Sheba PL

Kot mnie liże – jakie są ku temu powody?

Kot mnie liże – jakie są ku temu powody?
  • Condividi Sheba UDOSTĘPNIJ

Koty nierzadko wyrażają swoje uczucia w subtelny sposób. Jednym z zachowań, które budzą ciekawość wielu opiekunów, jest m.in. lizanie człowieka po rękach czy twarzy. Dlaczego koty nas liżą? Jakie emocje lub potrzeby stoją za tego rodzaju gestem? Przeczytaj nasz artykuł, aby zrozumieć, z czym wiąże się ten wyjątkowy element kociej mowy ciała.

Dlaczego kot mnie liże?

Koty, podobnie jak ludzie, mają wiele sposobów na komunikowanie się ze swoim otoczeniem. To, dlaczego kot liże człowieka, może oznaczać różne rzeczy, w zależności od sytuacji i indywidualnego charakteru czworonoga. Poniżej znajdziesz niektóre z powodów takiego zachowania.

Potrzeba higieny

Mruczki to zwierzęta, które naturalnie lubią dbać o higienę, dlatego poświęcają nawet 3 godziny dziennie na wylizywanie sierści, aby utrzymać ją w czystości. Kiedy kot liże człowieka, może uznać to za próbę „umycia” swojego opiekuna. Jest to niejako zgodne z zachowaniem, do którego przyzwyczajają kocięta ich matki, które często liżą swoje młode.

Oznaczanie terytorium

Koty są znane z tego, że oznaczają swoje terytorium, aby zasygnalizować innym zwierzętom, żeby nie zbliżały się do danego miejsca czy konkretnego członka stada. Warto wiedzieć, że mruczki wykorzystują do tego gruczoły zapachowe, które znajdują się w różnych częściach ich ciała. Liżąc opiekuna, kot zostawia na jego skórze swój zapach, co staje się potwierdzeniem przynależności.

Zachowanie wynikające ze stresu

Zdarza się, że to, dlaczego kot liże siebie lub opiekuna, jest wynikiem nie do końca pozytywnych emocji – np. stresu czy zaniepokojenia. Jednocześnie takie zachowanie stanowi formę samouspokojenia, podobnie jak u ludzi, którzy gryzą paznokcie w sytuacjach stresujących. Jeśli zauważysz, że Twój kot liże się nadmiernie lub liże Ciebie w chwilach, gdy jest wystraszony, warto wyeliminować szkodliwe bodźce z jego otoczenia lub skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Okazywanie uczucia

Dla wielu kotów lizanie po rękach lub twarzy człowieka, zwłaszcza w momencie głaskania, jest prostym sposobem na okazanie zaufania czy potrzeby bliskości. To także podkreślenie tego, że mruczek czuje się komfortowo oraz bezpiecznie w towarzystwie swojego opiekuna i nie ma nic przeciwko pogłębieniu emocjonalnej więzi.

Po czym poznać, że Twój kot Cię kocha?

Koty są w stanie okazać miłość swoim opiekunom na wiele sposobów, wykorzystując do tego subtelne gesty czy mowę ciała.

Częste mruczenie w towarzystwie człowieka, ocieranie się o niego lub ugniatanie łapkami, chętne przebywanie w tym samym miejscu – to jedne z najbardziej bezpośrednich oznak kociej miłości. Wolne mruganie oczami podczas patrzenia na opiekuna jest kolejnym sygnałem, który świadczy nie tylko o zrelaksowaniu i poczuciu bezpieczeństwa, ale też o zaufaniu i przywiązaniu. Podobnie dzieje się, gdy kot śpi blisko lub przynosi „prezenty” w postaci swoich zdobyczy.

Pogłębianie emocjonalnej więzi jest nie tylko korzystne dla samopoczucia obu stron – opiekuna i kota – ale także kluczowe dla zapewnienia czworonogowi szczęśliwego życia. Odpowiednia opieka, na którą składa się m.in. kompletna, zbilansowana dieta (np. z wykorzystaniem mokrych karm dla kotów Sheba®), stanowi kluczowy aspekt w budowaniu silnej, opartej na zaufaniu relacji.

Dlaczego kot liże człowieka? Odpowiadamy na Wasze pytania!

Każdy troskliwy opiekun kota z pewnością doświadczył momentu, gdy jego mruczący przyjaciel zaczął go lizać, np. po rękach czy twarzy, a niekiedy nawet włosach. Co oznaczają te wszystkie subtelne gesty, którym nierzadko towarzyszy również inne zachowanie? Poniżej zamieszczamy odpowiedź na kilka nurtujących pytań!

Dlaczego kot mnie liże i mruczy?

Kiedy kot Cię liże i jednocześnie mruczy, jest to wyraz jego miłości oraz przywiązania. Warto wiedzieć, że mruczenie, czyli wydawanie niskich, kojących dźwięków, zwykle świadczy o zadowoleniu zwierzęcia, więc połączenie tych dwóch zachowań należy traktować jako wyraźne podkreślenie tego, że czworonóg czuje się bezpieczny i kochany.

Dlaczego kot mnie liże i gryzie?

Towarzyszące lizaniu opiekuna gryzienie może być formą zabawy lub kolejnym sposobem na okazywanie uczuć. Mimo że ludziom ten drugi gest nie kojarzy się najlepiej, w przypadku kotów jest czymś naturalnym i nie musi mieć na celu sprawienia bólu. Z drugiej strony, gryzienie bywa niekiedy ostrzeżeniem, że coś przestało podobać się pupilowi, np. głaskanie go w konkretnym miejscu. Wówczas należy uszanować jego potrzeby i granice.

Dlaczego koty liżą po twarzy?

Koty lubią wyrażać pozytywne emocje względem opiekuna poprzez lizanie różnych części ciała, w tym m.in. twarzy. Warto jednak wiedzieć, że takie zachowanie może wynikać również ze zbierającego się na skórze potu (szczególnie latem) – mruczki zdają się lubić ten słony posmak, dlatego chętnie go wylizują.

Dlaczego koty liżą ręce?

Zdarza się, że na rękach utrzymuje się zapach produktów, które dotykaliśmy. W takich sytuacjach koty, wiedzione swoją naturalną ciekawością, mogą zechcieć wylizać skórę dłoni, aby w ten sposób „posmakować” jedzenia, z którym wcześniej mieliśmy do czynienia. Ponadto lizanie po rękach może być bezpośrednią reakcją na głaskanie czy zabawę, aby wyrazić uczucia. 

Dlaczego kot liże włosy?

Włosy ludzi mogą przyciągać koty z kilku powodów, np. ze względu na ciekawy zapach czy smak szamponu lub produktów do stylizacji. Warto jednak uważać, ponieważ niektóre kosmetyki mogą być szkodliwe dla zwierząt nawet w takich sytuacjach. Z drugiej strony lizanie włosów może być dla kota formą pielęgnacji i okazywania troski, podobnie jak czyni to wobec innych osobników w stadzie.

Czy kot może lizać opiekuna?

Niektórzy opiekunowie zastanawiają się, czy ze względów higienicznych należy pozwolić kotu na lizanie rąk lub twarzy, nawet jeśli jest to naturalne zachowanie i zwykle wiąże się z pozytywnymi emocjami. Mruczki, podobnie jak inne zwierzęta, mają w swojej ślinie bakterie, które mogą być przenoszone na skórę człowieka. Chociaż większość z tych bakterii jest niegroźna dla ludzi, zawsze istnieje pewne ryzyko zakażenia, zwłaszcza w przypadku otwartych ran. Dobrze jest często myć ręce po spędzaniu czasu z pupilem, a co ważniejsze – nie dopuszczać do sytuacji, w której kot liże zadrapanie albo miejsce skaleczenia. Dzieci, które mają bardziej wrażliwy system odpornościowy, powinny zachować dodatkową ostrożność. 

Co zrobić, jeśli kot ciągle mnie liże?

Jeśli zauważysz, że Twój kot nadmiernie Cię liże, może to być oznaka, że potrzebuje dodatkowej uwagi czy stymulacji. Zamiast pozwalać na nieustanne lizanie, spróbuj przekierować jego uwagę na inną formę interakcji. Aktywna zabawa, np. w polowanie, może pomóc rozładować jego energię. Gdy kot będzie zadowolony i jednocześnie zmęczony po wspólnie spędzonym czasie, zmniejszy się szansa na to, że wróci do wcześniejszego zachowania.

Jeśli chcesz wzmocnić więź ze swoim pupilem poprzez organizowanie stymulujących aktywności i zabaw, zapoznaj się z naszym artykułem na temat tego, jak efektywnie bawić się z kotem

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ