabiegowi chirurgicznemu, jednak wymaga to konsultacji z lekarzem weterynarii. Warto wiedzieć, że u kotów zatkane kanaliki wynikają niekiedy z zapalenia spowodowanego herpeswirusem, który bierze udział w infekcji nazywanej kocim katarem.

Rasy z predyspozycją do łzawienia

Istnieją rasy kotów, które są bardziej podatne na infekcje oczu i łzawienie, np. kot perski miniaturowy. Tego rodzaju predyspozycja wynika ze specyficznej budowy czaszki (krótkoczaszkowa/brachycefaliczna) ze skróconymi kanalikami nosowo-łzowymi. W przypadku takich mruczków konieczna jest regularna obserwacja, pielęgnacja okolic oczu oraz kontrola u specjalisty.

Obecność ciała obcego

Ciała obce, takie jak kawałki trawy, piasek czy kurz, mogą dostać się do oczu kota i spowodować podrażnienie oraz łzawienie. Jeśli zauważysz, że oko Twojego pupila jest zabrudzone, przepłucz je delikatnie płynem fizjologicznym. Jeśli takie działanie nie pomoże, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Dlaczego koty płaczą na głos?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, miauczenie kota może wyrażać wiele różnych emocji czy potrzeb. Warto przy tym wiedzieć, że nie wszystkie dźwięki uznawane za „miauczące” wybrzmiewają w jednakowy sposób. Są momenty, kiedy nie ma wątpliwości, że kot zmaga się z czymś trudnym w jego odczuciu.

Kot jest zestresowany

Miauczenie przypominające płacz może być reakcją na stresujące czynniki lub sytuacje, np. zmianę otoczenia lub diety, nowe zwierzę w domu, przeprowadzkę, wyjazd. Jeśli zauważysz, że Twój kot nagle zaczął wydawać takie dźwięki, warto zastanowić się, co pogorszyło jego samopoczucie i podjąć kroki, aby zmniejszyć poziom stresu u czworonoga.

Kot jest przestraszony

Kiedy koty czują się zagrożone lub przestraszone, np. ze względu na hałas czy obecność nieznanych osób, ich miauczenie może stać się głośniejsze i bardziej przypominające płacz. W takich przypadkach ważne jest, aby zapewnić pupilowi spokojne i bezpieczne miejsce, a także w przyszłości unikać narażania go na sytuacje, które mogą go przestraszyć.

Kot komunikuje potrzebę lub ból

Koty używają miauczenia nie tylko do wyrażania emocji, ale także do komunikowania konkretnych potrzeb. Jeśli kot jest głodny, chce się bawić, chce uwagi lub odczuwa ból, może zacząć „płakać” głośno, aby przyciągnąć uwagę opiekuna. Jeśli miauczenie wynika z  dyskomfortu lub bólu – i towarzyszy temu inne niepokojące zachowanie – należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Dlaczego kot płacze w nocy?

Koty to zwierzęta, których aktywność zwykle przypada na świt i zmierzch, jednak to nie znaczy, że w nocy wykazują mniejszą czujność. Jeśli o późnych godzinach zdarzy im się głośne miauczenie przypominające płacz, warto spróbować znaleźć przyczynę takiego zachowania. Może wynikać to m.in. z głodu, nudy czy poczucia samotności, ale też „marcowania”, czyli miauczenia w okresie godowym (trwającego nawet cały rok, ale nasilającego się od marca do końca lata). Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym artykułem na temat tego, dlaczego koty miauczą w nocy.

Co zrobić, gdy kot głośno płacze?

W sytuacji gdy Twój kot płacze, nie należy panikować, a ze spokojem ustalić przyczynę głośnego zachowania, np. sprawdzając, czy nie brakuje mu jedzenia albo czy coś go nie zaniepokoiło. Pomocne może okazać się również spędzenie czasu z pupilem, np. wspólne pieszczoty albo zabawa dla zajęcia uwagi.

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną miauczenia jest dyskomfort lub ból, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli natomiast w grę wchodzą zachowania płciowe, kastracja może wyeliminować problem z kocim płaczem. Warto również zastanowić się, czy w otoczeniu kota nie doszło do żadnych ważnych zmian, które mogłyby go zestresować. Jeśli tak, postaraj się wyeliminować czynniki negatywnie wpływające na samopoczucie czworonoga. Jednocześnie pamiętaj, aby w takich momentach podchodzić z empatią i cierpliwością do swojego kota. Staraj się zrozumieć jego potrzeby i odpowiednio na nie reagować.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zachowaniach swojego mruczka? Sprawdź nasz artykuł na temat tego, dlaczego koty mruczą i co to oznacza.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ